Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 6:54

Dlaczego samochód ślizga się podczas jazdy na zakrętach?Pośród ulewnego deszczu, śniegu i lodu, które w końcu zamieniają się w gęsty błoto pośniegowe i śliskie nawierzchnie, drogi nieuchronnie stają się niebezpieczne do jazdy. W związku z tym szanse na zjeżdżanie z zakrętów są znacznie większe. Oto, jak możesz zachować bezpieczeństwo w trudnych warunkach pogodowych.

Zapewne słyszałeś już wiele razy, że najlepiej jest hamować przed zakrętem, ten pierścień jest bardziej niezawodny podczas pokonywania zakrętów w deszczu i śniegu. Zasadniczo, kiedy kierowca używa hamulców, pojazd po prostu zmusza koła do zwolnienia tempa lub zatrzymania się. W ten sposób tarcie powstające pomiędzy oponami a nawierzchnią drogi ma na celu utrzymanie koła w miejscu.

Warunki pogodowe

Podczas oblodzenia i mokrej pogody kierowcy zauważą, że między oponami a nawierzchnią drogi jest mniejsza trakcja, co w konsekwencji prowadzi do utraty kontroli (kierowanie i prowadzenie są zagrożone).

Gdy przyczepność jest niewielka lub wręcz żadna, opony stają się nieefektywne i nie są w stanie wykonywać swojej pracy. W ten sam sposób ulewne deszcze mogą powodować aquaplaning. Akwaplaning (zwany również hydroplaningiem) polega po prostu na tym, że pomiędzy oponami a drogą tworzy się bariera wodna, co powoduje zmniejszenie przyczepności i trakcji pojazdu.

Szybkość

Niezależnie od tego, czy pogoda jest jasna i piękna, czy nudna i ponura, Twój samochód nadal będzie miał potencjał do poślizgu, jeśli będziesz jechał za szybko. Podczas jazdy z dużą prędkością należy delikatnie hamować podczas zbliżania się do zakrętu. Jeśli prędkość nie zostanie zmniejszona, Twój samochód może być zagrożony poślizgiem.

Niemniej jednak, gdy pada deszcz i warunki sprawiają, że nawierzchnia drogi jest mokra, im szybciej jedziesz po śliskiej nawierzchni, tym większe są szanse na poślizgnięcie. Może to być przyczyną wypadków i stanowić zagrożenie dla życia zarówno dla siebie, jak i dla otoczenia.

Stężenie jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas jazdy w niebezpiecznych warunkach. Zwolnij i skoncentruj się na prowadzeniu pojazdu, aby być bezpiecznym przed obrażeniami. Podobnie, podczas poślizgu, delikatnie odsuń stopę od pedału gazu, gdy ty kierujesz się w jego kierunku. Nie należy mocno naciskać hamulca ani pedału gazu, ponieważ może to pogorszyć sytuację podczas poślizgu.

Pogarszające się opony

Jednym z największych czynników powodujących poślizg, zwłaszcza na zakrętach, jest posiadanie opon, które nie są objęte opieką. Jeśli nie dbasz o zdrowie swoich opon, mają one dużą skłonność do utraty bieżnika, łysienia i utraty ogólnej przyczepności i trakcji.

Utrata bieżnika przy bardzo silnym hamowaniu prawie bez wątpienia będzie przyczyną wypadków. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać opony pod kątem uszkodzeń. Od skaleczeń i wybrzuszeń po przebicia i odłamki z powierzchni drogi. Zdrowie opon jest niezwykle ważne, aby je często sprawdzać.

Wysoka jakość opon ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy i zapobiegania poślizgom. Posiadanie wysokiej jakości opon wyposażonych w najnowszą technologię opon zmniejszy Twoje szanse na poślizg w znacznym stopniu.