Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 8:50

Czy dwie opony zimowe wystarczają?Nawet w bardziej umiarkowanym klimacie, zima może sprzyjać zdradliwym warunkom jazdy. Szlak, błoto pośniegowe i tak, nieoczekiwany śnieg, mogą testować trakcję na Twoich oponach. Dlatego sensowne jest przejście na opony zimowe, gdy spada temperatura i zwiększa się szansa na ich nagromadzenie. Pozostaje jednak pytanie: czy można zrezygnować z dwóch opon zimowych, czy też trzeba jechać na czterech?

Po co mi opony zimowe tam, gdzie mieszkam?

Ma to związek z temperaturą. Gdy temperatura rtęci spada poniżej 40 stopni, guma używana na całorocznych oponach usztywnia się, oferując mniejszą przyczepność na drodze. Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby pozostawały elastyczne i oferowały większą głębokość bieżnika, co pozwala ograniczyć osadzanie się błota pośniegowego na drodze.

Czy mogę więc zrezygnować z montażu dwóch opon?

Jednym słowem: nie. Niektórzy kierowcy, którzy mają napęd na przednią lub tylną oś, mogą pomyśleć, że muszą montować tylko opony zimowe na kołach swoich kierowców. Ci kierowcy byliby w błędzie. W rzeczywistości, ci kierowcy narażają się na niebezpieczeństwo.

Korzystanie z opon śniegowych tylko z przodu oznacza, że tylne opony nie będą miały takiej samej przyczepności, co spowoduje, że samochód będzie łowił ryby w ogonie lub obracał się podczas pokonywania zakrętów lub hamowania. Podobnie, zamontowanie opon zimowych tylko z tyłu oznacza, że koła, które kierują pojazdem, nie będą miały takiej samej przyczepności, jak te, które dostarczają mu mocy. Skutkiem tego jest utrata panowania nad układem kierowniczym i ogólnego prowadzenia, co może prowadzić do kolizji. Najbezpieczniejszą opcją jest zawsze montaż czterech opon zimowych.

Dlaczego więc nie używać opon zimowych przez cały rok?

Ponieważ nie do tego są one przeznaczone. Giętka guma, która zwiększa przyczepność w chłodniejsze dni, jest zbyt miękka, aby zapewnić ostrą jazdę i reakcję, gdy temperatura powróci do normy. Bardziej miękki bieżnik szybciej się zużywa, gdy na zewnątrz jest gorąco, co oznacza, że będziesz musiał częściej wymieniać opony - a to oznacza, że na dłuższą metę będziesz tracił więcej pieniędzy.