Najnowsze wiadomości

18 maja 2024 16:01

Automatyczne hamowanie awaryjne: Przyszłość autonomicznej jazdy?Wśród ciągłego postępu technologicznego w nowoczesnych pojazdach, jednym z największych przełomów w dziedzinie bezpieczeństwa jest AEB (automatyczne hamowanie awaryjne).

Automatyczne hamowanie awaryjne istnieje od dobrych kilku lat i zostało wdrożone przez wielu producentów pojazdów, ponieważ kosztuje ich to zaledwie 40 funtów. AEB to zaawansowany technologicznie system bezpieczeństwa, który jest wbudowany w pojazd. Wykorzystuje on czujniki monitorujące ruch drogowy i warunki na drodze w poszukiwaniu oznak potencjalnych kolizji. AEB może ostrzegać kierowców o zbliżających się zagrożeniach, automatycznie uruchamiając hamulce, jeśli kierowca nie użyje ich w odpowiednim czasie.

Ponadto, po uruchomieniu AEB, prędkość, z jaką może nastąpić kolizja, może zostać znacznie zmniejszona. Zapobiega to wszelkim rodzajom uderzeń. Badanie przeprowadzone przez Instytut Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wykazało, że liczba kolizji tylnych zmniejszyła się o 50% w samochodach, które były wyposażone w automatyczne hamowanie awaryjne.

Jak działa zautomatyzowane hamowanie awaryjne?

Technologia AEB reaguje w różny sposób w zależności od marki i modelu pojazdu. Niektóre z nich są znacznie bardziej wyrafinowane niż inne. Zautomatyzowane systemy hamowania awaryjnego wykorzystują detektory światła lub czujniki kamerowe (lub ich połączenie) w celu powstrzymania kolizji i zmniejszenia liczby wypadków do poziomu pozwalającego ratować życie.

Informacje pobierane z czujników są łączone z danymi dotyczącymi prędkości jazdy pojazdu. W ten sposób analizuje się, czy wystąpi niebezpieczna sytuacja, czy też nie. W przypadku wykrycia sytuacji krytycznych, system rozpocznie od ostrzeżenia kierowcy za pomocą światła i dźwięku ostrzegawczego, że zbliża się zbyt blisko. Jeżeli kierowca nie podejmie działań, system AEB będzie monitorował potencjalne zderzenie, a hamulce zostaną uruchomione automatycznie.

W 2017 roku Tesla wprowadziła systemy AEB do wszystkich produkowanych przez siebie pojazdów z technologią Autopilota. Obejmowało to automatyczne uruchamianie hamulców w pojeździe w momencie wykrycia przez technologię Autopilot pieszego lub rowerzystę przekraczającego trasę przejazdu pojazdu.

Dlaczego AEB jest ważny?

Ośrodek badawczy specjalizujący się w bezpieczeństwie pojazdów, Thatcham Research, zasugerował, że dzięki zastosowaniu systemu AEB, w ciągu najbliższych dziesięciu lat, opracowanie to może potencjalnie uratować życie 1100 osób i 122 860 ofiar na brytyjskich drogach.

Automatyczne hamowanie awaryjne może nie tylko zapobiegać kolizjom, ale przede wszystkim zapobiegać zderzeniom. Podczas gdy pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne zostały wyprodukowane w celu zapobiegania obrażeniom, systemy AEB mają pełną zdolność do zapobiegania wszelkim rodzajom kontaktu z samochodem.

Nazwy marek dla AEB

Różne marki mają różne nazwy dla technologii AEB, która jest montowana w ich pojazdach. Niektóre z nich są najbardziej powszechne:

Marka Nazwa AEB
Audi Pre sense city
BMW Przednie ostrzeżenie przed kolizją
Fiat Ostrzeżenie przed kolizją przy pełnej prędkości jazdy do przodu
Ford Asystent przedkolizyjny z automatycznym hamowaniem awaryjnym
Honda Łagodzący skutki kolizji system hamulcowy
Hyundai Pomoc w unikaniu kolizji do przodu
Jeep Ostrzeżenie przed kolizją przy pełnej prędkości jazdy do przodu
Kia Autonomiczne hamowanie awaryjne
Lexus System przedkolizyjny/system bezpieczeństwa Exus+2.0
Mazda Inteligentne wspomaganie hamulców miejskich
Mercedes-Benz Zabezpieczenie przed kolizją pomoc plus
Mini Przednie ostrzeżenie przed kolizją
Nissan Automatyczne hamowanie nagłe
Porsche Ostrzeżenie i pomoc przy hamowaniu
Toyota System przedkolizyjny
Volkswagen Asysta z przodu
Volvo Bezpieczeństwo miasta

Co trzyma przyszłość dla AEB?

Podejmuje się wiele działań, aby w przyszłości wypchnąć systemy AEB na wszystkie pojazdy. Pojazdy ciężarowe o masie powyżej 7,5 tony muszą posiadać AEB od listopada 2015 roku, co wskazuje na jego znaczenie. Zwłaszcza w przypadku większych pojazdów. Według wielu gazet, zautomatyzowane hamowanie awaryjne zostanie standardowo wprowadzone do 2022 r. w większości samochodów. Technologia ta ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza na brytyjskich drogach, ponieważ każdego dnia w wypadkach drogowych ginie pięć osób. Jest więc dość prawdopodobne, że zautomatyzowane hamowanie awaryjne utrzyma się przez wiele lat. Nie tylko po to, by zapobiegać wypadkom, ale także po to, by uczynić brytyjskie drogi bezpieczniejszymi, o połowę mniejszymi kolizjami z pieszymi i rowerzystami.

Tam masz to wszystko, co musisz wiedzieć o AEB.