Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 7:18

Powietrze, olej, transmisja, paliwo i kabina: Poznaj filtry swojego pojazduChcesz, żeby twój samochód działał jak czysta, wredna maszyna do jazdy? Skomplikowana mechanika Twojego pojazdu opiera się na filtrach, które pomagają zapobiegać zanieczyszczeniom, które mają wpływ na jego wydajność. Każdy filtr - olej, skrzynia biegów, paliwo i powietrze - odgrywa inną "rolę", przyczyniając się do osiągnięcia tego samego celu - aby zapewnić płynną jazdę Tobie i Twojemu samochodowi. Dowiedz się, co robi każdy rodzaj filtra w pojeździe i jak stwierdzić, kiedy jeden z nich nie działa.

Ile typów filtrów posiada dany samochód?

Zasadniczo istnieją cztery rodzaje filtrów samochodowych - olej, skrzynia biegów, paliwo i powietrze. Jednak dla niektórych kierowców jest to mylące, ponieważ w większości pojazdów istnieją dwa różne filtry powietrza. Poniżej wyjaśnimy, jak działa każdy z tych typów filtrów (i dlaczego prawdopodobnie masz dwa, a nie jeden filtr powietrza).

Wszystko o filtrze oleju w Twoim pojeździe

Olej silnikowy smaruje ruchome elementy wewnątrz silnika, pomagając regulować temperaturę pracy silnika. Jednak z wiekiem śmieci, takie jak wilgoć, kurz, cząstki metalu i korozja mogą powodować zabrudzenie samego oleju silnikowego! Filtr oleju pomaga wychwytywać zanieczyszczenia w trakcie ich obiegu przez silnik.

Podobnie jak większość podzespołów samochodu, filtr ten podlega regularnej konserwacji, dlatego też wszyscy producenci proponują jego wymianę w określonych odstępach czasu. Niektóre objawy awarii filtra oleju to świecąca kontrolka kontrolna silnika (lub lampka kreski oleju silnikowego), obniżone ciśnienie oleju silnikowego lub odgłosy stukania dochodzące z silnika z powodu braku ciśnienia oleju.

Zawsze najlepiej jest terminowo wymieniać olej i filtry, korzystając z zalecanego przez producenta harmonogramu konserwacji. Jeśli jednak zauważysz, że musisz wymienić olej, przynieś swój samochód do lokalnego oddziału Tires Plus.

Wszystko o filtrach skrzyni biegów Twojego pojazdu

Filtry transmisyjne są jednymi z mniej znanych filtrów w grupie. Jednak to nie czyni ich mniej ważnymi. Jak sama nazwa wskazuje, filtr ten działa jak specjalistyczne sitko, które utrzymuje płyn transmisyjny w czystości.

Płyn przekładniowy ułatwia płynną zmianę biegów poprzez smarowanie części układu napędowego, wywieranie nacisku hydraulicznego w celu ułatwienia zmiany biegów oraz zabezpieczenie układu przed przegrzaniem i szlifowaniem biegów. Z czasem płyn ten może ulec zanieczyszczeniu, a zadaniem filtra skrzyni biegów jest ograniczenie tego zanieczyszczenia!

Jednak filtr skrzyni biegów również może się zatykać - co ogranicza przepływ płynu i prowadzi do problemów z osiągami samochodu. Niektóre oznaki zatkania filtra skrzyni biegów to odgłosy grzechotania lub jęczenia, szorstka zmiana biegów.

Zazwyczaj tylko pojazdy z automatyczną skrzynią biegów są wyposażone w filtry skrzyni biegów, ale to nie oznacza, że należy ignorować te objawy, jeśli prowadzisz manualną skrzynię biegów, CVT lub inny rodzaj skrzyni biegów. Wiele oznak wadliwego filtra skrzyni biegów naśladuje objawy innych problemów z przekładnią, z których wszystkie mogą ostatecznie doprowadzić do awarii skrzyni biegów - i kosztownych napraw!

Problemy ze skrzynią biegów można wyprzedzić poprzez wymianę płynu przekładniowego i filtra zgodnie z terminami serwisowymi zalecanymi przez producenta. Dodatkowo, jeśli pojawią się problemy, możesz odwiedzić Tires Plus, aby dokonać niedrogiej naprawy skrzyni biegów.

Wszystko o filtrze paliwa w Twoim pojeździe

Większość dzisiejszych samochodów na drogach jeździ na silnikach spalinowych. Silniki takie bazują na paliwie, powietrzu i kontrolowanej iskrze, które przekształcają energię w ruch poprzez system złożonych procesów mechanicznych.

Z czasem układ paliwowy może ulec zanieczyszczeniu z powodu wilgoci, rdzy i produktów ubocznych degradacji paliwa. Filtr paliwa w Twoim samochodzie ma zapobiegać przedostawaniu się takich zanieczyszczeń do wtryskiwacza paliwa i innych precyzyjnych części układu wtryskowego i uszkadzaniu ich.

Podobnie jak inne filtry w Twoim samochodzie, również sam filtr paliwa może ulec zatkaniu, dlatego wielu producentów pojazdów zaleca regularną wymianę filtrów paliwa. Dodatkowo, w zależności od Twoich nawyków jazdy i warunków drogowych, w których mieszkasz, może być konieczna wcześniejsza wymiana filtra paliwa.

Ogólnie rzecz biorąc, niektóre oznaki zatkania filtra paliwa w Twoim samochodzie to trudności z uruchomieniem samochodu, zatrzymanie silnika, zmniejszony przebieg gazu, odgłosy rozpylania i zmniejszona moc silnika. Problemy z filtrem paliwa mogą przedostać się do innych części układu, prowadząc do bardziej skomplikowanych napraw. Jeśli podejrzewasz, że potrzebujesz wymiany, odwiedź lokalną stację serwisową Tires Plus w celu dokonania przeglądu i dostrojenia.

Wszystko o filtrach powietrza w Twoim samochodzie

Filtr powietrza kabinowego

Większość nowoczesnych samochodów posiada dwa filtry powietrza - filtr powietrza w kabinie i filtr powietrza w silniku, które filtrują odpowiednio powietrze dostające się do kabiny i silnika pojazdu. Filtr kabinowy pomaga utrzymać jakość powietrza w Twoim samochodzie poprzez wychwytywanie zanieczyszczeń takich jak kurz i alergeny zanim dotrą one do Twoich nozdrzy!

Brudny lub zatkany filtr kabinowy może nie tylko pogarszać stan alergii, ale także prowadzić do wielu problemów z klimatyzacją, takich jak zmniejszony przepływ powietrza lub stęchłe, stęchłe zapachy pochodzące z otworów wentylacyjnych w samochodzie. Dodatkowo, jeśli prowadzisz samochód zimą, zatkany filtr kabinowy może utrudnić odparowanie szyb. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych problemów lub musisz wymienić filtr powietrza w kabinie, odwiedź lokalnych techników, aby pomóc w odświeżeniu filtra kabinowego!

Filtr powietrza w silniku

Filtr powietrza w silniku pomaga utrzymać kurz, brud i inne zanieczyszczenia na zewnątrz silnika, a nie w kabinie pasażerskiej. Ponieważ silniki spalinowe wymagają powietrza do pracy, czysty filtr powietrza w silniku ma zasadnicze znaczenie dla osiągów i wydajności Twojego samochodu. Filtr powietrza w silniku należy sprawdzać i wymieniać tak często, jak zaleca producent, a może nawet wcześniej.

Oznaki "złego" lub "brudnego" filtra powietrza w silniku to zmniejszenie zużycia paliwa i przerwanie pracy silnika. Dodatkowo, brudny lub zatkany filtr powietrza może uszkodzić inne części silnika, np. świece zapłonowe. Jeśli te oznaki złego filtra powietrza nie wystarczą, abyś chciał go wymienić, rozważ to - zgodnie z badaniem opublikowanym przez Departament Energii USA, w pojazdach z czystym filtrem powietrza w silniku może wystąpić 6-11% poprawa czasów przyspieszenia. Wroom!