Najnowsze wiadomości

Bez tych narzędzi warsztatowych nie wyobrażamy sobie pracy!

Czy jazda z pękniętą przednią szybą jest w porządku?

5 kroków do wymiany filtra paliwa w silnikach wysokoprężnych

18 maja 2021 5:53

Wskazówki dotyczące jazdy zimąZima jest tuż za rogiem i wszyscy wiemy, że jazda zimą może przynieść warunki testowe dla wszystkich kierowców, czy to delikatnie padający śnieg, ulewny deszcz czy oblodzone drogi. Zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci bezpiecznie jeździć tej zimy.

Sprawdź, czy opony mają odpowiedni bieżnik. Złe opony nie zapewnią przyczepności podczas jazdy po śniegu i lodzie. Jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie śnieg jest częsty, może warto zmienić oponę na zimową z głębszym bieżnikiem.

Aby zapobiec zamarzaniu wody, należy stosować dobrej jakości sito, które chroni przed zamarzaniem do co najmniej -35. Jeśli tego nie zrobisz, wycieraczki mogą stać się bezużyteczne w ekstremalnych warunkach.

Pozostawić więcej czasu rano na oczyszczenie szyb samochodowych i lusterek śniegowych przed wyjazdem.

Do rozmrażania zewnętrznej części pojazdu używaj letniej wody lub odmrażacza. Nigdy nie należy używać gorącej ani wrzącej wody.

Przed włączeniem zapłonu należy się upewnić, że sterowanie wycieraczkami jest wyłączone, ponieważ może to spowodować przepalenie bezpiecznika sterowania wycieraczkami, jeśli są one zamrożone na ekranie.

Przygotuj się na każdą ewentualność, upewniając się, że Twój samochód jest wyposażony w: podkładkę odmgławiającą, latarkę (wiatraczek, aby nie zabrakło Ci akumulatora), zapasową myjkę, odmrażarkę, skrobak do lodu, koc, łopatę, ładowarkę do telefonu, mapę i kwadrat dywanu, który możesz wykorzystać do umieszczenia pod kołami napędowymi, jeśli utkniesz w śniegu. Alternatywnie, możesz kupić RAC Recovery Track, który wydostanie Cię ze śniegu, a także błota i piasku.

Usuń śnieg z górnej części samochodu. W przeciwnym razie ostre uderzenie może spowodować, że śnieg spadnie na przednią szybę i utrudni Ci widoczność lub innemu kierowcy.

Planuj z wyprzedzeniem, aby zaoszczędzić czas rano, zakładając osłonę na przednią szybę samochodu na noc lub wstając nieco wcześniej, aby mieć dużo czasu na odmrażanie samochodu.

Nigdy nie wylewaj gorącej ani wrzącej wody na przednią szybę, w przeciwnym razie ryzykujesz stłuczenie szyby i wysoki rachunek za naprawę. Jeśli nie masz żadnego odmrażaka, możesz użyć letniej wody.

Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą rozbieralnika do zamka, aby wyczyścić zamek. Jeśli zamki zamarznieją, spróbuj podgrzać klucz lub spryskać zamek odmrażaczem lub środkiem smarnym na bazie oleju.

Upewnij się, że wszystkie światła pojazdu, przednie i tylne, są wolne od szronu i/lub śniegu - gruba warstwa szronu na soczewce może wpływać na intensywność światła, utrudniając innym użytkownikom drogi widzenie Ciebie i Twoich sygnałów.

Jeśli korzystasz z ogrzewania/odgrzewarki samochodowej, nie zostawiaj samochodu bez nadzoru w oczekiwaniu na jego odmrożenie, ponieważ istnieje ryzyko, że zostanie on skradziony.

Zawsze noś w samochodzie pakiet ratunkowy, zawierający jedzenie, wodę i koc. Powinien on zawierać dodatkowe ciepłe ubrania.

Upewnij się, że bateria telefonu jest w pełni naładowana i masz w samochodzie ładowarkę.

Zleć sprawdzenie baterii. Baterie muszą pracować bardzo ciężko w niskich temperaturach i są bardziej podatne na awarie.

Dostosuj swój styl jazdy do warunków - bądź rozsądny w deszczu, śniegu i lodzie.

Zawsze dostosuj swoją jazdę do warunków i zaplanuj podróż, sprawdzając najnowszą prognozę pogody.

Przede wszystkim, w złych warunkach zastanów się, czy Twoja podróż jest naprawdę konieczna.