Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 8:51

Kontrola ciśnienia w oponach samochodowych - wszystko, co musisz wiedziećUtrzymanie i właściwa kontrola ciśnienia w oponach jest bardzo ważna. Byłoby to tak irytujące, że budzisz się w mroźny poranek zimy i musisz wyjeżdżać do pracy, ale widzisz, że ciśnienie w oponach jest mniejsze, mimo że wcześniej sprawdziłeś swój samochód prawidłowo. Powodem tego jest fakt, że pogoda odgrywa zasadniczą rolę w ciśnieniu w oponach Twojego pojazdu.

Latem ciśnienie w oponach może być zbyt wysokie, podczas gdy zimą może ono być niebezpiecznie niskie. Dlatego ważne jest, aby nie tylko sprawdzać ciśnienie w oponach, ale także utrzymywać właściwe ciśnienie w oponach samochodowych.

Przed sprawdzeniem ciśnienia w oponach nie należy zapominać, że każdy pojazd ma swój własny, specyficzny pomiar ciśnienia w oponach, który nie tylko zapewni najlepsze bezpieczeństwo, najlepszy przebieg gazu, najlepsze prowadzenie, a nawet wydłuży żywotność opon i spowolni proces ich zużycia.

Ciśnienie w oponach jest mierzone w jednostce zwanej "PSI" lub ciśnieniu powietrza "na cal kwadratowy". A na boku lub na spodzie fotela kierowcy, na naklejce jest podane zalecane ciśnienie dla Twojego pojazdu. Gdy siedzisz nieruchomo lub gdy jest zimno, ciśnienie w oponach, które jest zalecane dla normalnych samochodów osobowych, mieści się w zakresie 32-35 PSI. Ciśnienie wewnątrz samochodu zmienia się jednak podczas jazdy; dzieje się tak dlatego, że gdy samochód się porusza, wytwarza ciepło w wyniku tarcia, które powstaje między oponami a nawierzchnią drogi.

Ciśnienie w oponach będzie się również zmieniać w zależności od tego, jak długo, jak szybko i na jakim torze jeździsz. Dlatego w tym przypadku najlepszym momentem na sprawdzenie ciśnienia w oponach jest sytuacja, gdy samochód przez pewien okres czasu stoi bezczynnie. Ciśnienie w oponach można sprawdzić za pomocą "miernika ciśnienia w oponach lub u mechanika".

Gdy ciśnienie w oponie jest zbyt wysokie, następuje odbicie, a gdy jest ono zbyt niskie, następuje miękka jazda wleczona ze złym prowadzeniem, co zwiększa tarcie, a tym samym zużycie opon. Tak czy inaczej, ciśnienie powietrza w oponie wpłynie na osiągi i negatywnie wpłynie na zużycie opony, gdy nie będzie ona miała zalecanego ciśnienia. Jeśli nie masz pewności co do ciśnienia w oponie, sprawdź instrukcję obsługi samochodu lub udaj się do mechanika, a jeśli nadal nie działa, skonsultuj się z firmą swojego samochodu lub producentem opon.