Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 7:00

Wieże chłodnicze - ekologiczne i oszczędne działanieKlimat umiarkowany w naszym kraju, a także zagrożenie dla ekologii, które z roku na rok są coraz groźniejsze doprowadzają do potrzeby opracowania nowoczesnego systemu klimatyzacyjnego i chłodzącego, który zmniejszy emisję ciepła do atmosfery a także oszczędzać będzie zużytą energię. By uzyskiwać ten efekt konieczne będzie stosowanie funkcjonalnych i bardzo praktycznych rozwiązań, do jakich zalicza się wieże chłodnicze. Na pierwszy rzut oka ich działanie będzie skomplikowane, jeśli jednak uświadomimy sobie jaki gwarantują efekt końcowy możemy tak naprawdę dojść do sedna sprawy, jeśli chodzi o korzystanie z nich. Wieże montuje się w systemach klimatyzacyjnych i chłodniczych, by odprowadzać nadmiar ciepła i obniżać temperaturę czynnika chłodzącego, który jest do tych systemów dostarczony. Najczęściej wieże chłodnicze pracują na systemie otwartego systemu chłodzenia co sprawia, że działają w oparciu o parowanie dyfuzyjne. Obniżenie temperatury odbywać się będzie przez chłodzenie powietrza wodą chłodzoną, która znajduje się w wieży chłodniczej. Mamy także zamknięte oraz mieszane układy chłodzenia, jednak mają one mniejsze zastosowanie. Wieże chłodnicze pod tym kątem będą oszczędne oraz ekonomiczne.

Oszczędność będzie związana z faktem zmniejszenia energii na doprowadzenie czynnika chłodzącego do uzyskiwania odpowiedniej temperatury. Wentylator czy system klimatyzacyjny otrzymuje wodę chłodzącą w takiej temperaturze, która będzie gwarantować efektywne działanie. Skraplanie nadmiaru ciepła tworzonego przez klimatyzację w celu przerobienia go na czynnik chłodzący to podstawa działania wież chłodniczych. Poza tym powtórne wykorzystywanie nadmiaru ciepła wytwarzanego przez systemy chronić będzie nasz klimat przed przenikaniem ciepła do atmosfery i tym samym również przed powiększeniem dziury ozonowej.

Trzeba jednak pamiętać, że są także pewne ograniczenia, gdy chodzi o stosowanie wież chłodniczych, dlatego nie można ich instalować w miejscach, gdzie ciepło będzie wydzielane w bardzo dużej ilości, tak jak w galeriach handlowych. Jednak nowoczesne zastosowanie wież chłodniczych jest takie, że działa ekologicznie i rzeczywiście oszczędnie. Można więc oczekiwać, że w taki sposób przygotowane dobrze sprawdzać się będzie od strony praktycznej.