Najnowsze wiadomości

18 lipca 2024 1:55

Co robić a czego nie robić czy odladzaniu samochoduSpędzanie czasu na sprzątaniu samochodu z lodu w zimny poranek może nie do końca być twoim pomysłem na zabawę, ale ważne jest, abyś dołożył wszelkich starań, aby zrobić to dobrze. Nieprawidłowe oczyszczenie samochodu z lodu może spowodować szereg problemów, od punktów na prawie jazdy po wypadek na drodze. Tak więc, aby upewnić się, że wiesz, co robisz, jeśli chodzi o to ważne zadanie, oto dawki i nie odladzania.

Wylej zimną, letnią wodę na zamarzniętą klamkę.

Aby pomóc w rozmrażaniu zamarzniętego uchwytu drzwi, należy zalać go letnią lub zimną wodą, aby stopić lód. Lód stanie się wtedy na tyle miękki, że będzie można go wytrzeć za pomocą wytrzymałej szmatki lub nawet rękawiczkami.

NIE WYLEWAJ... gorącej wodę na zamarzniętą szybę przednią

Wlewanie gorącej wody do lodowatej lub oszronionej szyby przedniej może spowodować pęknięcia szyby. Co więcej, w bardzo niskich temperaturach, gorąca woda wyrzucana do powietrza zamienia się w proszek przy kontakcie z zamarzniętym zimnym powietrzem.

Dokładnie oczyść przednią szybę.

Nawet jeśli spieszy ci się z wyruszeniem w drogę, musisz dokładnie oczyścić przednią szybę. Nie daj się skusić na skróty, takie jak tylko oczyszczenie przedniej szyby po stronie kierowcy, gdyż może to doprowadzić do poważnych problemów. Przede wszystkim nie wyczyszczenie całej szyby przedniej ograniczy Ci widoczność i prawdopodobnie zwiększy Twoje szanse na udział w wypadku. Może to nie tylko zagrażać Tobie, ale także narażać na niebezpieczeństwo innych użytkowników dróg.

Ponadto, nie wyczyszczenie całej przedniej szyby może oznaczać, że otrzymasz trzy punkty karne na licencji i grzywnę w wysokości 60 funtów. Zgodnie z prawem, musisz mieć pełny widok na drogę i ruch przed samochodem. Jeśli zostaniesz zauważony przez policję jadącą z częściowo zasłoniętym widokiem, możesz otrzymać stałą karę grzywny. Należy pamiętać, że oprócz tego, że przednia szyba jest czysta, należy oczyścić swoje lusterka, światła i szyby boczne.

Użycie specjalnego zgarniacza lodu pomoże przyspieszyć ten proces, ale powinieneś dać sobie około 10 minut na oczyszczenie samochodu. Warto również podnieść wycieraczki przed wyruszeniem w drogę, aby upewnić się, że nie zamarzły na przedniej szybie. Jeśli są i włączysz je podczas jazdy, ryzykujesz przepaleniem silnika lub zerwaniem pióra.

Spraye przeciwoblodzeniowe przydają się podczas czyszczenia samochodu, ale jeśli nie posiadasz jednego z nich, możesz użyć roztworu wody z dodatkiem łyżeczki soli.

Nie zostawiaj silnika na luzie.

Możesz zdecydować się na pozostawienie silnika na biegu jałowym w zimny poranek, aby odsłonić szyby i ogrzać samochód. Może to być jednak błąd; pozostawienie silnika pracującego w zaparkowanym samochodzie na drodze publicznej jest wykroczeniem zgodnie z Road Vehicles (Construction and Use) Regulations 1986. Jeśli nie wyłączysz silnika na polecenie, możesz otrzymać zawiadomienie o stałej karze w wysokości £20.

Mimo, że nie istnieją żadne przepisy zabraniające jazdy na biegu jałowym na terenie prywatnym, np. na podjeździe, nie jest to na ogół dobry pomysł, aby to zrobić. Pozostawienie pracującego silnika z kluczykiem w stacyjce, poza tym, że jest to szkodliwe dla środowiska i wiąże się z kosztami paliwa, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jeśli Twój samochód jest bez nadzoru przy włączonym silniku, jest to główny cel dla złodziei.

Jak zapobiec zamarzaniu przedniej szyby w ciągu nocy?

Zatrzymaj zimowy stres przed dojazdem do pracy za pomocą tej prostej wskazówki. Namocz stary ręcznik w roztworze złożonym z wody i soli kuchennej, a następnie umieść go na szybach samochodu poprzedniej nocy. Ponieważ sól obniża temperaturę zamarzania wody, zapobiega to zamarzaniu na szybie samochodu. Można również przygotować roztwór przeciwszronowy, mieszając jedną część wody z dwiema częściami alkoholu.

Od upewnienia się, że szyba przednia, szyby boczne, lusterka i światła są wolne od lodu do zamiatania śniegu z dachu - przygotowanie samochodu w chłodne poranki może trochę potrwać. Warto mieć świadomość, że ponieważ warunki jazdy w bardzo zimne dni mają tendencję do pogarszania się, należy dać sobie więcej czasu na samo ukończenie podróży. Jeśli wyruszysz w pośpiechu, będziesz bardziej skłonny podjąć niepotrzebne ryzyko i wziąć udział w wypadku. Aby pomóc Ci zachować bezpieczeństwo na drogach bez względu na warunki, możesz zainwestować w zestaw wszystkich opon pogodowych (znanych również jako opony na wszystkie pory roku).