Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 8:51

Czy zimą należy częściej sprawdzać olej silnikowy?Ważne jest, aby regularnie sprawdzać olej silnikowy niezależnie od pogody, ale być może zastanawiasz się, czy musisz robić coś specjalnego, gdy temperatura spada poniżej zera, ponieważ niskie i wysokie temperatury mają inny wpływ na olej. Oto, co dzieje się z olejem, gdy jest zimno i co należy zrobić, aby przygotować się na zimową pogodę.

Dlaczego warto sprawdzać olej silnikowy w pierwszej kolejności?

Jeśli otworzysz świeżą butelkę oleju, zauważysz, że jego kolor jest raczej złocisto-bursztynowy niż ciemnobrązowy lub czarny. Dzieje się tak, ponieważ olej jest czysty, gdy wychodzi z butelki, ale szybko traci swój blask, gdy przepływa przez silnik.

Podczas smarowania silnika olej zbiera po drodze brud, zanieczyszczenia i węgiel powstający w procesie spalania. Z czasem zmienia to odcień oleju na ciemniejszy i sprawia, że staje się on gęstszy. Należy sprawdzać olej silnikowy, aby upewnić się, że nie trzeba go uzupełniać i czy nie jest na tyle zanieczyszczony, aby wymagał wymiany. Olej nie musi mieć jasnego koloru, jaki miał, gdy był nowy, ale jeśli jest bardzo ciemny i szlamowaty, to czas na wymianę oleju.

Co się dzieje z olejem w niskich temperaturach?

Zimna pogoda powoduje, że olej staje się gęstszy, co może utrudnić jego swobodny przepływ w silniku. Dzieje się tak zwłaszcza przy pierwszym uruchomieniu silnika po dłuższym postoju samochodu. W miarę jazdy silnik się rozgrzewa i olej również się rozgrzewa. W zależności od pojazdu, producent może zalecić inny olej na zimowe miesiące, który będzie nadal swobodnie przepływać, gdy temperatura spadnie.

Kiedyś powszechne było zmienianie lepkości oleju z letniego na zimowy, ale dziś nie zawsze jest to prawdą, ponieważ wiele olejów silnikowych nie ma takich samych wyzwań w zakresie lepkości, jak przed laty. Trzymaj się oleju zalecanego przez producenta, aby mieć pewność, że robisz to, co jest najlepsze dla Twojego samochodu.

Czy zimą należy częściej sprawdzać olej silnikowy?

Chociaż zmiany temperatury mają wpływ na olej silnikowy, szczególnie w miesiącach zimowych, ważne jest, aby regularnie sprawdzać olej silnikowy i wymieniać go w zalecanych odstępach czasu. Nowoczesne samochody zazwyczaj wymagają wymiany oleju co 5 000 do 10 000 mil, ale zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi pojazdu. Należy również sprawdzić kilka razy pomiędzy tymi odstępami czasu, aby upewnić się, że poziom i kolor oleju są prawidłowe. Jeśli posiadasz starszy samochód lub masz powody przypuszczać, że Twój pojazd zużywa olej, sprawdzaj go częściej.

Warto jest poświęcić kilka minut na walkę z zimnem i sprawdzić, czy olej jest w porządku, zamiast ignorować potencjalny problem i ryzykować uszkodzenie silnika.

Sprawdź wszystkie oleje, smary i płyny dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat sprawdzania oleju silnikowego, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Flickr.