Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 7:16

Jak wybrać zimowy płyn do spryskiwaczy szyb?W wielu częściach kraju zima przynosi śnieg i lód. Obie te rzeczy mogą ograniczać widoczność, gdy siedzisz za kierownicą.

I tu właśnie z pomocą przychodzi płyn do spryskiwaczy. Współpracując z wycieraczkami samochodu, płyn ten może pomóc w usunięciu lodu i opadów z przedniej szyby. Niektóre rodzaje płynów do spryskiwaczy lepiej radzą sobie z rygorami zimy niż inne, więc jeśli jeździsz w ujemnych temperaturach, koniecznie wybierz produkt, który jest przeznaczony do pracy w niskich temperaturach.

Więc, co należy szukać przy wyborze zimowego płynu do spryskiwaczy? Oto kilka pytań, które warto zadać przy dokonywaniu zakupu:

Jaka jest najniższa temperatura, w której płyn może działać?

Jest to zdecydowanie najważniejsza rzecz, jaką należy ustalić przy zakupie płynu do spryskiwaczy na zimę. Płyny, które nie są przeznaczone do stosowania w niskich temperaturach, zamarzają, gdy rtęć spada poniżej określonej temperatury. Jeśli płyn zamarznie, nie będzie w stanie oczyścić przedniej szyby. Co gorsza, zamarznięty płyn do spryskiwaczy może uszkodzić pojazd poprzez pęknięcie zbiornika płynu, rozerwanie przewodów lub uszkodzenie pompy. Na etykiecie produktu podana jest najniższa temperatura, w której płyn do spryskiwaczy może działać. Należy wybrać płyn, który poradzi sobie z niskimi temperaturami występującymi w miejscu zamieszkania.

Czy płyn do spryskiwaczy ma właściwości odladzające?

Niektóre rodzaje płynów do spryskiwaczy zawierają składniki, które mogą pomóc w zapobieganiu lub usuwaniu lodu na przedniej szybie samochodu. Dzięki substancjom chemicznym przyspieszającym topnienie, są one w stanie utrzymać czystą szybę bez nadmiernego obciążania wycieraczek samochodowych, których silniki mogą się spalić, jeśli napotkają zbyt duży opór. Jeśli płyn działa jako odladzacz, ta cecha będzie zazwyczaj wymieniona na etykiecie.

Czy płyn do spryskiwaczy może odstraszać opryski drogowe?

Spray drogowy może być niebezpiecznym utrapieniem podczas jazdy zimą. Przy niskich temperaturach sól drogowa jest używana do roztapiania śniegu i lodu na chodnikach. Kiedy inne samochody przejeżdżają po mieszaninie roztopionego śniegu i soli drogowej, tworzy się aerozol, który wysychając tworzy skorupiastą powłokę, która może pokryć przednią szybę i znacznie ograniczyć widoczność. Niektóre płyny do spryskiwaczy zawierają specjalne środki powierzchniowo czynne, które zostały zaprojektowane tak, aby z łatwością czyścić brud drogowy i zapobiegać jego przyleganiu do szyby. Sprawdź etykietę, aby zobaczyć, czy płyn, który bierzesz pod uwagę, ma taką możliwość.

Czy płyn do spryskiwaczy usuwa pluskwy i inne zanieczyszczenia?

W niektórych regionach często zdarza się, że robaki, pyłki, soki z drzew i inne zanieczyszczenia uderzają w przednią szybę, gdy samochód jest w ruchu. Niektóre płyny zawierają substancje przeznaczone do rozbijania i usuwania takich zanieczyszczeń z przedniej szyby Twojego samochodu. Ten produkt może pomóc w utrzymaniu czystej szyby przedniej przez cały rok i w zimnych miesiącach.

Podczas jazdy zimą Twoje bezpieczeństwo może zależeć od rodzaju płynu do spryskiwaczy, który wybierzesz. Teraz masz wiedzę, której potrzebujesz, aby dokonać mądrego zakupu.

Sprawdź wszystkie oleje, środki chemiczne i płyny dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat zimowego płynu do spryskiwaczy, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pixabay.