Najnowsze wiadomości

19 marca 2024 9:08

Koło łańcuchowe – wraz z nim rozwinęła się technika maszynowa



Osoby techniczne albo ściśle związane ze światem nauki mówią wprost, że na początku było koło. I zdecydowanie to prawdziwe określenie, ponieważ to właśnie od koła zaczęła się wszelka technika, w głównej mierze maszynowa. Jednak czym tak naprawdę obecnie jest koło. Generalnie większości z nas będzie się kojarzyć z napędem i jest to słuszne. Dziś koła są napędzane w różnoraki sposób. Bardzo popularną, ale nieco archaiczną metodą będzie ich napędzanie z pomocą łańcucha, tak zwane koło łańcuchowe.

Koło łańcuchowe – idealna forma mechanizmu wspierającego

Koło łańcuchowe głównie kojarzy się nam z napędem albo z przekładnią łańcuchową bądź też rowerową. To mechanizm prosty, który łatwo się uruchamia i prosto napędza. Dziś koła łańcuchowe nie są już tak popularne jak kilkadziesiąt lat temu, jednak nadal w przemyśle mają swoją istotną rolę. Przede wszystkim sprawa dotyczy przemysłu motoryzacyjnego.

Koła czy przekładnie łańcuchowe są spotykane między innymi w maszynach rolniczych. Nawet nowoczesne ciągniki mają wsparcie mechanizmów w formie kół łańcuchowych. Będą one odpowiadać za napędzanie części wałów, czy są wspornikiem dla różnych przekładni. Koła łańcuchowe to także rozwiązanie spotykane w motocyklach. Motory są tam niejako wspomagane z pomocą różnego typu łańcuchów.

Obecnie do przekładni stosuje się dwa rozwiązania łańcuchowe. Łańcuchy pierścieniowe, które mają skomplikowaną geometrię, koła łańcuchowe muszą mieć odpowiednio profilowany kłąb, który będzie zabezpieczał łańcuch przed zsuwaniem się z koła. Kłąb w kole z łańcuchem pierścieniowym musi idealnie układać się w trakcie pracy, dlatego musi być ona dobrana do wydajności wspominanego łańcucha. Łańcuchy drabinkowe są prostsze i wydaje się, że bardziej wydajne a także mniej hałaśliwe. Swoją pracę wykonują szybciej i stosowane są w prostszych mechanizmach jak np. rowery.

Zastosowanie rodzajów kół i ich łańcuchów

Mocniejsze, ale nieco wolniejsze łańcuchy pierścieniowe stosowane są głównie w dużych mechanizmach. Między innymi przy dźwigach i podnośnikach o dużej mocy. Bardzo rzadko koła łańcuchowe raz zamontowane będą wymieniane. Zazwyczaj, gdy dochodzi do uszkodzeń tego typu napędu wymienia się całe ogniwo pracujące.

Prostsze, szybsze, ale nie tak mocne koła oraz łańcuchy drabinkowe są stosowane w mniejszych konstrukcjach. Zdarza się, że koła drabinkowe są stosowane także jako naciąg do różnego rodzaju urządzeń jak to się dzieje w rozrzutnikach czy innych maszynach rolniczych.