Najnowsze wiadomości

Co to są ampery zimnego rozruchu?

Czy przepompowane opony są złe na zimę?

Dziwny świat starych narzędzi samochodowych

4 grudnia 2022 10:45

Pielęgnacja i ochrona samochodu zimą - jak przygotować, chronić i dbać o swój samochód podczas zimySpójrzmy prawdzie w oczy; nikt z nas nie lubi czyścić swoich samochodów w mroźnych, ciemnych zimowych miesiącach. Są jednak pewne kroki, które można podjąć zanim nadejdzie prawdziwa sroga zima, aby ułatwić sobie życie w nadchodzących miesiącach. Te praktyczne kroki w zakresie pielęgnacji samochodów zimą pomagają również przygotować i chronić Twój samochód w mroźnym i mokrym okresie zimowym.

Pielęgnacja samochodu zimą - ochrona przed srogimi zimowymi warunkami atmosferycznymi

Utrzymanie samochodu w stanie woskowanym/uszczelnionym i zabezpieczonym gumą i winylem jest najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowego wyglądu nadwozia.

Tradycyjne woski na bazie carnauba mogą nie wytrzymać w surowych warunkach zimowych, więc jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to może zechcesz zmienić wosk na syntetyczny lub uszczelniacz do ochrony samochodu zimą.

W przeciwieństwie do wosków carnauba, uszczelniacz polimerowy lub na bazie żywicy akrylowej może chronić przed wodą i solami drogowymi. Wysokiej jakości uszczelniacz powinien wytrzymać około trzech miesięcy surowej zimy.

Dodatkowo stosowanie wosku nie jest tak skuteczne w miesiącach zimowych ze względu na niskie temperatury, chyba że masz ogrzewany garaż, w którym możesz pracować. Zalecamy jednak, aby nadal wykonywać tę jedną z zimowych prac związanych z pielęgnacją samochodu, ponieważ lepiej jest mieć jakąś ochronę, niż żadną.

Spraye Quick detailer są również doskonałym sposobem na polerowanie farby i przywrócić cienką warstwę ochrony, jak również.

Inne części nadwozia Twojego samochodu, takie jak zderzaki, elementy wykończeniowe i gumowe uszczelki drzwi również wymagają dodatkowej ochrony, gdy temperatura spada. Materiały te są narażone na działanie ekstremalnych temperatur i promieniowania ultrafioletowego (UV) słońca.

Promieniowanie UV powoduje blaknięcie, stwardnienie i pękanie, szczególnie w zimie z obniżoną warstwą ozonową. Przy prawidłowej konserwacji; uszczelki drzwi, maski i bagażnika dłużej zachowują swój kształt i elastyczność, zapewniając lepszą szczelność.

Sól - jeden z najgorszych wrogów Twojego samochodu

Podczas gdy większość z nas marszczy się na myśl o skorzystaniu z lokalnej myjni ręcznej, większość dobrych myjni ręcznych oferuje myjnię wysokociśnieniową, która na życzenie klienta spłukuje spód pojazdu.

Jeśli nie posiadasz myjni ręcznej w obrębie swojego miejsca zamieszkania lub nawet takiej, która będzie przygotowana do zaoferowania Ci myjni podwoziowej, znajdź myjnię dla majsterkowiczów i użyj wysokociśnieniowego węża, którego normalnie użyłbyś do mycia nadwozia, ewentualnie kup w domu przystawkę do węża, aby jak najlepiej spłukać spód samochodu.

W ramach zimowej pielęgnacji samochodu zalecamy, abyś nadal starał się myć swój samochód tak często, jak to możliwe w zimie, ponieważ wielu z nas ma tendencję do odchodzenia od regularnego mycia w miesiącach zimowych z powodu zimnej, mokrej pogody.

Jeśli jesteś obdarzony suchym dniem, spróbuj znaleźć czas na mycie lub zleć mycie swojego samochodu. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, wiemy. Ale warto poświęcić temu czas.

Wnętrze - Chociaż w środku, oni również potrzebują więcej opieki w zimie

Zima jest również ciężka dla wnętrza samochodu. Mroźne, suche powietrze zimy ma również tendencję do wyciągania wilgoci z Twojej skóry i winylu. Dlatego też ważne jest również, aby przed wystąpieniem mroźnych temperatur traktować wnętrze samochodu.

Gdy temperatura w ciągu dnia spadnie do poziomu bliskiego zamarzaniu, skóra i winyl nie zyskają wiele korzyści z zastosowania odżywek w tej temperaturze, dlatego radzimy zrobić to teraz, gdy mamy do czynienia ze stosunkowo łagodnym zaklęciem.

Koła i opony - na ostrym końcu surowej zimy

Tak jak nadwozie i podwozie, tak i koła są zdane na łaskę słonego brudu wyrzucanego z drogi w okresie zimowym. Podczas gdy ważne jest, aby wziąć pod uwagę wosk do kół lub uszczelniacz do ochrony Twoich stopów przed pyłem hamulcowym, jeszcze ważniejsze staje się zapewnienie ochrony przed tym dodatkowym zagrożeniem w ramach zimowej pielęgnacji samochodu.

Opony Twoich samochodów są również narażone na działanie pełnej siły zimowych żywiołów. Liberalne stosowanie wysokiej jakości opatrunku do opon nie tylko utrzymuje je w dobrym stanie podczas najcięższych warunków pogodowych, ale także stanowi barierę dla żywiołów i ozonu, który może powodować pogorszenie jakości gumy.

Należy stosować opatrunek z dobrym systemem ochrony przed promieniowaniem UV wbudowanym w oponę w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony. Opatrunek należy nakładać zarówno z przodu jak i z tyłu opony przy swobodnym stosowaniu opatrunku. Pozostawić opatrunek do wsiąknięcia na dobre 5 do 10 minut przed wytarciem jego nadmiaru, w okresie zimowym opatrunek dłużej się utwardza, w niektórych przypadkach 5 do 10 minut może nie być wystarczająco długi.

Również i w tym przypadku doskonałym wyborem jest środek do czyszczenia i kondycjonowania opon Meguiars Vinyl & Rubber Cleaner/Conditioner, a także 303 Aerospace Protectant, który posiada również ochronę przed promieniowaniem UV.

W ramach systemu pielęgnacji samochodu zimą, sprawdź wycieraczki przednie zanim nadejdzie śnieg i deszcz. Wymień je, jeśli pojawią się jakiekolwiek oznaki zużycia. W czasie jazdy sprawdź płyn do mycia szyb i dodaj do niego myjkę zimową, upewniając się, że ze względu na mróz włożyłeś co najmniej podwójną dawkę w stosunku do normalnej, a także sprawdź, czy nie zamarza. Dobry płyn do prania sit zimowych pomoże przeciąć sól drogową, brud i błoto.

Jeśli chodzi o przednie szyby i zamrażanie, zawsze warto mieć butelkę De-Icer w samochodzie, a także mieć ją w domu (w przypadku, gdy zamki również zamarzają). Nasz osobisty faworyt to Autoglym De-Icer, który działa do -50 stopni i jest bezpieczny dla lakieru, plastiku i gumy.

Inne praktyczne kroki, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i motorykę.

Jeśli Twój samochód ma więcej niż pięć lat, upewnij się, że sprawdziłeś akumulator. Każdej zimy przychodzą te szczególnie brutalne poranki poniżej zera, które odprowadzają ostatnią porcję energii z każdego słabego akumulatora samochodowego.

Nawet jeśli akumulator jest stosunkowo nowy, w ramach procesu pielęgnacji samochodu zimą należy go sprawdzić przed nadejściem zimy. Upewnij się, że bieguny i słupki są wolne od korozji (czyścić sodą i wodą), bieguny są szczelne, a następnie spryskaj je środkiem smarnym, takim jak Wurth CU 800.

Rozważyć inwestycję w kondycjoner/ładowarkę akumulatorów, zwłaszcza jeśli silnik jest zimą garażowany. W odróżnieniu od zwykłych ładowarek, kondycjonery akumulatorów posiadają sprytną elektronikę, która wykrywa dokładny stan akumulatora i zapewnia wystarczające naładowanie, aby utrzymać go w stanie naładowania i uzyskać optymalną wydajność bez ryzyka uszkodzenia akumulatora w wyniku przeładowania.

Coś, co może się zdarzyć zbyt często przy użyciu prostej ładowarki.

Należy sprawdzić system chłodzenia pod kątem właściwego stężenia i poziomu środka zapobiegającego zamarzaniu. Jeśli Twój pojazd potrzebuje dodatkowego płynu chłodzącego, postępuj zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi stosunku wody do płynu chłodzącego. Jeśli płyn chłodzący ma więcej niż dwa lata, należy go przepłukać i ponownie napełnić.

Wymiana oleju i filtra w ramach listy kontrolnej samochodu zimowego to najważniejszy krok w wydłużeniu żywotności silnika pojazdu. Większość producentów zaleca wymianę oleju co 5 000 do 15 000 mil lub raz w roku, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Częstotliwość wymiany oleju zależy od wieku i producenta samochodu.

A na koniec do gumowych kół zębatych!

Zużyte opony nie zapewnią Ci takiej trakcji, jakiej potrzebujesz na mokrej, oblodzonej drodze. Jeśli Twoje opony są zużyte, zastąp je dobrym zestawem opon na każdą pogodę. Aby uzyskać dodatkową przyczepność na śniegu, kup zestaw opon śniegowych. Opony śniegowe powinny być zawsze używane w komplecie czterech.

Jeśli mieszkasz na wsi, na wszelki wypadek możesz chcieć mieć w bagażniku zestaw łańcuchów do opon! Podobnie, prawidłowe ciśnienie w oponach zapewnia optymalne prowadzenie, siłę hamowania i niepotrzebne zużycie.

Pamiętaj, aby często sprawdzać ciśnienie, ponieważ zimne powietrze powoduje jego spadek.

Podróżując zimą, pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie to, co najważniejsze, a także wodoodporną kurtkę, znaki ostrzegawcze, małe przekąski do jedzenia, ciepłą kolbę, buty i gruby koc na wypadek, gdybyś utknął w śniegu.

Mamy nadzieję, że dzięki temu uzyskasz kilka przydatnych informacji na temat systemu opieki zimowej i dbania o swój motor w surowym okresie zimowym.