Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 8:22

Czy możesz założyć większe opony na swój pojazd?Jeśli zastanawiasz się, "Czy mogę użyć większych opon w moim samochodzie?", odpowiedź zwykle brzmi: "To zależy." Zanim kupisz ten nowy zestaw kół, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o zakładaniu większych opon na samochód.

Chociaż istnieje wiele korzyści wynikających z zastosowania większych opon, potencjalni nabywcy powinni zastanowić się, w jaki sposób większe opony wpływają na stabilność pojazdu, bezpieczeństwo, oszczędność paliwa i dokładność prędkościomierza - są to między innymi istotne zalety i wady zwiększenia opon w samochodach ciężarowych i SUV-ach.

Większe opony, większe koła czy oba?

W firmie Tires Plus zawsze zalecamy stosowanie się do zaleceń producenta pojazdu dotyczących doboru i rozmiaru opon. Jednak niektórzy kierowcy wybierają nieznaczne odstępstwa od oryginalnego rozmiaru opon i kół swojego pojazdu ze względu na osiągi lub styl.

Rozmiar opony Plus .

Plus-sizing polega na zamontowaniu kół o większej średnicy z oponą niskoprofilową o tej samej średnicy co oryginał - co oznacza, że nie wpływa ona na prześwit ani na prędkościomierz. W niektórych przypadkach rozmiar dodatni pomaga zwiększyć możliwości pojazdu w zakresie pokonywania zakrętów i prowadzenia. Jednak w większości przypadków jest to wybór czysto stylistyczny. Nasi doświadczeni technicy mogą udzielić Ci wskazówek, czy i w jaki sposób opony Twojego pojazdu powinny mieć rozmiary dodatnie.

Zwiększanie rozmiaru .

Zwiększenie rozmiaru oznacza odejście od rozmiaru zalecanego przez producenta poprzez montaż opon o większej średnicy na kołach o tym samym lub większym rozmiarze. Zwiększenie rozmiaru wpływa na prędkościomierz, co oznacza, że wymaga przeprogramowania komputera pojazdu.

Dodatkowo, większe opony obciążają zespół koła - co może mieć wpływ na oszczędność paliwa i niepotrzebnie obciążać układ napędowy i hamulce. Nieprawidłowo zaplanowane lub zamontowane opony o większych rozmiarach mogą również dobrze ocierać koło, zaciski hamulcowe lub ramę pojazdu, potencjalnie powodując zużycie części, o które się ocierają.

Co się dzieje, gdy założysz większe opony na samochód?

Najlepiej jest stosować się do wytycznych producenta pojazdu dotyczących doboru i rozmiaru opon, ponieważ opony o odpowiednich rozmiarach pomagają zapewnić odpowiednią stabilność i osiągi. Jeśli zdecydujesz się na zmianę opon w stosunku do ich oryginalnego rozmiaru, upewnij się, że nowe opony spełniają lub przekraczają nośność pojazdu przy odpowiednim ciśnieniu powietrza w oponach i zastanów się, czy wyższe opony będą miały wpływ na jakikolwiek zaawansowany system wspomagania kierowcy.

Dodatkowo, sprawdź wcześniej, czy większe opony są zgodne z rozmiarami kół i felg oraz czy nie ocierają się dobrze o zaciski lub boki koła.

Gdy zakładasz większe opony na samochód, SUV-a, crossover lub lekką ciężarówkę, zwiększasz prześwit pojazdu - co może mieć negatywny wpływ na równowagę i prędkość samochodu.

Zalety i wady większych opon w samochodach ciężarowych i SUV-ach

Zaleta: Zwiększona odprawa celna

Prawdopodobnie największą zaletą większych opon jest dodatkowy dystans, jaki tworzy podwozie Twojego samochodu od podłoża. Jest to szczególnie ważne dla entuzjastów off-roadingu, którzy potrzebują tej dodatkowej przestrzeni do pokonywania nierównego terenu.

Wyższy prześwit pomaga również kierowcom widzieć dalej zarówno na drodze, jak i w terenie. W zależności od potrzeb, zwiększenie rozmiaru opon może oznaczać zainstalowanie masywnych 40-calowych opon, które mogą przecinać głazy lub tylko dodać kilka dodatkowych cali średnicy.

Wada: Dodatkowe koszty i poprawki

Rozmiar opon twojego samochodu ciężarowego jest bardziej skomplikowany niż tylko zakładanie większych opon na koła i nazywanie go dniem. W niektórych przypadkach trzeba będzie zamontować nowe koła, które są kompatybilne z większymi oponami. Jeśli żądane opony są zbyt duże dla Twojego koła, być może będziesz musiał zainstalować zestaw do podnoszenia lub poziomowania, aby zrobić dla nich miejsce, co może mieć wpływ na uzyskanie właściwych usług regulacji geometrii kół w przyszłości.

Podczas gdy nowe felgi i zestawy liftingu są często pożądanym i modnym dodatkiem do większych opon, stanowią one również dodatkowe koszty, które musisz uwzględnić w swojej decyzji!

Dodatkowo, zestaw większych opon oznacza, że trzeba będzie dostosować zarówno prędkościomierz, jak i ewentualnie docelowe dane dotyczące ciśnienia w oponach, aby dokładnie odzwierciedlały prawidłową prędkość, odpowiadające im prawidłowe przebiegi oraz wszelkie docelowe zmiany PSI wraz z nowymi kołami.

Niewiele można zmienić w systemie TPMS oprócz wymiany na nowe koła i zwolnienia pozycji w razie potrzeby. Tylko niektóre pojazdy umożliwiają dostęp do elektronicznego modułu sterującego (ECM) w celu zmiany rozmiaru opon w komputerze, tak aby odzwierciedlał on stan licznika kilometrów i prędkościomierza.

Zaleta: Lepsze osiągi poza trasą

Niektórzy uważają, że ponieważ większe opony powodują większy prześwit, oferują one lepsze prowadzenie w terenie. Znalezienie opon terenowych lub o maksymalnej przyczepności w odpowiednim rozmiarze dla Twojego samochodu ciężarowego lub SUV-a może jednak również wpłynąć korzystnie na jego osiągi w terenie. Głębsze i szersze bieżniki zapewniające przyczepność na nierównym i luźnym terenie sprawiają, że opony o maksymalnej trakcji są na tyle wytrzymałe, że można jeździć wszędzie tam, gdzie prowadzi nas szlak!

Wada: Niższa oszczędność paliwa

Cała ta dodatkowa opona może poważnie obniżyć zużycie paliwa. Większe, bardziej agresywne opony świetnie sprawdzają się na szlakach turystycznych, ale mogą być głośne i nieefektywne na utwardzonych drogach. Głębszy i szerszy bieżnik może zwiększyć opory toczenia pojazdu, co oznacza, że samochód musi pracować ciężej, aby pokonać "lepkość" całej tej dodatkowej trakcji.

Zaleta: Dostosowywanie i ograniczanie odwołań

Większe opony - zwykle w połączeniu z większymi felgami i wyższym zawieszeniem - to popularny trend wśród kierowców ciężarówek. Podczas gdy niektórzy chcą korzystać z zalet off-roadingu, jakie dają większe opony, czasami duże koła to tylko punkty stylu. Modernizacja rozmiaru opon jest jednym ze sposobów na dostosowanie wyglądu i odczuć maszyny do jazdy.

Wada: Zmiana w sposobie prowadzenia

Naturalnie, zwiększona wysokość z większych opon oznacza, że masz wyższy środek ciężkości. Zmienia to sposób prowadzenia pojazdu poprzez zwiększenie przechyłu nadwozia i przenoszenia ładunku. W niektórych przypadkach możesz doświadczyć mniejszej stabilności podczas hamowania i pokonywania zakrętów - zwłaszcza podczas jazdy z dużą prędkością. Dodatkowo, wszelkie zmiany wysokości jazdy i niektórych kątów ustawienia mogą spowodować, że zaawansowane systemy wspomagania kierowcy będą wymagały ponownej kalibracji.

Wada: Potencjalnie unieważniona gwarancja

Pomijając kwestie stylistyczne, niektórzy producenci wyraźnie odradzają zwiększanie rozmiarów opon w Twoim pojeździe. Dodatkowo, niektórzy producenci samochodów anulują nawet gwarancję Twojego pojazdu, jeśli zdecydujesz się na modyfikację zawieszenia za pomocą większych opon i zestawu do podnoszenia.

Czy większe opony mają wpływ na MPG?

Założenie większych opon na samochód będzie miało wpływ na średnią ilość kilometrów na galon (MPG) Twojego samochodu. Istnieje kilka powodów, dla których większe opony mają mniejszy wpływ na zużycie paliwa.

Po pierwsze, większe opony są zazwyczaj znacznie cięższe. Dodanie kompletu czterech dużych i ciężkich opon do Twojego samochodu doda wiele nowego ciężaru. Ten dodatkowy ciężar może zaszkodzić przyspieszeniu twojego samochodu i spowodować większe zużycie paliwa. Może to również bardziej obciążyć hamulce, spowalniając pojazd.

Po drugie, szersze opony mogą dobrze wystawać z koła, zamiast pozostawać w jednej linii z samochodem ciężarowym lub SUV-em. Może to zmniejszyć aerodynamikę Twojego samochodu i zwiększyć zużycie paliwa.

Wreszcie, jak wcześniej wspomniano, szersze i bardziej agresywne opony mają większą powierzchnię styku z drogą, co może zwiększyć opory toczenia.

Czy większe opony mają wpływ na prędkościomierz?

Modyfikacja samochodu z większymi oponami wpłynie na dokładność prędkościomierza. Dzieje się tak, ponieważ część odczytu prędkościomierza jest mierzona na podstawie obrotu Twoich opon, w zależności od ich obwodu.

W przypadku montażu większych opon, jeśli prędkościomierz nie zostanie ponownie skalibrowany do zwiększonego obwodu nowych opon, nie będzie wyświetlał prawidłowej prędkości. Aby wyregulować bieg prędkościomierza lub przeprogramować komputer pojazdu w celu skompensowania zmiany rozmiaru opon, potrzebny będzie specjalista.