Najnowsze wiadomości

18 maja 2024 16:31

Co to są ampery zimnego rozruchu?Jak już pewnie zdążyłeś się przekonać, jeśli Twój akumulator nie jest w stanie sprostać zadaniu, Twój samochód nie ruszy. Jest kilka powodów, dla których akumulator może Cię nagle zawieść, ale kluczowym czynnikiem, który należy rozważyć, są ampery rozruchowe na zimno. Co to są ampery rozruchowe na zimno (CCA)? Jest to ważna właściwość akumulatorów samochodowych, o której należy pamiętać przy następnych zakupach.

Moc rozruchowa

Zadaniem akumulatora jest dostarczenie wystarczającej mocy początkowej do rozrusznika, aby obrócić silnik i rozpocząć cykl spalania. Akumulatory dostarczają prąd elektryczny w wyniku reakcji chemicznej, która zachodzi w samym akumulatorze.

Ponieważ dostępne są różne konstrukcje akumulatorów, istnieje kilka opcji i wartości znamionowych, które należy rozważyć przy wyborze akumulatora. Instrukcja obsługi Twojego pojazdu powinna określać zalecany akumulator dla Twojego pojazdu, ale w zależności od miejsca zamieszkania, możesz rozważyć współczynnik CCA, aby wybrać akumulator, który będzie dobrze służył przez długi czas i nie pozostawi Cię bez dachu nad głową w zimny poranek.

Niespokojne poranki

Może nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, jeśli dowiesz się, że możliwości akumulatora są znacznie ograniczone przez niskie temperatury. Po pierwsze, zimno sprawia, że olej silnikowy staje się gęstszy, tworząc większy opór wewnętrzny, z którym musi zmierzyć się rozrusznik. Reakcja chemiczna, która dostarcza energii z samego akumulatora, również ulega spowolnieniu, podobnie jak parowanie paliwa potrzebnego do spalania. Wszystko to razem oznacza, że prawdopodobnie będziesz musiał dłużej kręcić korbą rozrusznika, drenując akumulator bardziej niż zwykle w szczególnie zimny poranek.

Wprowadź CCA. Współczynnik CCA to liczba amperów, jaką w pełni naładowany akumulator może wytworzyć w temperaturze 0 stopni Fahrenheita w ciągu 30 sekund, utrzymując napięcie co najmniej 7,2 V. Innymi słowy, im wyższy wskaźnik CCA, tym więcej amperów i mocy może on wytworzyć w niższych temperaturach. Dla przeciętnego pojazdu osobowego, ogólny zakres, który można zobaczyć na półkach sklepowych to około 350 do 650 CCA, przy czym samochody ciężarowe wymagają wyższego wskaźnika.

Amped Up

Nie mylić z oceną CA (ampery rozruchowe są oceniane przy 32 stopniach Fahrenheita, więc liczby są inne), CCA wskazuje, jak skuteczny będzie Twój akumulator, jeśli mieszkasz w szczególnie zimnym klimacie, który regularnie spada poniżej zera. Jeśli mieszkasz w łagodnym lub ciepłym klimacie, naprawdę nie jest konieczne kupowanie akumulatora z najwyższym wskaźnikiem CCA, tak długo jak CCA Twojego nowego akumulatora jest co najmniej równe temu, co miał oryginał. Ponownie, instrukcja obsługi jest pierwszym miejscem, w którym należy szukać tych informacji.

Istnieją inne środki, które możesz podjąć, aby ułatwić uruchomienie samochodu w niskich temperaturach, ale wymiana akumulatora na taki o wyższej wartości CCA nie jest złym początkiem. Zastanów się, czy nie jest to część Twojego zimowego planu gotowości, aby nie dać się zaskoczyć na mrozie.

Sprawdź wszystkie akumulatory dostępne w NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat amperów rozruchowych w niskich temperaturach, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.