Najnowsze wiadomości

19 marca 2024 9:23

Bez tych narzędzi warsztatowych nie wyobrażamy sobie pracy!



Bez względu na przeznaczenie, warsztat ślusarski czy też samochodowy umożliwia wykonywanie napraw, jak i ulepszanie istniejących konstrukcji w dogodnych warunkach. Część spośród nich traktuje się w roli wyposażenia dodatkowego, którego obecność nie jest bynajmniej obowiązkowa, niemniej jednak ułatwia zdecydowanie pracę mechanikom. Istnieją jednakże takie  narzędzia warsztatowe, które są podstawowym wyposażeniem w warsztacie. To, które spośród nich znajdą się w wybranych kategoriach, zależy przede wszystkim od nawyków i przyzwyczajeń pracowników, jak również od charakteru pełnionych przez nich funkcji. Istnieją jednakże takie narzędzia, bez których ciężko byłoby się obyć w każdym z warsztatów. Jest to między innymi: klucz dynamometryczny, wkrętarki, młotki i elektronarzędzia. 

Klucz dynamometryczny

Klucz dynamometryczny stanowi narzędzie stosowane celem dokręcania śrub (również nakrętek) z dokładnie wybraną siłą, zaś konkretniej obrotowym momentem. W każdym miejscu, gdzie śruby łączą ze sobą miękkie surowce, przykładowo w przypadku lekkich stopów metali, konieczne będzie zachowanie dokładności w dozowaniu momentu. Mówiąc nieco bardziej obrazowo - klucz ten umożliwia bezpieczne dokręcanie śruby albo nakrętki bez jej uszkodzenia i całości połączenia. Ponadto zapewnia odpowiednie złączenie ze sobą elementów. 

Przykładową naprawą, gdzie taki klucz będzie niezbędny, jest reperowanie głowicy silnika. Użycie nazbyt małego momentu obrotowego, nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego połączenia bloku silnika u głowicy, zaś zbyt duża siła prowadzi do odkształceń albo naprężeń, czy też nawet uszkodzenia gwintów. 

Wkrętarki 

To mechaniczne urządzenia, które służą do wykręcania albo wkręcania wkrętów czy śrub. Dzięki możliwości łatwej wymiany końcówek z sześciokątnym chwytem, narzędzie można szybko dostosować do różnorodnych zakończeń na wkrętach. Po wymianie narzędzie, może być również stosowane w sposób doraźny, na przykład podczas rozwiercania czy nawiercania. 

Można wyróżnić wkrętarki: 

  • stacjonarne - są bezpośrednio zasilane z pneumatycznej sieci albo nieco rzadziej z elektrycznej. Mają ograniczoną przenośność,
  • akumulatorowe - zasilane akumulatorami, są przenośne. 

Młotki 

Młotek jest jednym spośród tych narzędzi, które ma we własnym domu praktycznie każda osoba. Jest tak samo popularny, co klucz francuski, kombinerki czy też śrubokręt. Ma szerokie zastosowanie, gdyż poza tym, iż przydaje się do wbijania gwoździ, może być pomocny podczas wyrównywania klejonych elementów albo kształtowania powierzchni. Nie każdy jednakże zdaje sobie sprawę, iż typów młotków jest naprawdę sporo i każdy spośród nich służy do zupełnie innych zadań. Warto zatem będzie zapoznać się z ich zastosowaniem, żeby dokonać wyboru tego modelu, który będzie odpowiadać wykonywanym przez nas pracom. Wyróżnić możemy między innymi młotek: ślusarski, blacharski, ciesielski, gumowy i brukarski. 

elektronarzędzia

Elektronarzędzia 

Elektronarzędzia są mobilnymi urządzeniami wyposażonymi w elektryczne silniczki. Zasilane są one przez baterie albo akumulatory, za sprawą czego nie muszą mieć dostępu do prądu. Ma to wpływ na komfort ich użytkowania - w porównaniu do urządzeń tradycyjnych, elektronarzędzia nie mają kabli, które mogą się poplątać w czasie prac i ograniczają znacząco zasięg działania danego sprzętu. Tego typu narzędzia sprawdzają się do czynności, typu: cięcie materiałów, szlifowanie, zawieszanie szafek i montowanie mebli. Wśród najpopularniejszych elektronarzędzi, można wymienić:

  • wiertarkę - służy do wkręcania, wiercenia, pogłębiania i rozwiercania otworów, a dzięki zastosowaniu specjalistycznych nasadek - także do szlifowania,
  • wkrętarkę - wykorzystuje się ją do wykręcania i wkręcania wkrętów i śrub. Końcówki zakładane do wkrętarki można wymieniać, a zatem możliwie jest ich dobranie do swoich potrzeb, 
  • szlifierkę - pozwala na obróbkę powierzchni utwardzanych, nie tylko tych płaskich, ale również i cylindrycznych, 
  • pilarkę - stosuje się ją do skrawania i cięcia, zaś jej poprzednik to Piła ręczna, 
  • strug elektryczny - pozwala na obrabianie drewna z zastosowaniem metody skrawania, 
  • frezarkę - pozwala na skrawanie w ruchu obrotowym, dzięki zastosowaniu wieloostrzowego narzędzia. Z jej pomocą można obrobić koła zębate, rowki czy też gwinty, 
  • spawarkę - pozwala ona na łączenie ze sobą metalowych elementów za pomocą specjalnego spoiwa. 

Jak widać, istnieje sporo narzędzi, bez których nie sposób się będzie obyć w warsztacie. Nie wymieniliśmy ich tutaj oczywiście wszystkich, gdyż byłoby to po prostu niemożliwe. Poszukując tych odpowiednich, warto odwiedzić sklepy internetowe, gdzie można znaleźć profesjonalne narzędzia warsztatowe w przystępnych cenach i wielu opcjach. Dodatkową zaletą zakupów robionych online, będzie możliwość dostarczenia zamówionego towaru wprost pod drzwi naszego domu.