Najnowsze wiadomości

18 maja 2024 16:14

Powrotu sezonu dziur w drodzeTo mit, że wyboje to tylko zmora egzystencji dla kierowców w zimnym klimacie. Każdy, kto kiedykolwiek podróżował w dół drogi w słonecznej, ciepłej Kalifornii, może prawdopodobnie to potwierdzić. Więc o co chodzi z tymi irytującymi zagrożeniami? Przekopmy się i zobaczmy, jak się tworzą.

Mróz + Odwilż = Dziury w drodze

Największą przyczyną wybojów jest woda, a sezonowe zamrażanie i rozmrażanie, którego większość kraju doświadcza, wywołują irytację. Woda z topniejącego śniegu i lodu przesącza się pod powierzchnią drogi przez drobne pęknięcia w chodniku. Kiedy temperatura spada w ciągu nocy, woda zamarza i rozszerza się, zmuszając drogę do wzrostu. Ruch drogowy obciąża wtedy osłabioną strukturę, poszerzając istniejące pęknięcia i pozwalając na przesiąkanie jeszcze większej ilości wody. Cały cykl powtarza się aż do momentu, gdy chodnik w końcu ustąpi miejsca i, BOOM!, powstanie dziury w podłożu.

Wyboje w ciepłym klimacie

Jak mówiliśmy wcześniej, stany takie jak Arizona, Luizjana i Kalifornia nie są odporne na ból głowy po wybojach. Los Angeles konsekwentnie zalicza się do miast o najgorszych warunkach drogowych. Powód? Tak, woda. Nawet bez jej rozszerzania, zamarzając pod powierzchnią, woda wciąż może tworzyć szczeliny w podłożu i zmiękczać asfalt. Większe pęknięcia na powierzchni od gorętszego słońca wpuszczają jeszcze więcej wody. Ciężar przejeżdżających samochodów osobowych i ciężarowych rozbija następnie osłabione miejsce i ponownie tworzy się dziurka. Możliwe jest nawet powstanie dziury w nawierzchni na polnej drodze.

Co robić?

Tylko dlatego, że droga wygląda na suchą, nie znaczy, że trzeba przyspieszyć. Zmniejszenie prędkości daje lepszą szansę na wykrycie dziur i przejechanie wokół nich. A nawet jeśli w jedną z nich uderzysz, przy niższej prędkości masz mniejsze szanse na uszkodzenie samochodu. Zwróć również uwagę na znaki ostrzegawcze, takie jak kałuża, która może być dziurą w przebraniu, lub pęknięta nawierzchnia drogi, która może być dziurą czekającą na wybicie. Na koniec, upewnij się, że zgłaszasz wszelkie widziane wyboje do miejskiego wydziału transportu. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej zostaną one naprawione.

Nawet z dodatkową ostrożnością, dziury w twoim samochodzie wciąż mogą ulec uszkodzeniu.