Najnowsze wiadomości

Co to są ampery zimnego rozruchu?

Czy przepompowane opony są złe na zimę?

Dziwny świat starych narzędzi samochodowych

29 czerwca 2022 15:39

Czy powinieneś pozostać bezczynny w zimie?Jeśli jesteś jednym z wielu Amerykanów żyjących w mroźnym stanie zimowym, to za dobrze znasz uczucie wskakiwania do mroźnego samochodu. Prawdopodobnie słyszałeś nawet radę, aby pozwolić swojemu samochodowi stać bezczynnie przez kilka minut przed wskoczeniem do środka, aby uruchomić silnik, szyby rozmrożone i samochód ładny i tosty dla Ciebie i dzieci.

Jednakże, ta rada jest trochę przestarzała... o około 30 lat. W tamtych czasach wszystkie samochody miały gaźniki, które trzeba było rozgrzać przed jazdą. Około końca lat 80-tych do początku lat 90-tych, wszyscy producenci przestawili się na silniki z wtryskiem paliwa, które mają czujniki przystosowane do zimnej pogody.

I choć może nie być konieczne rozgrzewanie silnika przed czasem, wielu z nas nadal to robi, ponieważ lubimy przytulny samochód od razu po starcie. Niestety, może to mieć negatywny wpływ na silnik.

Jak jałowa praca silnika wpływa na niego:

Praca na biegu jałowym nie tylko powoduje marnotrawstwo paliwa, ale także może spowodować usunięcie oleju z najważniejszych komponentów, które pomagają w pracy silnika.

Twój silnik działa dzięki wykorzystaniu wewnętrznego spalania. Tłoki sprężają mieszankę odparowanego paliwa i powietrza w cylindrze. Sprężona mieszanka następnie zapala się, tworząc maleńką, ale potężną eksplozję, która napędza silnik.

Problem pojawia się, gdy wprowadzasz zimną pogodę. W zimnie gaz jest mniej podatny na odparowanie, co może spowodować zrzucenie stosunku odparowanego gazu do powietrza. Jednak silniki z wtryskiem paliwa walczą z zimnem, wypompowując więcej gazu, dopóki silnik nie osiągnie balsamującego 40 stopni Fahrenheita. W rezultacie, dodatkowe paliwo może dostać się na ściany cylindra, a ponieważ benzyna jest rozpuszczalnikiem, może pogorszyć ściany, jeśli na biegu jałowym przez dłuższy czas.

Więc co można zrobić, żeby to zwalczyć? Po prostu wsiadaj do samochodu i jedź na przejażdżkę. Jazda samochodem to najszybszy sposób na rozgrzanie silnika, więc wraca on do normalnego stosunku paliwa do powietrza. Jednakże, nie jedź od 0 do 60. Pełne rozgrzanie się silnika może potrwać kilka minut, więc najlepiej jest rozpocząć jazdę ładnie i powoli.

Chociaż dzieciom może nie spodobać się pomysł wskakiwania do zimnego samochodu w drodze na wakacje do babci, to na dłuższą metę da ci spokój, wiedząc, że silnik jest pod kontrolą. Aby udaremnić zimno, zalecamy noszenie ciepłych kurtek, rękawic, a nawet trzymanie dodatkowego koca przez pierwsze kilka minut. Po tym czasie żegluga jest płynna.

W razie jakichkolwiek problemów z silnikiem, zatrzymaj się w lokalnym warsztacie samochodowym lub sprawdź nasze najnowsze kupony serwisowe na opony i auto.