Najnowsze wiadomości

Co to są ampery zimnego rozruchu?

Czy przepompowane opony są złe na zimę?

Dziwny świat starych narzędzi samochodowych

5 grudnia 2021 11:47

Jak chronić i czyścić koła ze stopu metaluJak wiecie, jednym z najtrudniejszych zadań jest dbanie o to, aby koła były lśniące. Dopracowanie go może poważnie poprawić wygląd samochodu i naprawdę sprawić, że głowy będą kręcić się wszędzie tam, gdzie jedziesz.

W tym artykule przedstawię kilka najlepszych wskazówek, jak chronić i czyścić felgi ze stopów metali, aby zachować ich blask zarówno zimą, jak i latem.

Istnieje wiele różnych typów felg, które należy rozważyć, a wszystkie z nich, aby osiągnąć najwyższy połysk, wymagają nieco innej pielęgnacji i uwagi:

- Felgi z metali lekkich
- Stopy powlekane/ malowane
- Koła stalowe
- Chromowane felgi
- Koła linowe

Ale najpierw kilka podstaw pielęgnacji kół, które odnoszą się do wszystkich:

1. Zawsze czyść felgi, gdy są zimne i koncentruj się na jednym feldze na raz.

2. Należy unikać rozpryskiwania szkodliwego pyłu hamulcowego na świeżo umyte/ wypolerowane felgi, czyszcząc je najpierw.

3. Przed użyciem środka do czyszczenia kół należy upewnić się, że usunięto z nich luźny kurz, brud i zanieczyszczenia. Do tego celu należy użyć strumienia wody z węża lub myjki strumieniowej.

W tym celu warto również dobrze podmuchać spodnią część nadkoli.

4. Następnie spryskaj swoje koło wybranym środkiem do czyszczenia kół.

Będąc niekwaśnymi, są bezpieczne w użyciu na wszystkich typach kół, szczególnie na gołym metalu, powlekanych stopach i naszych chromach, ale jednocześnie są wystarczająco silne, aby podnieść większość pyłu hamulcowego.

Meguiars Hot Rims - ok. 15 sek., Mothers All Wheels Cleaner - 1 do 2 min., P21S Powergel - 3 do 5 min. Jak widać czasy różnią się znacznie i są zwykle podyktowane siłą i kwasowością produktu.

5. W zależności od tego, jak zakorzenił się kurz i brud na Twoich kołach, może być konieczne użycie odpowiedniej szczotki do kół, aby poruszyć środkiem czyszczącym i usunąć niektóre z bardziej uporczywych zanieczyszczeń.

Wybór szczotki do kół ze stopów metali

Przy wyborze szczotki do kół należy wziąć pod uwagę rodzaj kół, które posiadasz. Ale zasadniczo; używa miękką szczotkę z włosiem dla delikatnych gołych kół z metalu/powlekanego stopu, ponieważ nie chcesz drapać powłoki lub w powierzchnię metalu. Natomiast w przypadku kół stalowych należy używać szczotki o twardszym włosiu.

Należy również spróbować znaleźć szczotkę, która nie posiada żadnych odsłoniętych części metalowych, mogących potencjalnie uszkodzić felgi aluminiowe, przy czym części metalowe mogą być chronione przed kontaktem z włosiem lub powłoką gumową.

Następne kroki...

6. Użytecznym następnym krokiem, ale jeden z wielu zapomnieć lub pominąć całkowicie jest, przy użyciu silniejszego niż zwykle (do 2 razy) rozcieńczenia zwykłego szamponu do mycia, wraz z szczotką do kół, umyć w dół koła, aby kontynuować usuwanie brudu, kurzu i brudu, a także aby usunąć jak najwięcej środka czyszczącego, jak to możliwe.

7. Równocześnie, używając szczotki do opon (niektóre z nich są specjalnie ukształtowane do tego celu), zadbaj o dobre szorowanie opon. Ponownie użyj mieszanki szamponowej. W ten sposób usuniesz wszelkie nagromadzone zanieczyszczenia i stare warstwy środka ochrony opon, które mogły się nagromadzić.

8. Jeśli czas pozwoli i pozwoli na dostanie się do niektórych trudniejszych szczelin i konturów koła, należy je ostatecznie wyprać przy użyciu wełnianej lub grubej runowej rękawicy z mikrofibry lub szmatki. Pamiętaj jednak, aby użyć innej rękawicy niż ta, którą zamierzasz użyć na nadwoziu.

9. Na koniec, dokładnie spłucz koło i oponę, aby usunąć wszelkie pozostałości środka czyszczącego i szamponu. Znowu przyda się tu wąż lub myjka strumieniowa, a następnie osusz je dużym ręcznikiem z mikrofibry lub szmatką.

Co zrobić, jeśli mam naprawdę brudne felgi aluminiowe?

Jeżeli twój koła są szczególnie złe z pyłem hamulcowym lub innymi zanieczyszczeniami ty możesz chcieć rozważać początkowego traktowanie z Iron Removing produktem.

Produkty te zasadniczo uwalniają cząsteczki żelaza, które są związane "głęboko" z powierzchnią farby koła i neutralizują związki żrące, które rozwinęły się w podłożu farby.

Dzięki temu łatwiej jest oczyścić felgi zwykłym środkiem czyszczącym, który usuwa również inne formy brudu drogowego i zanieczyszczeń.

Przynajmniej raz w roku...

Idealnie byłoby, gdybyście mieli taką szansę, a zwłaszcza po miesiącach zimowych, gdybyście zdejmowali koła co najmniej raz w roku, aby dać im gruntownie czyste, z powrotem do przodu. Byłbyś zdumiony, jaką różnicę może to zrobić w wyglądzie Twoich kół i całego samochodu.

Dla tych naprawdę uporczywych cząstek pyłu hamulcowego kolejną bardzo użyteczną wskazówką jest użycie kawałka swojego glinianego pręta (jeśli go posiadasz) i dużej ilości glinianego smaru.

Podobnie jak w przypadku usuwania zanieczyszczeń z lakieru, będzie on działał w ten sam sposób, co cząsteczki pyłu hamulcowego przyklejone do kół.

Jak często należy więc czyścić felgi aluminiowe?

Idealnie byłoby, gdyby po każdej podróży były one myte i suszone - ale kto żyje w idealnym świecie - ja na pewno nie. Później byłoby to raz w tygodniu, ale ponownie, zwłaszcza jeśli masz gorączkową pracę, życie rodzinne lub towarzyskie, wszyscy wiemy, jak niepraktyczne może to być.

Więc jak można sprawić, że następnym razem będzie łatwiej oczyścić felgi aluminiowe? Jak uczynić życie łatwiejszym (przy cleaning twój koła) Jeden z najbardziej popularnych produktów na rynku dzisiaj dla utrzymywać twój koła błyszczące i dodawać ochronę jest skromnym ale skutecznym uszczelniaczem koła.

Ochrona felg aluminiowych - woski i uszczelniacze

Podobnie jak proces nakładania wosku na karoserię w celu uszczelnienia na połysk i ciężką pracę, którą wkładasz, uszczelniacze do kół stanowią barierę ochronną pomiędzy szkodliwymi zanieczyszczeniami, takimi jak pył hamulcowy i sól, a powierzchnią kół.

Jest to szczególnie ważne, jeśli masz gołe stopy metali, które są szczególnie podatne na taki atak.

Generalnie produkty te nakłada się za pomocą miękkiej, niestrzępiącej się szmatki lub aplikatora, pozostawiając do wyschnięcia do zamglenia, a następnie wypolerować. Można również nałożyć jedną lub dwie dodatkowe warstwy dla dodatkowej ochrony.

Jeśli nie chcesz dodawać żadnych innych produktów do swojego arsenału detali, możesz również osiągnąć podobne rezultaty i ochronę używając dobrej jakości syntetycznego uszczelniacza lub wosku, takiego jak Meguiars Synthetic Sealant #21, Meguiars NXT Tech Wax itp.

Chociaż należy zauważyć, że produkty na zamówienie są zwykle znacznie bardziej odporne na wysokie temperatury i trudniejsze warunki, na jakie zazwyczaj narażone są koła.

Podobnie, można użyć bardziej naturalnego wosku na bazie karnauba, ale również te nie wytrzymują tak dobrze ciepła kół i nie wytrzymują prawie tak długo.

Jak zawsze mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Państwu z kilkoma przydatnymi wskazówkami, jak czyścić felgi ze stopów i chronić je przez cały rok.