Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 6:40

Co to jest łysa opona i jak ją zauważyć?Powszechnie wiadomo, że głębokość bieżnika jest niezwykle istotnym elementem bezpiecznej jazdy, ponieważ zapewnia przyczepność do nawierzchni drogi, co zapobiega utracie trakcji przez pojazdy. Jednak im więcej kierowców używa swoich opon, tym bardziej bieżnik zaczyna się zużywać. Jeśli więc nie zostaną one wymienione w odpowiednim czasie, zaczną łysieć, co może mieć niebezpieczne (i kosztowne) konsekwencje.

Według Halfordsa, około czterech milionów samochodów jeździ na drogach z łysymi oponami. Sugeruje to, że wielu kierowców na drogach nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych z nieostrożną jazdą.

Łysa opona to taka, która przeżyła swoje życie w pełni, do tego stopnia, że guma stopniowo zużywa się w kontakcie z nawierzchnią drogi. W niektórych przypadkach łysa opona w ogóle nie ma bieżnika, co uniemożliwia wytworzenie tarcia z nawierzchnią, a tym samym powoduje wypadki.

Opony łysiejące mogą się różnić w zależności od ich stopnia zaawansowania: mogą być całkowicie zdegradowane do gładkiej powierzchni lub mogą zacząć łysieć z niewielką ilością bieżnika, który na nich pozostał. Niezależnie od stopnia łysienia opon, w przypadku ich złapania, użytkownicy dróg mogą otrzymać mandat lub zostać pozbawieni prawa jazdy za niebezpieczną jazdę.

Niebezpieczeństwo związane z łysieniem opon może obejmować aquaplaning. Brak bieżnika na oponie oznacza, że nie ma możliwości ewakuacji wody z opony, a raczej powstanie na niej warstwa smaru na całej powierzchni opony i drogi. Drugim niebezpieczeństwem jest bardzo szybka utrata ciśnienia w łysych oponach. To z kolei będzie miało wpływ na zużycie paliwa przez pojazd i jego osiągi.

Podobnie, łysie opony są podatne na przebicie, w przeciwieństwie do opon, których głębokość bieżnika jest większa niż minimalna dopuszczalna przepisami (ponad 1,6 mm). Dzieje się tak, ponieważ opony o większej głębokości bieżnika posiadają rowki i lamele, które zapewniają pewną ochronę przed szkłem i innymi zanieczyszczeniami drogowymi.

Bez bieżnika opona będzie się ślizgać i ześlizgiwać na mokrej i zaśnieżonej nawierzchni, co czyni ją nieefektywną do jazdy w niebezpiecznych warunkach pogodowych. Śnieg i deszcz nie mogą być przesuwane na łysych oponach, co zwiększa prawdopodobieństwo wypadku dla użytkownika drogi.

Wreszcie, łysie opony mogą powodować niebezpieczne nagrzewanie się opony. Opony z dobrym bieżnikiem zapobiegają gromadzeniu się ogromnego ciepła, ponieważ opony stale stykają się z nawierzchnią. Wynika to z faktu, że bieżnik umożliwia cyrkulację powietrza przez rowki opony. Jednak łysiejące opony nie mają bieżnika i dlatego przepływ powietrza będzie znacznie ograniczony, co może prowadzić do wydmuchiwania opon.

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby utrzymać głębokość bieżnika na najwyższym poziomie. Jeśli zaczniesz zauważać, że bieżnik się zużywa, nadszedł czas na wymianę opon. Zawsze traktuj jazdę poważnie i zwracaj uwagę na wszystkie elementy pojazdu, aby przez cały czas zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.