Najnowsze wiadomości

28 marca 2024 11:45

Nie ignoruj kontrolki oleju! Najczęstsze problemy z samochodem i jak im zapobiegać



Zapewne nie raz widziałeś pechowego kierowcę na poboczu drogi z dymiącym silnikiem, przebitą oponą lub rozładowanym akumulatorem. I chociaż nie można zapobiec każdemu nieszczęśliwemu zdarzeniu, które może wystąpić podczas jazdy, są pewne rzeczy, których można uniknąć dzięki odrobinie konserwacji zapobiegawczej - dlatego nazywa się to "zapobiegawczą!". Dowiedz się o najczęstszych problemach z samochodem i co możesz zrobić, aby nie dopuścić do ich wystąpienia u Ciebie.

zegary

Płaskie opony

Jedyną rzeczą gorszą od zobaczenia przebitej opony jest uświadomienie sobie, że się ją ma, gdy już się jedzie. To "ca-thunk-a-thunk" na chodniku oznacza, że albo musisz natychmiast znaleźć stację benzynową, albo będziesz czekać na pomoc drogową. Jak więc zapobiegać przebiciom?

Sprawdzaj ciśnienie w oponach.

Utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach jest niezbędne, aby uniknąć przebicia opony. Czynniki takie jak niska temperatura mogą powodować wahania ciśnienia powietrza w oponach. Do sprawdzania ciśnienia w każdej oponie używaj miernika. Sprawdź w instrukcji obsługi lub na naklejce na ościeżnicy drzwi po stronie kierowcy, jaki poziom ciśnienia jest zalecany przez producenta.

W razie potrzeby należy dolać powietrza do opon, aby zapobiec ich spłaszczeniu, przedwczesnemu zużyciu krawędzi zewnętrznych i ewentualnym uszkodzeniom spowodowanym przypadkową jazdą po przebiciu. Podczas sprawdzania ciśnienia w każdej oponie należy kontrolować, czy bieżnik nie jest nierównomiernie zużyty, czy nie ma uszkodzeń, pęknięć lub obcych przedmiotów, które mogłyby doprowadzić do przebicia opony.

Zaplanuj regularną rotację opon.

Jednym z dobrych sposobów na uniknięcie przebicia opony jest regularne zmienianie opon! Rotację opon często się zaniedbuje, ale jest to jedna z najważniejszych czynności serwisowych w samochodzie. Rotacje pomagają zapewnić równomierne zużywanie się bieżnika, co zmniejsza ryzyko wystąpienia łysych plam, wybuchu i przebicia opony.

Rotacje są także doskonałym przypomnieniem o konieczności wzrokowego sprawdzenia stanu opon, aby przewidzieć potencjalne problemy. Opony należy poddawać rotacji co 3000 do 5000 mil lub przy każdej wymianie oleju. Zaplanuj następną wymianę oleju i rotację opon w najbliższym serwisie Tires Plus, a nasi technicy wykonają te i inne czynności podczas wizyty.

Przegrzanie

Silnik może przegrzewać się z kilku powodów, takich jak niski poziom płynu chłodzącego, problemy z chłodnicą, uszkodzona pompa wodna i zatkane przewody. Ale bez względu na przyczynę, przegrzewający się silnik to poważny problem. Jeśli silnik się przegrzewa, możesz zauważyć parę wydobywającą się spod maski, skok wskaźnika temperatury silnika lub słodkawy lub palący zapach wydobywający się z okolic silnika.

Jeśli te objawy wystąpią podczas jazdy, należy bezpiecznie zjechać na pobocze, wyłączyć silnik i pozwolić samochodowi ostygnąć. Kontynuowanie jazdy z przegrzewającym się silnikiem może spowodować dalsze uszkodzenia, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy drogowej, która zabierze Cię do najbliższego serwisu Tires Plus.

Zleć kontrolę układu chłodzenia.

Najlepszym sposobem zapobiegania przegrzewaniu się silnika jest regularne sprawdzanie i serwisowanie układu chłodzenia pojazdu! Podczas kontroli układu chłodzenia technik Tires Plus sprawdzi chłodnicę, wentylatory, rdzeń nagrzewnicy, przewody, pompę wodną i płyn chłodzący, co pozwoli mu na wydanie zaleceń, które pomogą zapobiec przegrzaniu silnika.

W zależności od ustaleń, może on zasugerować drobne usługi, takie jak wymiana płynu chłodzącego lub naprawa wycieku, lub może zalecić bardziej rozległe naprawy, takie jak wymiana pompy wody w systemie. Kluczem do zminimalizowania zakresu i kosztów usług związanych z przegrzewaniem się silnika jest poddanie pojazdu kontroli, zanim drobne kwestie przerodzą się w duże problemy.

Rozładowany akumulator samochodowy

Akumulatory samochodowe mają określoną żywotność, na którą wpływają różne czynniki, takie jak temperatura, wibracje, akcesoria elektroniczne i sposób użytkowania. Akumulatory samochodowe mogą utracić swoje ampery rozruchowe, szczególnie w miesiącach zimowych, przez co Twój samochód ma problemy z uruchomieniem.

Zleć sprawdzenie akumulatora.

Zapobiegaj nagłemu rozładowaniu akumulatora, regularnie zlecając jego kontrolę. Podczas następnej wymiany oleju poproś serwisanta Tires Plus o sprawdzenie stanu naładowania akumulatora w Twoim samochodzie. Chociaż nie będzie to idealne odliczanie do końca niezawodnej żywotności akumulatora, będzie to świetna wskazówka, kiedy może być konieczny zakup nowego akumulatora.

Wyczyść swój akumulator.

Skorodowane zaciski akumulatora nie zawsze są przyczyną jego rozładowania, ale z pewnością mogą powodować problemy z akumulatorem. Sprawdź, czy bieguny dodatni i ujemny Twojego akumulatora nie są skorodowane - korozja może wyglądać jak biało-zielona, łuszcząca się substancja wokół biegunów akumulatora i połączeń biegunów. Konieczne jest wyczyszczenie skorodowanych biegunów akumulatora, aby zapewnić mocne połączenie elektryczne.

Jeśli nie jesteś pewien, jak wyczyścić zaciski akumulatora, przynieś go do lokalnego sklepu Tires Plus i poproś o Pakiet Ochrony Antykorozyjnej. Wyczyścimy zaciski akumulatora, złącza zacisków i pokryjemy je specjalistycznym sprayem ochronnym.

Obniżone osiągi

Obniżone osiągi są zazwyczaj skutkiem nieprzestrzegania zalecanych przez producenta przeglądów. Choć na początku może być łagodny, najczęstsze problemy z samochodem, które można zaobserwować przy obniżonej wydajności to:

  • Utrata mocy Niższy przebieg na paliwie Silnik pracuje nierówno na biegu jałowym Silnik zgaśnie Nieznane odgłosy pracy silnika

Regularna wymiana oleju i filtra oleju.

Upewnij się, że regularna wymiana oleju jest jednym z podstawowych elementów Twojej listy czynności serwisowych. Rutynowa wymiana oleju pomoże Ci uniknąć typowych problemów z silnikiem i napraw drogowych.

Niewielki wyciek oleju może powodować dymienie, a nawet pożar, a w zależności od miejsca wycieku może również wpływać na osiągi. Jeśli podejrzewasz, że Twój pojazd traci olej pomiędzy wymianami, udaj się do Tires Plus, aby naprawić wycieki oleju.

Sprawdź świece zapłonowe.

Wadliwe świece zapłonowe mogą zakłócić proces spalania paliwa, prowadząc do obniżenia osiągów silnika. Niektóre oznaki, które mogą wskazywać na uszkodzone świece zapłonowe, to brak przyspieszenia, zmniejszona oszczędność paliwa, nieprawidłowy zapłon silnika, nierówna praca na biegu jałowym lub trudności z uruchomieniem silnika. Jeśli podejrzewasz, że Twoje świece zapłonowe wymagają uwagi, umów się na przegląd w lokalnym salonie Tires Plus, aby fachowiec wymienił świece zapłonowe, jeśli to konieczne.

Wymień filtr powietrza silnika.

Zanieczyszczony filtr powietrza w silniku może często powodować podobne problemy, jak wadliwe świece zapłonowe. Odpowiednia ilość powietrza musi mieszać się z paliwem w silniku Twojego pojazdu, aby zapewnić prawidłowe spalanie. Upewnij się, że Twój silnik otrzymuje odpowiednią ilość powietrza, wymieniając filtr powietrza w razie potrzeby.

Dzięki Tires Plus unikniesz częstych problemów z samochodem.

Bez względu na to, czy Twój pojazd wymaga rutynowej wymiany oleju, czy przeglądu, Tires Plus oferuje odpowiednie usługi, aby Twój samochód działał sprawnie przez cały rok. Zaplanuj wizytę w najbliższym warsztacie Tires Plus na przegląd profilaktyczny, a nasi technicy przeprowadzą Cię przez wszystkie niezbędne czynności serwisowe, abyś nie płacił za niepotrzebne usługi.

Dowiedz się więcej na http://podnosniki-statech.pl.