Najnowsze wiadomości

17 lipca 2024 23:35

3 Znaki ostrzegawcze wskazują, że hamulce mogą wymagać serwisowania.Jazda z hamulcami, które nie są w najlepszym stanie, może być wręcz przerażająca. Utrzymując hamulce w dobrym stanie i przeprowadzając ich regularne kontrole, możesz mieć pewność, że po ich naciśnięciu nie uderzysz w nic innego. Szukaj tych trzech znaków ostrzegawczych, że hamulce potrzebują jakiegoś TLC.

1. Wyczuwasz kłopoty

Masz już przy sobie najważniejsze narzędzia potrzebne do identyfikacji problemów z hamulcami: oczy, nos, uszy i ręce! Użyj pięciu zmysłów, aby wcześnie rozpoznać problemy z hamulcami.

  • Wzrok: Czy widzisz jakieś plamy płynu na podjeździe lub w garażu? Mogą one być spowodowane wyciekiem płynu hamulcowego ze zbiornika, skorodowanym przewodem hamulcowym lub innymi obszarami.
  • Zapach: Czy czujesz zapach palących się chemikaliów, być może coś w rodzaju spalonego dywanu? Może to być zapach przegrzanych hamulców lub e-hamulca/ hamulca postojowego, który został włączony podczas jazdy. Jeśli złapiesz powiew, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu, sprawdź, czy hamulec postojowy jest wyłączony i odczekaj, aż hamulce ostygną przed ponowną jazdą.
  • Przesłuchanie: Czy podczas naciskania hamulców słyszysz charakterystyczny dźwięk piskania? Dźwięk ten jest jednym z najbardziej wyraźnych wskaźników potencjalnego problemu z hamulcami.
  • Dotknij: Czy musisz naciskać na pedał hamulca większy nacisk niż kiedyś? Albo wcisnąć pedał hamulca do podłogi, aby się zatrzymać? Jeśli tak, to może to być znak ostrzegawczy.

Jeśli którykolwiek z tych objawów powoduje, że czujesz problem, czas na kontrolę i serwisowanie hamulców.

2. Przegapisz ważną datę... lub dwie

Idealny czas na sprawdzenie hamulców - patrz instrukcja obsługi. Producent pojazdu może zalecić sprawdzenie hamulców samochodu lub ciężarówki po przejechaniu określonej liczby kilometrów, przez pewien okres czasu (np. raz w roku) lub po obróceniu opon.

Wiemy, że pomiędzy śledzeniem praktyk sportowych, wydarzeń szkolnych i wszystkiego innego, co dzieje się w życiu, takie kamienie milowe można łatwo przeoczyć. Bezpłatne aplikacje na smartfony, takie jak Tires Plus Mobile App (dla systemów Android i iOS), mogą pomóc w śledzeniu historii usług i wszelkich nadchodzących kamieni milowych.

Psst! Nie możesz zlokalizować instrukcji obsługi swojego właściciela? Poszukaj jej tutaj.

3. Twoje hamulce nie dają rady, gdy są sprawdzane przez profesjonalistów.

Istnieją pewne okoliczności, w których hamulce mogą nie uzyskać pozytywnej oceny podczas kontroli przez specjalistów. Oto dwa przypadki, o których należy pamiętać:

  • Sprawdź numer VIN swojego pojazdu, aby sprawdzić, czy na Twoim pojeździe lub jego części, w tym hamulców, nie doszło do jawnego wycofania pojazdu z eksploatacji. Kciukiem w dół od wykwalifikowanego mechanika/ technika.
  • Nigdy nie będziemy polecać serwisu lub naprawy, jeśli nie jest ona potrzebna. Bezpieczeństwo twojego pojazdu jest jednym z naszych najważniejszych priorytetów, więc jeśli nasz technik obawia się, że stan twoich hamulców naraża cię na niebezpieczeństwo, natychmiast cię o tym poinformuje.

Połóż dziś kres obawom o stan hamulców. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z piargiem, zapachem, czy też hamulcami, które po prostu nie reagują tak, jak kiedyś, zatrzymaj się w najbliższym warsztacie samochodowym, aby dokonać przeglądu i naprawy hamulców już dziś!