Najnowsze wiadomości

1 grudnia 2023 10:04

4 Rzeczy, których nie powinieneś robić, gdy trafisz w dziurę.Dwie trzecie Amerykanów martwi się o wyboje na lokalnych drogach, donosi MarketWatch, i słusznie! Po długiej, mokrej zimie, byłbyś pod presją, aby przejść przez sezon wybojów, nie uderzając w żadną z nich. Pomóż swojemu samochodowi pracować (i patrzeć) najlepiej jak potrafisz, unikając tych czterech rzeczy, kiedy uderzysz w dziurę w jezdni!

Kiedy trafisz w dziurę

Nie hamuj nad wybiegiem.

To może być reakcja kolana na ostre hamowanie przy uderzeniu w dziurę - zwłaszcza podczas jazdy z dużą prędkością. Jednak hamowanie bezpośrednio nad dziurą może spowodować więcej uszkodzeń pojazdu.

Oto dlaczego. Gdy uderzysz w hamulec, ściskasz zawieszenie pojazdu i sprawiasz, że samochód zanurza się z przodu. Oznacza to również, że Twoje zawieszenie nie będzie w stanie skutecznie pochłaniać wstrząsów z dziury, więc nie będziesz miał maksymalnego skoku zawieszenia nad przednimi kołami. Krótko mówiąc, trzymaj stopę z dala od pedału hamulca przed uderzeniem w dziurkę.

W związku z tym idealnie jest zwolnić przed uderzeniem w dziurę w jezdni. Im szybciej jedziesz, tym większa jest szansa na uszkodzenie pojazdu. Daj sobie szansę na zobaczenie dziury i mnóstwo czasu na spowolnienie, zostawiając miejsce pomiędzy samochodem a samochodem przed sobą.

Nie skręcaj.

Poczekaj, dlaczego nie zejdziesz z drogi i nie unikniesz uszkodzenia dziury w samochodzie? Jest to powszechna reakcja, ale wychylanie się, by nie trafić w dziurę może spowodować więcej szkód, a nawet narazić cię na większe niebezpieczeństwo.

Skręcenie w dziurę pod kątem może spowodować ostre uderzenie przedniej opony w krawędź. Może to spowodować większe obrażenia niż jazda prosto przez dziurę. Co ważniejsze, gwałtowne skręty mogą oznaczać opuszczenie pasa ruchu lub zjechanie z jezdni - dwa scenariusze, które mogą mieć znacznie gorsze skutki niż samo uderzenie w dziurę.

Nie luzować przyczepności na kierownicy.

Trzymaj obie dłonie mocno na kierownicy, aby uniknąć wstrząsów. Nie puszczaj kierownicy! Uderzenie dziury może spowodować skręcenie lub odbijanie się samochodu, a utrzymanie stabilnego trzymania się kierownicy może pomóc w utrzymaniu kontroli.

Nie należy ignorować potencjalnych oznak uszkodzenia dziury w samochodzie.

Wiesz jak jeździ twój samochód i potrafisz rozpoznać kiedy coś jest nie tak. Nie ignoruj swojego jelita! Takie rzeczy jak zmiany w oponach, odgłosy wydechu, potrząsanie kierownicą czy wyciek płynu to oznaki uszkodzenia pojazdu. Zaniedbywanie drobnych problemów może spowodować, że zamienią się one w duże (kosztowne) problemy.