Najnowsze wiadomości

18 lipca 2024 1:33

Jak uniknąć tych 4 powszechnych problemów z samochodamiWłaśnie wyruszyłeś w drogę, świeci słońce, twoja letnia playlista się rozjaśnia, twoi przyjaciele są na tylnym siedzeniu śpiewając z podnieceniami, a nikt nie powiedział przerażony "jesteśmy już prawie na miejscu? Brzmi cudownie, prawda?

Dopóki samochód nie zepsuje się w połowie drogi od problemu, którego nigdy byś się nie spodziewał. Jako bonus, zaczyna padać.

To jest do bani, wiemy. My też tam byliśmy. Lato może być równie ciężkie dla twojego samochodu jak zima, ale ludzie nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Od ekstremalnych temperatur po podróże drogowe, po prostu dodając mile i zużycie: lato ma swój udział w problemach z samochodem, na które trzeba uważać. Aby zapobiec zamienieniu wymarzonej podróży w koszmar, upewnij się, że wiesz o następujących problemach z samochodem w lecie i jak ich uniknąć.

1. Martwy akumulator

Jazda na długich dystansach w lecie, często z podłączonymi kilkoma urządzeniami rozrywkowymi, może prowadzić do nieco za szybkiego zużycia akumulatora samochodu. Większość z nas miała już z tym do czynienia wcześniej. W pewnym momencie musieliśmy poprosić nieznajomego o przeskoczenie naszego samochodu (lub jeśli ma on kable do przeskoczenia).

Co mam zrobić?

Najpierw sprawdź wiek swojego akumulatora. Idealnie jest dostać nowy akumulator co 3 do 5 lat. Jeśli to możliwe, unikaj wielu krótkich wycieczek i staraj się jeździć regularnie na długie dystanse, aby idealnie naładować akumulator. A na wypadek, gdyby stało się to nieuniknione, upewnij się, że w samochodzie znajdują się zworki.

2. Problemy z alternatorem

Twój alternator jest ważną częścią Twojego samochodu; pobiera moc wytwarzaną przez akumulator i przesyła ją do wszystkich elementów elektrycznych w samochodzie. Przerwanie alternatora podczas jazdy może być strasznym doświadczeniem. Jednak ekstremalnie wysokie temperatury i konieczność zasilania wielu urządzeń mogą obciążyć Twój alternator.

Co mam zrobić?

Jeśli zauważysz migotanie światełka ostrzegawczego akumulatora lub alternatora, zjedź z drogi tak szybko, jak to tylko możliwe, i wezwij serwis ratunkowy. Upewnij się, że przed wyruszeniem w drogę zabierasz swój samochód, aby uniknąć jego pęknięcia lub awarii podczas jazdy.

3. Awaria sprzęgła

Planujesz jechać przez autostradę w ciepłych, letnich miesiącach? Miej oko na awarię sprzęgła. Rzadko zdarza się, że sprzęgło po prostu ulegnie awarii, ale upał nie jest miły dla sprzęgła. Często wykazują one oznaki uszkodzeń, takie jak poślizg, uczucie ciężaru lub żwiru po naciśnięciu sprzęgła lub zmiana punktu zaczepienia.

Co mam zrobić?

Jeśli podejrzewasz, że sprzęgło jest zużyte, przed wyruszeniem w drogę należy je naprawić. Nawet jeśli nie widzisz lub nie podejrzewasz problemu ze sprzęgłem, sprawdzenie samochodu przed wyruszeniem w drogę może zaoszczędzić pieniądze i czas. Jeśli planujesz coś holować, upewnij się, że jest właściwie załadowane i że Twój samochód ma odpowiednią zdolność holowania.

4. Płaskie opony

Większość opon ma żywotność od 25 000 do 50 000 mil i należy je regularnie wymieniać, aby uniknąć przebicia! Jednak nawet nowsze opony są zagrożone przebiciem i wydmuchaniem, jeśli nie będą prawidłowo konserwowane. Oba te zjawiska mogą być czasochłonne i stanowić zagrożenie dla życia.

Co należy zrobić?

Należy regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach i utrzymywać je na zalecanym poziomie PSI. Jeśli jedna z opon traci więcej powietrza niż inne, może to być oznaką zużycia. Należy również sprawdzić gumę wokół opony pod kątem pęknięć, przetarć i oznak erozji oraz upewnić się, że bieżnik opony ma więcej niż wymagane prawem minimum. Nie zapomnij o podwójnym sprawdzeniu tułowia w poszukiwaniu opony zapasowej - i upewnij się, że opona zapasowa jest również utrzymywana pod odpowiednim ciśnieniem!

Problemy z samochodem mogą być bardzo irytujące, ale jeśli wiesz, jak ich uniknąć lub rozwiązać problem, przynajmniej nie spowodują one bałaganu w Twojej idealnej podróży. I zawsze sprawdzaj swój samochód przed