Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 8:23

"Zbieżności kół" i jak to wpływa na życie opony twojego samochodu?Jakiekolwiek niedogodności podczas jazdy mogą być poważnie irytujące, powiedzmy, że lubisz swoją normalną, codzienną jazdę, ale Twój samochód zaczyna ciągnąć na jedną stronę, prawą lub lewą. Nawet jeśli jedziesz z normalną prędkością, ale mimo to musisz stale korygować układ kierowniczy, gdy samochód jedzie na lewą lub prawą stronę. To sprawia, że jazda nie tylko jest trudna, ale może również frustruć kierowcę i po prostu sprawia, że przyjemna jazda staje się nieszczęśliwa.

Dzieje się tak zasadniczo wtedy, gdy samochód nie jest ustawiony w linii prostej. A kiedy technik naprawia ten problem, na pewno wymieni inne czynniki, które sprawiają, że samochód nie jest wyrównany. Poza tym, inne czynniki to promień skrętu, toczenie się i wysiadanie kół specjalnie z przednich kół, kąt nachylenia rozpórki oraz komory dodatnie i ujemne, itp.

Jednak w tym artykule skupimy się głównie na "zbieżności kół" lub "zbieżności dodatniej i ujemnej" kół.

Ale zanim przedyskutujemy palce u nóg i na zewnątrz kół, najpierw zobaczmy o co chodzi z tym "palcem u nogi"? Tak więc, zasadniczo, kiedy samochód porusza się w ruchu prostym, sprawdza się, czy samochód obraca się na wprost lub czy jest ciągnięty na boki.

Możesz wziąć to za przykład, wyobraź sobie, że w środku samochodu znajduje się linia prosta, która dzieli samochód wzdłuż na dwie równe części. A teraz, jeśli usiądziesz na kolanach przed samochodem i spojrzysz na jego koła, zobaczysz, czy są odwrócone do środka samochodu, to koło ma palec u nogi czy dodatni. Jednakże, jeśli koło odchyla się od linii środkowej lub w kierunku zewnętrznej części samochodu, jest to palec u nogi lub ujemny.

Teraz, skoro masz już pomysł na uzębienie i wycięcie, przejdźmy dalej z efektami palca u nogi, którymi są

  • Na prowadzenie i stabilność samochodu mają wpływ ujemne i dodatnie zbiegi palców, a każdy z nich ma inny wpływ na koła samochodu.
  • Opony Twojego samochodu będą się również szybciej wyrywać w przypadku któregoś z palców u nogi.
  • Jeśli palec u nogi jest nadmierny, zmniejszy to żywotność opony twojego samochodu, powodując jej szorowanie na zewnątrz.
  • Jeśli palec u nogi jest nadmierny, będzie on wpływał na krawędzie opon i powodował ich zużycie.
  • W związku z tym konieczne jest utrzymanie zerowej prędkości obrotowej dla równomiernego i minimalnego zużycia opon. Dla lepszego zrozumienia palca, przyjrzyj się uważnie poniższemu diagramowi, który pomoże Ci w pełni zrozumieć pojęcie palca.