Najnowsze wiadomości

Co to są ampery zimnego rozruchu?

Czy przepompowane opony są złe na zimę?

Dziwny świat starych narzędzi samochodowych

5 grudnia 2021 11:13

Opony śniegowe z kolcami: Niezbędny dodatek zimowy czy przesada?Opony śniegowe z kolcami są często przedstawiane jako najlepsze akcesorium do jazdy zimą. Łatwo zrozumieć, dlaczego: Idea metalowych kolców wystających z opon i torujących sobie drogę przez lód wydaje się być najlepszym wyborem, aby poradzić sobie z zimnym klimatem. Prawda jest jednak o wiele bardziej złożona. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie opon kolcowanych, musisz wziąć pod uwagę pewne szczegóły dotyczące Twojej sytuacji na drodze.

Co to są kolce?

Opony śniegowe z kolcami to tradycyjne opony zimowe, których bieżnik został wyposażony w metalowe kolce. Nie musisz się martwić - kolce nie zwiększają szansy na rozerwanie opony lub wyciek, ponieważ zawsze są profesjonalnie zamontowane. Metalowy kołnierz wewnątrz opony przytrzymuje cylindryczny metalowy płaszcz kolca, który z kolei posiada końcówkę z węglika wolframu wystającą poza bieżnik. Większe opony mają nawet do 100 takich kolców rozmieszczonych na całej powierzchni gumy, ale większość ma ich około 80.

Dlaczego warto używać opon śniegowych z kolcami?

Jak wspomniano powyżej, istnieje tylko jeden powód, dla którego warto stosować opony z kolcami, a mianowicie poprawa przyczepności pojazdu na lodzie. Końcówka opony wykonana z węglika wolframu ma za zadanie przebić lód, znacznie poprawiając trakcję podczas jazdy po zamarzniętej powierzchni. Jeśli mieszkasz w górzystym terenie, gdzie pługi i sól drogowa są rzadkością, to kolce mogą być jedyną alternatywą dla łańcuchów, która gwarantuje bezpieczny przejazd do domu.

Niestety, o ile kolce świetnie sprawdzają się na lodzie, o tyle nie pomagają zbytnio w przypadku śniegu. Metalowe końcówki kolców mogą kolidować z gumowymi lamelami bieżnika, które zostały zaprojektowane tak, aby pozostać miękkie w niskich temperaturach, rozszerzać się i chwytać śnieg. Na suchej nawierzchni kolce są zdecydowanie wadą, ponieważ zwykła opona zimowa będzie znacznie lepiej pokonywać zakręty i hamować niż taka, która ma kolce.

Sprawdź lokalne przepisy

Kolce są głośne - klikają, gdy toczą się po drodze, a ten hałas nie jest tylko uciążliwy. Ta sama metalowa końcówka, która jest dobra do chwytania lodu, może również odpryskiwać beton i asfalt. Z tego powodu wiele stanów, miast i hrabstw ściśle kontroluje, czy kolcowane opony śniegowe są dozwolone na ich drogach. Te, które zezwalają na stosowanie opon z kolcami, często mają ściśle określone daty rozpoczęcia i zakończenia okresu, w którym opony te są dozwolone, co zazwyczaj zbiega się z najgorszymi okresami zimy.

Sprawdź wszystkie opony i akcesoria do kół dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat opon śniegowych z kolcami, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Pexel