Dlaczego ciśnienie w oponach jest ważne?
1 wrz 2020 - Opony - kompendium wiedzy
7 września 2024 12:54
Wydmuch opony może być dowolny, od przerażającego do potencjalnie niebezpiecznego przy prawie każdej prędkości. Zebraliśmy kilka prostych wskazówek i wskazówek, których należy przestrzegać, gdy opona się puści.
Wraz z całym postępem w dziedzinie standardów i technologii bezpieczeństwa w samochodach zdarzają się obecnie rzadsze zderzenia, ale oznacza to również, że kierowcy są mniej przygotowani do radzenia sobie z nimi i odpowiedniego reagowania.
Co to jest przedmuchiwanie opon i jak ono brzmi?
Wydmuchnięcie opony to nagła awaria konstrukcji opony, która zazwyczaj następuje bez ostrzeżenia. Spodziewaj się, że usłyszysz głośny bum lub huk wyskakującej opony, która odbije się od samochodu. Wtedy usłyszysz odgłos trzepotania lub odgłos powietrza szybko wydobywającego się z opony, a w końcu odgłos wyrzuconej opony uderzającej w drogę (jak klapnięcie lub trzepotanie w momencie uderzenia).
Czego nie powinieneś robić podczas wybuchu
Jednym z głównych problemów z wybuchami jest nasz! Nasz naturalny instynkt jazdy może pogorszyć sytuację; jeśli samochód nagle zaczyna się kołysać - być może z towarzyszącym mu głośnym hukiem - instynktowną reakcją większości ludzi jest zdjęcie nogi z gazu, uderzenie w hamulce i ewentualnie mocne skręcenie kierownicy. Niestety, wszystkie trzy mogą zwiększyć ryzyko wypadku.
Oto dlaczego:
Jeśli przednia opona uległa rozerwaniu, gwałtowne hamowanie spowoduje jedynie zrzucenie większego ciężaru na uszkodzoną oponę, zwiększając tym samym możliwość jej skręcenia.
Jeśli tylna opona została zdmuchnięta, gwałtowne hamowanie wytrąca pojazd z równowagi, co może prowadzić do łowienia ryb, kołysania się, a nawet kręcenia się w prawo.
Jeżeli pojazd porusza się z prędkością, siłowe skręcanie kierownicą może być katastrofalne. Przy znacznie zwiększonym oporze powietrza w uszkodzonej oponie, może to spowodować przewrócenie się pojazdu.
Jak zapobiegać wydmuchiwaniu opon
Dobra wiadomość jest taka, że wielu wybiciom opon można zapobiec przy odpowiednim wysiłku i uwadze. Większość z nich ma miejsce od maja do października, kiedy nawierzchnia jest najgorętsza, co wynika z niedopompowanej opony, nadmiernie zużytego bieżnika lub przeciążonego pojazdu.
Ważna jest prosta, rutynowa kontrola opon pod kątem wolnych wycieków, zużycia i właściwego ciśnienia. Pomocne może być również zachowanie lekkości ładunku, zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.
© Copyright montujeopony.pl. All Rights Reserved.