Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 7:48

Czy można używać żelu podczas jazdy?Użytkując swój pojazd z silnikiem wysokoprężnym w zimnych porach roku, możesz się zastanawiać: Czy olej napędowy może się żelować podczas jazdy?

Jak zapewne wiesz, jednym z problemów związanych z olejem napędowym jest to, że nie lubi on zimnej pogody. Jeśli zrobi się wystarczająco zimno, olej napędowy może zmienić się z cieczy, która łatwo spływa, w lepką papkę, która nie jest dobra dla Twojego silnika.

Oto co należy wiedzieć o żelowaniu i jak można uniknąć tego problemu, gdy temperatura spada.

Co powoduje żelowanie paliwa do silników Diesla?

Wszystko zależy od temperatury. Podobnie jak olej silnikowy lub inne lepkie płyny, olej napędowy gęstnieje wraz ze spadkiem temperatury. W szczególności, woskowa substancja zwana parafiną w oleju napędowym zaczyna się krystalizować, co prowadzi do powstawania szlamu i mętnego paliwa w zbiorniku. Zaczyna to stanowić problem, gdy temperatura spada do 32°F, a około 10 lub 15°F olej napędowy staje się żelem, który nie przepływa dobrze przez pompę paliwową, przewody paliwowe, filtry i wtryskiwacze.

Czy olej napędowy może się żelować podczas jazdy?

Tak. Tylko dlatego, że silnik jest włączony i pojazd pracuje płynnie, nie oznacza to, że paliwo nie będzie się żelować. Chociaż silnik rozgrzewa się w trakcie jazdy, zbiornik paliwa znajduje się daleko od silnika i pozostaje zimny. Może to doprowadzić do zżelowania oleju napędowego, nawet podczas jazdy.

Objawy żelowania paliwa do silników wysokoprężnych

Jeśli jest zbyt zimno, może nie być możliwe uruchomienie silnika. Nawet jeśli pojazd w końcu się uruchomi, może mieć pewne problemy z włączeniem silnika. Gdy już jedziesz, żelujący olej napędowy może powodować spowolnione działanie i powolne przyspieszanie, więc jeśli jest zimno i zauważasz te problemy, to jest szansa, że olej napędowy żeluje podczas jazdy.

Jak zapobiegać żelowaniu paliwa do silników Diesla?

Na szczęście, nie jest trudno zapobiec żelowaniu oleju napędowego. Istnieją dodatki zapobiegające żelowaniu, które można dodawać przy każdym tankowaniu, aby zapobiec żelowaniu. Jest to łatwy i niedrogi sposób na rozwiązanie niewygodnego i potencjalnie kosztownego problemu. Jeśli olej napędowy się zżeluje, można go usunąć w ciepłym miejscu, ale ponieważ silnik pojazdu nie jest przystosowany do pracy bez stałego dopływu paliwa, zawsze istnieje możliwość uszkodzenia elementów układu paliwowego.

Jeśli jeździsz samochodem z silnikiem wysokoprężnym w miejscach, gdzie temperatura spada poniżej zera, najlepiej jest zapobiegać żelowaniu paliwa, stosując dodatek zapobiegający żelowaniu przy każdym tankowaniu.

Sprawdź wszystkie produkty do pielęgnacji silników wysokoprężnych dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat sposobów zapobiegania żelowaniu paliwa do silników wysokoprężnych, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Flickr.