Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 7:04

Co robić, gdy silnik przegrzewa się podczas holowania?Wiele pojazdów jest zbudowanych tak, aby radzić sobie z rygorami holowania. Mimo to możesz znaleźć się w sytuacji, w której stres związany z holowaniem spowoduje przegrzanie silnika.

Co się stanie, jeśli silnik będzie zbyt gorący, gdy będziesz ciągnął za sobą ciężką przyczepę? W takim przypadku ważne jest, aby wiedzieć, co robić, gdy silnik przegrzewa się podczas holowania.

Niebezpieczeństwa związane z jazdą z przegrzanym silnikiem

Niezależnie od tego, czy przyczyną jest holowanie, awaria układu chłodzenia, czy wyjątkowo gorąca pogoda, przegrzanie może prowadzić do trwałego uszkodzenia silnika i może mieć wpływ na następujące elementy:

    Przewody chłodnicy Wraz ze wzrostem temperatury w silniku samochodu może dojść do wrzenia i rozszerzania się płynu niezamarzającego. W wyniku tego w wężach chłodnicy może powstać ciśnienie, które może spowodować ich pęknięcie.Głowice cylindrów i uszczelka głowicy Głowice cylindrów silnika Twojego samochodu mogą ulec wypaczeniu, jeśli będziesz prowadzić samochód, podczas gdy silnik się przegrzewa. Może to spowodować, że silnik nie będzie miał zapłonu lub straci kompresję. Może to również prowadzić do pęknięcia uszczelki głowicy.Spawy, uszczelki, czujniki, paski i okablowanie Istnieje wiele elementów w i wokół silnika samochodu, które są podatne na uszkodzenia z przegrzania, w tym spawy i uszczelki, które mogą pęknąć, jeśli temperatura staje się zbyt wysoka. Czujniki, paski i przewody również mogą ulec uszkodzeniu, co zmniejsza ich skuteczność, jeśli są poddane działaniu wysokiej temperatury.Układ wydechowy Przegrzanie może poważnie opodatkować niektóre części układu wydechowego samochodu. Kolektor wydechowy i katalizator mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem ciepła, jeśli będziesz kontynuować jazdę samochodem, gdy silnik się przegrzewa.

Co robić, gdy silnik przegrzewa się podczas holowania?

Aby zapobiec uszkodzeniu pojazdu w przypadku przegrzania silnika podczas holowania, należy wykonać następujące czynności:

1. Wyłączyć klimatyzację i włączyć ogrzewanie

Jeśli masz włączoną klimatyzację, może to nadwyrężyć silnik i pogorszyć przegrzanie, więc natychmiast wyłącz klimatyzację, gdy zauważysz, że jest problem. Należy również włączyć ogrzewanie samochodu do maksymalnego ustawienia. Pomoże to wyciągnąć ciepło z dala od silnika, kupując trochę czasu, podczas gdy planujesz swój następny ruch.

2. Zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu

Znajdź bezpieczne miejsce z wystarczająco dużo miejsca dla Ciebie i co holowania, a następnie wycofać się i wyłączyć silnik. Pozwól, aby silnik ostygł przez co najmniej 15 minut. W tym czasie należy obserwować wskaźnik temperatury samochodu. W miarę rozpraszania się ciepła i chłodzenia silnika wskazówka powinna wracać do normalnego zakresu.

3. Pojechać do pobliskiego warsztatu samochodowego, wezwać lawetę lub pomoc drogową

Jeżeli nie holowałeś więcej niż wynosi limit dla danego pojazdu lub nie poruszałeś się po stromym zboczu, przyczyną problemu może być problem z silnikiem. Gdy silnik ostygnie, sprawdzić za pomocą telefonu komórkowego, czy w pobliżu znajduje się punkt NAPA AutoCare. Jeśli tak, możesz pojechać do sklepu, gdy temperatura spadnie i sprawdzić problem. Należy zwracać uwagę na wskaźnik temperatury silnika i jechać delikatnie. W razie potrzeby zatrzymywać się, aby schłodzić silnik. Jeśli w pobliżu nie ma żadnego warsztatu, wezwij lawetę lub pomoc drogową AAA.

Pamiętaj, że w przypadku przegrzania silnika należy jak najszybciej zjechać na pobocze. Im dłużej będziesz jechać, tym większe ryzyko kosztownego uszkodzenia silnika.

Sprawdź wszystkie części do układów ogrzewania i chłodzenia dostępne w sklepie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, co zrobić w przypadku przegrzania podczas holowania, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Pixabay.