Najnowsze wiadomości

18 maja 2024 15:38

Jak zestaw do odpowietrzania hamulców oszczędza Twój czasTwoje umiejętności majsterkowania rozwijają się, a teraz jesteś gotowy do pracy nad własnymi hamulcami - klockami, tarczami i całą resztą. Jednym z narzędzi, którego będziesz potrzebował, aby zacząć, jest zestaw do odpowietrzania hamulców.

Dlaczego trzeba odpowietrzyć hamulce

Ważne jest, aby usunąć wszelkie pęcherzyki powietrza z hydraulicznego układu hamulcowego przy każdej wymianie klocków lub tarcz albo gdy hamulce wydają się gąbczaste. Pęcherzyki powietrza w przewodach hamulcowych mogą pozbawić Twój samochód siły hamowania, która jest niezbędna dla bezpieczeństwa na drodze. Dlatego właśnie odpowietrzanie hamulców jest tak ważne.

Zestaw do odpowietrzania hamulców oszczędza czas

Zestaw do odpowietrzania hamulców to najczystszy i najwygodniejszy sposób wykonania tej pracy. Oto jak wypada w porównaniu z innymi możliwościami:

  • Odpowietrzanie grawitacyjne: Polega na odkręceniu śruby odpowietrzającej i pozwoleniu, aby grawitacja wykonała pracę. Oczywiście oznacza to, że płyn rozlewa się po zaciskach i cylindrach kół, więc trzeba będzie posprzątać. Jest to również najwolniejsza metoda.
  • Ręczne odpowietrzanie: Jest to metoda podobna do odpowietrzania grawitacyjnego, z tą różnicą, że używasz pedału hamulca i pompy hamulcowej jako pompy do wypchnięcia płynu przez otwartą śrubę odpowietrzającą. Jest to zadanie dla dwóch osób - jedna z nich obserwuje, co dzieje się ze śrubą odpowietrzającą, podczas gdy druga naciska i zwalnia pedał hamulca.
  • Odpowietrzanieciśnieniowe: Zaletą odpowietrzania ciśnieniowego jest to, że jedna osoba może to zrobić samodzielnie, używając puszki płynu hamulcowego pod ciśnieniem do przepłukania układu. Wadą jest to, że nie widać, co wychodzi z odpowietrznika, ponieważ jest się przy zbiorniku płynu hamulcowego, wpychając nowy płyn.

Zestaw do odpowietrzania hamulców wykorzystuje odpowietrzanie podciśnieniowe. Odpowietrzanie podciśnieniowe jest łatwym zadaniem dla jednej osoby, w którym podłączasz pompę do otwartej śruby odpowietrzającej i wyciągasz stary płyn i powietrze z układu hamulcowego do pojemnika, który jest częścią zestawu do odpowietrzania podciśnieniowego. Nie trzeba czekać, aż płyn sam wypłynie (grawitacja), nie trzeba zatrzymywać się i ruszać z drugą osobą (ręczne) i nie trzeba być przy zbiorniku płynu hamulcowego, a nie przy odpowietrzniku (ciśnienie). Nie ma też zbyt wiele czasu na czyszczenie. Metoda próżniowa z zestawem jest zdecydowanie najszybszym, najłatwiejszym i najczystszym podejściem do odpowietrzania hamulców.

Inne zastosowania zestawu do odpowietrzania hamulców

Zestaw do odpowietrzania będzie przydatny jako część Twojego zestawu narzędzi nawet poza pracami związanymi z hamulcami. Jeśli chcesz, aby hamulce działały jak najlepiej, pamiętaj, że płyn hamulcowy z czasem ulega degradacji. Dzieje się tak z powodu temperatury płynu hamulcowego bliskiej wrzenia, jakiej doświadczają pojazdy (zwłaszcza z napędem na przednie koła) w ruchu ulicznym typu stop and go. Degradacja płynu obniża jego temperaturę wrzenia, co może wpływać na hamowanie i nieodpowiednio chronić elementy układu hamulcowego, takie jak pompy hamulcowe i modulatory hydrauliczne zapobiegające blokowaniu kół. Z tego powodu należy przepłukać płyn hamulcowy i wymieniać go co dwa lata. Zestaw do odpowietrzania znacznie ułatwia tę czynność i sprawia, że jest ona czystsza.

Zestaw do odpowietrzania hamulców jest niezbędny, jeśli chcesz samodzielnie wykonać prace związane z hamulcami i może pomóc Ci lepiej zadbać o hamulce Twojego samochodu.