Najnowsze wiadomości

18 maja 2024 16:04

Czy mój samochód nie jest wyrównany?Wyrównanie: nawet jeśli nie wiesz zbyt wiele o tym, jak to działa, wiesz, że utrzymanie go w dobrym stanie technicznym jest częścią utrzymania samochodu w dobrym stanie. To wspaniale, ale jak można stwierdzić, czy twój samochód nie jest wyrównany? Przecież nie ma poręcznej lampki ostrzegawczej na desce rozdzielczej, tak jak w przypadku ciśnienia w oponach lub temperatury płynu chłodzącego. Postępuj zgodnie z tym, jak demistyfikujemy cel regulacji geometrii Twojego samochodu, dlaczego jej utrzymanie jest tak ważne i jak rozpoznać, że potrzebujesz usługi regulacji geometrii. Wyprostowanie faktów to pierwszy krok do wyprostowania samochodu!

Dlaczego właściwe wyrównanie jest tak istotne

Prawidłowe ustawienie to coś więcej niż tylko proste koła. Geometria pojazdu może wydłużyć żywotność opon, doprowadzić do ich równomiernego zużycia, zapewnić płynną jazdę, bezpieczne prowadzenie pojazdu, a nawet zaoszczędzić pieniądze na gazie.

Ogólnie rzecz biorąc, regulacja geometrii dotyczy zawieszenia pojazdu, którego zadaniem jest utrzymanie optymalnego tarcia pomiędzy kołami a drogą. Jest to układ, który generalnie pozwala na komfortową i stabilną jazdę. Innymi słowy, jest to bardzo ważne.

Co się dzieje, gdy samochód jest "poza regulacją"

Pozostawienie ich bez nadzoru może spowodować między innymi szybsze zużycie opon. Ponieważ koła nie są ustawione pod optymalnymi kątami, są narażone na nadmierne tarcie o nawierzchnię drogi i samochód musi pracować ciężej, aby utrzymać się w ruchu. Bieżniki opon mogą się nie tylko szybciej zużywać, ale także zużywać się nierównomiernie.

To nie wszystko. Samochód, który nie jest wyosiowany, może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie można zauważyć w przypadku samochodu z niewłaściwym ustawieniem kół, jest to, jak samochód przesuwa się w jedną stronę. W normalnych warunkach może to być wystarczająco przerażające, ale wyobraź sobie, że jest to samochód na śliskiej, stromej lub nierównej drodze. Możesz pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa siebie (i swoich pasażerów), upewniając się, że samochód jest właściwie ustawiony.

Jak stwierdzić, czy koła nie są prawidłowo ustawione?

Czas na wielkie pytanie: czy twój samochód nie jest ustawiony w linii? Teraz, gdy wiesz, jak ważne jest właściwe ustawienie samochodu, uważaj na te znaki ostrzegawcze:

  • Twój pojazd dryfuje w prawo lub w lewo, nawet jeśli kierownica jest skierowana prosto. Podobnie, możesz zauważyć, że podczas jazdy na wprost, kierownica nie jest właściwie skierowana na wprost.
  • Opony noszą się nierówno lub w nietypowych miejscach. Może to być trudne do zauważenia, ale na pewno możesz na to spojrzeć. W przeciwnym razie, poproś technika o sprawdzenie zużycia opon.
  • Układ kierowniczy jest "niechlujny" lub "luźny". Może nawet czuć się, jakby twój samochód trochę się włóczył, z własnym umysłem. Jeżeli niewspółosiowość jest mniej drastyczna, może się wydawać, że Twój samochód nie reaguje tak szybko, jak zwykle.
  • Twoja kierownica wibruje. Nie możesz przegapić tej czerwonej flagi. Jeżeli Twoje koła ciągną się na siebie z powodu niewspółosiowości, może to spowodować, że kierownica będzie wibrować na Twoich rękach.