Najnowsze wiadomości

18 maja 2024 15:26

Dlaczego ciśnienie w oponach jest ważne?Twoje opony to o wiele więcej niż kawałki gumy. Oprócz hamulców, są one najważniejszym elementem bezpieczeństwa Twojego pojazdu. Gdy opony są odpowiednio napompowane, mogą wykonać zadanie, do którego zostały zaprojektowane: utrzymać odpowiednią trakcję między pojazdem a drogą, pochłaniać wstrząsy i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi podczas kierowania pojazdem. Gdy opony nie są właściwie napompowane, nie mogą wykonywać swojej pracy zbyt dobrze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ciśnieniu w oponach oraz o tym, jak je mierzyć i utrzymywać z pomocą znajomych z Tires Plus Total Car Care.

Dlaczego prawidłowe ciśnienie w oponach ma znaczenie

Ciśnienie w oponach nie powinno być lekceważone. Ma ono kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa samochodu, komfortu jazdy, trwałości opon, a nawet przebiegu paliwa.

  • Bezpieczeństwo: Niskie ciśnienie w oponach prowadzi do tego, że większa część ich powierzchni styka się z podłożem, a tym samym większe tarcie między oponą a nawierzchnią. Większe tarcie oznacza większe zużycie, większą ilość ciepła, a co za tym idzie - częstsze - wszystko to naraża opony na ryzyko rozszczelnienia się bieżnika, wydmuchania opony i poważnego wypadku.
  • Komfort: Gdy ciśnienie w oponie jest zbyt wysokie, mniejsza jej część będzie dotykała podłoża, a kierowca będzie czuł się "twardszy" i bardziej odbity. Ucierpi na tym trakcja pojazdu i droga hamowania, a Ty będziesz prawdopodobnie czuć każdy wstrząs na drodze.
  • Długowieczność: Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oponach może prowadzić do ich nierównomiernego i przedwczesnego zużycia. Prawidłowo napompowane opony zazwyczaj wytrzymują znacznie dłużej niż niewłaściwie napompowane, co oznacza, że nie będziesz musiał kupować nowych opon tak często!
  • Efektywność paliwowa: Niewłaściwe ciśnienie w oponach może nawet spowodować, że będziesz częściej jeździł do pompy. Możesz poprawić przebieg gazu nawet o 3%, utrzymując właściwe ciśnienie w oponach.

Did you know? Nawet jeśli codziennie będziesz czuwać nad prawidłowym ciśnieniem w oponach, to i tak możesz skończyć z przebiciem opony, gdy najmniej się go spodziewasz z powodu gwoździ, dziur i złych warunków drogowych. Jednak w przypadku opon Bridgestone DriveGuard opona bez powietrza nie musi oznaczać utknięcia w martwym punkcie. Opony DriveGuard można jeździć do 50 mil z prędkością do 50 MPH, nawet po całkowitej utracie powietrza. To prawda - całkowita utrata powietrza!

Kontrola ciśnienia w oponach? Zrób majsterkowanie lub odwiedź serwis samochodowy

Jak często należy sprawdzać ciśnienie w oponach? Ogólna mądrość mówi, że przynajmniej raz w miesiącu, ale sprawdzanie go za każdym razem, gdy tankują Państwo gaz, jest bezpieczniejsze. Niektórzy kierowcy uważają, że należy je sprawdzać tylko wtedy, gdy na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka ciśnienia w oponach, ale prawda jest taka, że opony codziennie tracą ciśnienie! Przy chłodnej pogodzie mogą one zrzucić jeden lub dwa funty powietrza miesięcznie.

Za pomocą narzędzia do pomiaru ciśnienia w oponach znajdź zalecane ciśnienie dla danego pojazdu, a za pomocą ciśnieniomierza ręcznego sprawdź ciśnienie w oponach. Można też sprawdzić ciśnienie w najbliższym warsztacie.