Najnowsze wiadomości

23 kwietnia 2024 19:06

Czy mogę jechać z gwoździem w oponie?Wbicie gwoździa w oponę jest irytujące, naprawa może być kosztowna i może być bardzo niebezpieczna. Uszkodzenia spowodowane przez gwóźdź w oponie mogą być różne, a czasami możesz mieć gwóźdź w oponie i nawet o tym nie wiedzieć. Jest to dość powszechne zjawisko, sprawia, że zastanawiasz się, dlaczego nasze drogi wydają się być zaśmiecone gwoździami, jakby mściwy stolarz wyrzucał je z mostów autostradowych.

Kiedy po raz pierwszy zauważysz gwóźdź w oponie, może to być spowodowane powolnym przebiciem i próbujesz dotrzeć do jego źródła. Może to być spowodowane tym, że miałeś przebicie i nie ma żadnego błędu w tym, że wydarzyło się coś złego, albo po prostu garaż zwraca na to Twoją uwagę podczas rutynowego przeglądu lub MOT. Tak czy inaczej, dobrze jest wiedzieć, jak najlepiej poradzić sobie z tą sytuacją.

Czy gwóźdź w mojej oponie może zostać naprawiony?

Czasami uszkodzenia spowodowane przez gwóźdź w oponie mogą zostać naprawione. Zależy to od lokalizacji uszkodzenia i jego rozmiaru. Jeśli dopiero co zamontowano nowe, drogie opony, może to być kuszące zdecydować się na naprawę, ale niestety, może to być fałszywa ekonomia. Po wbiciu gwoździa w oponę, integralność opony została naruszona. Może to być dobra tymczasowa naprawa, jeśli jesteś poza domem i wolisz, aby nowa opona została zamontowana w lokalnym warsztacie, ale jako trwałe rozwiązanie może nie być tak dobra, a powolne przebicia mogą często wystąpić nawet po naprawie. Dobry warsztat będzie w stanie stwierdzić, czy uszkodzenie opony jest możliwe do naprawienia, czy też nie. Skorzystaj z ich rady, wymiana opony na nową za niewielką ilość uszkodzeń może wydawać się ekstrawagancka i ponad miarę, ale może być konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa. Jeśli obawiasz się, że warsztat próbuje po prostu sprzedać Ci nową oponę, zawsze możesz uzyskać drugą opinię.

Ze względów bezpieczeństwa istnieje szereg przepisów, zasad i regulacji dotyczących naprawy opon, na przykład jeśli gwóźdź uszkodził zewnętrzną ćwiartkę bieżnika lub ściany boczne opony, wówczas naprawa jest zabroniona przez prawo i należy ją wymienić. Ponadto, jeżeli opona została już naprawiona, wówczas druga naprawa nie jest dozwolona i ponownie nadszedł czas na nową oponę. Opona powinna mieć również 3+mm bieżnika. Jeśli możesz i zdecydujesz się na naprawę, to jest to dość prosty proces, który polega na wypełnieniu otworu gumą i ponownym napompowaniu opony.

Czy jazda z przebitą oponą jest bezpieczna?

Ważne jest, aby jak najszybciej obejrzeć i naprawić oponę. Możesz nadal jeździć, ale tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, np. zjeżdżając z ruchliwej drogi lub jadąc do pobliskiego garażu. Nie ignoruj jej i kontynuuj swój dzień myśląc, że posortujesz ją później. Może się to teraz nie wydawać zbyt ważne, ale na drodze szkody mogą się znacznie pogorszyć i być potencjalnie bardzo niebezpieczne. Jedną z ważnych wskazówek jest, aby nie wyciągać paznokcia. Kuszące może być po prostu usunięcie obraźliwego kawałka metalu, ale to po prostu pogorszy problem, ponieważ gdy gwóźdź jest w oponie, zatrzymuje on przynajmniej część powietrza. Jeśli musisz dostać się do garażu, to zostaw ten gwóźdź tam, gdzie jest.