Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 8:21

Czy olej silnikowy wygasa? I inne najczęściej zadawane pytania dotyczące wymiany olejuTo jest wszędzie, ale pewne aspekty pozostają tajemnicą dla wielu ludzi. Wiele współczesnych udogodnień na niej polega, ale rzadko ją widujemy. Może być poddany recyklingowi, używany do utrzymania narzędzi w kształcie tip-topa i jest niezbędny do utrzymania pracy silnika.

Co to jest? Olej silnikowy.

Jeśli nie jesteś ekspertem od oleju silnikowego, nie martw się! Wypełnimy kilka z najczęstszych pytań, jakie ludzie mają. Nie ma do czego się uczyć, ale może zechciałbyś mieć te informacje pod ręką. Zwłaszcza jeśli twój samochód lub ciężarówka zdecyduje się "przetestować" cię pewnego dnia z problemem z olejem!

P: Czy olej silnikowy wygasa?

O: Może, ale na odpowiedź na to pytanie ma wpływ kilka czynników. Czy butelka z olejem nigdy nie została otwarta? Czy była ona przechowywana w temperaturze od 40 do 85 stopni Fahrenheita? I w środowisku bez wysokiej wilgotności? Odpowiedź "tak" na te pytania oznacza, że olej może być w porządku, ponieważ te czynniki mogą pogorszyć jego jakość. Biorąc to pod uwagę, otrzymanie profesjonalnej wymiany oleju oznacza, że nie będziesz musiał martwić się o zadanie tego pytania w ogóle. Możesz jeździć spokojnie wiedząc, że Twój stary olej został zastąpiony świeżym, nieotwartym olejem silnikowym, który był prawidłowo przechowywany i pielęgnowany.

P: Jak mogę stwierdzić, czy mój olej silnikowy jest zły?

O: Wiele samochodów oferuje dziś cyfrowy odczyt pozostałego zużycia oleju. Ale nie ma nic złego w "starej szkole" i samemu wyciągnięciu bagnetu! Jeśli sprawdzisz swój olej silnikowy i zauważysz, że na miarce pojawia się on w kulkach ziemnych, jest ziarnisty między palcami lub ma mleczny wygląd, prawdopodobnie spóźnisz się na wymianę oleju. Jeśli olej wygląda na mleczny, może wchodzić w interakcję z wodą, co zazwyczaj wymaga czegoś więcej niż tylko wymiany oleju.

P: Czy powinienem się martwić, czy na miarce mojego samochodu widać czarny olej?

O: Niekoniecznie. Jeśli na miarce pojawi się czarny kolor oleju, nie martw się. Edmunds potwierdza, że należy się spodziewać przebarwienia i wskazuje, że olej spełnia swoją funkcję. Jeżeli jednak jesteś kiedykolwiek ciekaw koloru swojego oleju silnikowego, nie wahaj się odwiedzić lokalnej firmy Tires Plus i porozmawiać z technikiem.

P: Jak często powinienem wymieniać olej?

O: Być może nie tak często, jak myślisz! Wymiana oleju co 3000 mil może należeć do przeszłości, ale aby mieć pewność, należy zapoznać się z harmonogramem konserwacji pojazdu. Wiele z dzisiejszych silników jest zaprojektowanych do pracy na dystansie co najmniej 5 000 mil, a niektóre są nawet zaprojektowane do wymiany oleju co 10 000-15 000 mil! Należy jednak zawsze sprawdzać instrukcję obsługi pojazdu pod kątem specyfikacji podanych przez producenta. Niektóre warunki jazdy mogą przyspieszyć konieczność wymiany oleju.

P: Czy istnieje jakieś ryzyko związane z wymianą własnego oleju?

A: Tak. Bądź ostrożny, jeśli chodzi o wymianę własnego oleju. W przypadku niektórych marek i modeli wygodny dostęp do śruby wału olejowego, filtra oleju i innych obszarów nie jest określony. Zagrożenia obejmują użycie niewłaściwego oleju silnikowego, przeoczenie wycieku oleju lub przeciągnięcie filtra poprzecznie. Istnieje również bałagan do rozważenia, właściwa utylizacja zużytego oleju silnikowego, a także możliwość zatopienia dużej części popołudnia w projekcie. Możesz zaoszczędzić tyle samo czasu, pieniędzy i kłopotów, ustalając termin wymiany oleju online i korzystając z kuponów na wymianę oleju.

P: Co dzieje się z silnikiem bez oleju?

O: Kiedy twój silnik próbuje pracować bez oleju, robi się bardzo szybko. Bez odpowiedniego smarowania wszystkie metalowe części silnika zaczynają się ścierać, generując niezrównoważony poziom ciepła i przedwczesne zużycie. Silnik zatrzyma się i zawiedzie, problem, który może potencjalnie pozostawić cię uwięzionego i utknął z ogromnymi kosztami naprawy.

P: Gdzie mogę uzyskać wymianę oleju w pobliżu?

To jest najważniejsze pytanie ze wszystkich. Jeśli w pobliżu znajduje się serwis samochodowy, odpowiedź jest prosta! Pomóż w prawidłowej konserwacji samochodu i zabezpieczeniu silnika za pomocą odpowiedniego oleju silnikowego, kontroli pojazdu i porad - wszystko to dostępne w lokalnym warsztacie.