Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 6:59

Wskazówki dotyczące konserwacji samochodu w okresie wyłączenia z obiegu



Jeśli zastanawiasz się, jak utrzymać samochód w stanie tip-top podczas wyłącznika, nie przejmuj się! Zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek, jak możesz utrzymać swój samochód w dobrej kondycji, jeśli w tej chwili nie zamierzasz jeździć tak często!

1. Uruchom swój samochód co kilka dni

Ponieważ Twój samochód siedzi nietknięty przez długi czas, akumulator samochodowy może powoli tracić ładowanie, co będzie powodować problemy przy próbie uruchomienia samochodu, gdy w końcu jesteś gotowy do jazdy. Tempo, w jakim akumulator traci energię zależy od takich czynników, jak wiek samochodu i aktualny stan akumulatora, które również należy wziąć pod uwagę!

Aby akumulatory samochodowe były "zdrowe", ważne jest, aby uruchamiać silnik samochodu przynajmniej raz w tygodniu przez około 15 minut za każdym razem. Dzięki temu akumulatory nie tracą na ładowaniu, a silnik pracuje i jest dobrze nasmarowany.

Podczas gdy niektóre osoby decydują się na całkowite odłączenie akumulatorów samochodowych, jeśli nie jest to dla nich wygodne, należy również rozważyć odłączenie urządzeń takich jak kamera daszkowa, które mogą potencjalnie rozładować akumulator samochodowy. Stawienie czoła martwemu akumulatorowi, gdy w końcu trafisz na drogę, może być uciążliwe, więc zajmij się swoimi samochodami już teraz!

2. Wyczyść wnętrze swojego samochodu

Czyszczenie wnętrza samochodu jest tak samo ważne jak utrzymanie nieskazitelnego wyglądu nadwozia - zwłaszcza jeśli zaniedbałeś to z uwagi na ostatnie okoliczności. Niepowodzenie w czyszczeniu powierzchni wewnętrznych może spowodować, że staną się one gorącym miejscem do rozwoju bakterii, czego zdecydowanie nie chcesz z koronaawirusem w naszym otoczeniu.

Upewnij się, że usuwasz wszystkie śmieci, które możesz mieć wygodnie schowane w kieszeniach swojego wnętrza, zwłaszcza artykuły spożywcze, które mogą być nie tylko pożywką dla bakterii, ale również służyć jako zaproszenie dla szkodników. Nawet po dokładnym oczyszczeniu, jeśli chcesz być wyjątkowo bezpieczny, zalecamy umieszczenie środka odstraszającego owady w różnych częściach samochodu, np. pod siedzeniami i w obszarze bagażnika.

3. Sprawdź swoje opony

Podobnie jak akumulator samochodowy, również opony samochodowe mogą stracić ciśnienie, jeśli pozostaną przez dłuższy czas zaparkowane. Gdy Twój samochód nie jest w ruchu, opony mogą być narażone na przebicie w wyniku nacisku na nie ze względu na ciężar samochodu. Termin "flat spots" odnosi się do spłaszczonych i zużytych części opony, które występują w miejscach, w których opona miała kontakt z podłożem.

W zależności od tego, jak ciężkie są płaskie miejsca, jazda w takich warunkach może spowodować nawet duże przebicie, które może wymagać natychmiastowej wymiany. Aby zapewnić bezpieczną jazdę po zakończeniu działania wyłącznika, ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na regularne sprawdzanie opon, aby upewnić się, że nie ma na nich śladów przebicia. Pamiętaj, aby sprawdzać również ciśnienie w oponach samochodowych. Jeśli to możliwe, wyjęcie samochodu na krótki zakręt może pomóc w zmniejszeniu ciśnienia na kołach, gdy nie są one używane.

4. Wybierz dobre miejsce parkingowe

Jeśli nie zamierzasz jechać przez jakiś czas w okresie przerwy w ruchu, ważne jest, aby znaleźć dobre miejsce parkingowe dla swojego ukochanego samochodu. W miarę możliwości najlepiej jest zaparkować samochód w domu. Pozostawienie samochodu na zewnątrz bez schronienia może spowodować powolną utratę koloru lakieru przy ciągłym i bezpośrednim wystawieniu go na działanie słońca - zwłaszcza samochodów o ciemniejszych kolorach, takich jak niebieski czy czarny.

Poza zewnętrzną stroną samochodu, deska rozdzielcza jest również wrażliwym miejscem i jest podatna na uszkodzenia przy ciągłym wystawieniu na działanie promieni słonecznych. Jeśli nie możesz znaleźć krytego miejsca parkingowego, proponujemy zainwestowanie w osłonę przeciwsłoneczną, która ochroni zarówno nadwozie, jak i wnętrze Twojego samochodu przed ewentualnymi uszkodzeniami.

5. Trzymaj pełny zbiornik paliwa

Kolejną kwestią, która pojawia się w przypadku nieużywania samochodu, jest potencjalny rdzewienie zbiornika paliwa. Niezupełnie napełniony zbiornik paliwa gromadzi wilgoć, która może doprowadzić do rdzewienia zbiornika paliwa. Aby zminimalizować kondensację i gromadzenie się wilgoci we wnętrzu zbiornika paliwa, dobrą praktyką jest dopilnowanie, aby zbiornik był cały czas napełniany po brzegi. Należy upewnić się, że zbiornik paliwa jest całkowicie wypełniony szczelnie zamocowanym korkiem, aby zapobiec przedostawaniu się wilgotnego powietrza. Pozwoli to utrzymać zbiorniki paliwa w optymalnym stanie podczas postoju.