Najnowsze wiadomości

Co to są ampery zimnego rozruchu?

Czy przepompowane opony są złe na zimę?

Dziwny świat starych narzędzi samochodowych

5 grudnia 2021 11:31

Porady dotyczące rozszerzenia MOT dla kierowców podczas KoronavirusKoronawirus wrzucił całe nasze społeczeństwo i sposób życia do szaleństwa. Wraz z zamykaniem firm, zmuszaniem pracowników do pracy w domu i ograniczaniem naszych ruchów i działań, codzienne życie będzie się rozpadać aż do odwołania.

Wśród zmartwień wynikających z oddziaływania Covid-19 znajdują się kary i konsekwencje za brak możliwości realizacji obowiązkowych zadań - jednym z głównych dla kierowców jest uzyskanie MOT pojazdu.

Zgodnie z nowymi wytycznymi rządowymi, jeśli Twój samochód, furgonetka lub motocykl ma być MOT w dniu lub po 30 marca 2020 roku, automatycznie otrzymasz 6-miesięczne zwolnienie i przedłużenie od pierwotnej daty ważności. Na przykład, jeśli termin MOT przypada na 11 kwietnia 2020 r., będziesz miał czas do 11 października 2020 r., aby uzyskać MOT.

W wytycznych stwierdza się również, że warunki tego przedłużenia są takie, że jesteś zobowiązany do utrzymania bezpiecznego pojazdu do jazdy. Co to dokładnie oznacza? Dla tych, którzy nie są pewni, czego powinni szukać, oto kilka punktów wyjścia.

Światła

Z czasem, zwłaszcza gdy nie jest napędzany, pył może osadzać się na światłach, co zmniejsza ich skuteczność. Ważne jest, aby zdejmować i czyścić reflektory. Nawet jeśli nie planujesz jazdy, włącz światła i przejdź się dookoła samochodu, aby upewnić się, że wszystkie światła są sprawne. Dobrym pomysłem jest również przetestowanie świateł hamowania przy ścianie, aby upewnić się, że działają one prawidłowo.

Poziomy płynów

Olej silnikowy, płyn hamulcowy i płyn niezamarzający powinny być regularnie uzupełniane. Wskazówkami wskazującymi na konieczność wymiany płynów samochodowych są zaciemnienie i zagęszczenie lub obecność pozostałości w płynach.

Hamulce

Jak w przypadku każdej innej funkcji samochodu, hamulce powinny być regularnie sprawdzane i konserwowane w celu utrzymania ich w dobrym stanie technicznym. Kiedy za jakiś czas nie jeździ się samochodem, hamulce mogą być sztywne. Jeśli masz podjazd lub mieszkasz na zamkniętej ulicy, dobrym pomysłem jest zjechanie w dół drogi, aby upewnić się, że hamulce nadal działają. Jeśli czujesz, że zatrzymanie samochodu podczas hamowania trwa dłużej, hamulce lub klocki hamulcowe mogą wymagać wymiany.

Opony

Jako jedyna część Twojego samochodu, która ma kontakt z drogą, niektórzy mogą twierdzić, że opony są najważniejszymi elementami bezpieczeństwa w Twoim samochodzie. Istnieją dwie główne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas pomiaru poziomu bezpieczeństwa opon.

Głębokość bież nika - Legalna głębokość bieżnika standardowego samochodu wynosi 1,6 mm. Wszystko poniżej tej głębokości jest uważane za nielegalne, niebezpieczne i powinno być wymienione. Sprawdzenie głębokości bieżnika jest łatwe. Podczas gdy niektóre opony mają wskaźniki na samym bieżniku, jest to tak proste jak pobranie kawałka 20p i umieszczenie go na bieżniku. Jeśli zewnętrzna krawędź monety jest widoczna, wówczas bieżnik opony jest poniżej ustawowego minimum i powinieneś dopilnować, aby została ona jak najszybciej wymieniona.

Ciśnienie w oponach - zaleca się sprawdzać ciśnienie w oponach przynajmniej raz w miesiącu. Zbyt niskie ciśnienie w oponach będzie miało negatywny wpływ na zużycie opon, ich nośność i oszczędność paliwa. Optymalne ciśnienie w oponach można zazwyczaj znaleźć po wewnętrznej stronie drzwi lub korku paliwa. Jeśli możesz dostać się na stację benzynową lub do garażu, łatwo jest sprawdzić ciśnienie w oponach i odpowiednio je napompować. Jeśli nie masz pewności co do któregokolwiek z powyższych punktów lub uważasz, że istnieje możliwość, że Twoje opony są niebezpieczne, powinieneś zastanowić się nad ich wymianą przed następnym MOT.