Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 7:15

Wskazówki dotyczące pielęgnacji i konserwacji oponOpony są jedynym połączeniem pojazdu z drogą, dlatego dbałość o opony jest niezwykle ważna. Regularne kontrole zdrowotne zapewnią nie tylko Twoje bezpieczeństwo na drogach, ale także pasażerów i innych kierowców, a także pozwolą Ci jak najlepiej wykorzystać Twój przebieg.

Trzymaj się dozwolonej głębokości bieżnika

Prawo brytyjskie stanowi, że bieżnik opony nie może być niższy niż 1,6 mm, jednak większość producentów i centrów montażowych zawsze doradza zmianę opon, gdy głębokość bieżnika osiągnie 3 mm. Zachęcamy więc do regularnego sprawdzania głębokości bieżnika. Ale jak mogę sprawdzić głębokość bieżnika w domu, o którą pytasz? To proste! Wystarczy wypróbować test 20p. Felga monety 20p mierzy 1,6 mm i może być użyta do sprawdzenia, czy opony są rzeczywiście nielegalne. Jeśli felga jest widoczna po umieszczeniu jej w rowkach, głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm, a opony należy natychmiast wymienić.

Nie należy jeździć na uszkodzonych oponach

Odkryłeś uszkodzenie opony? Podejmij natychmiastowe działania. Jeśli ulegasz pokusie kontynuowania jazdy i masz nadzieję, że szybko wrócisz do domu, jesteś narażony na znacznie większe ryzyko przebicia opony lub jej rozerwania. Radzimy, abyś od razu przystąpił do naprawy opony na poboczu drogi lub wezwał pomoc, jeśli nie jesteś w stanie naprawić uszkodzenia.

Przechowywanie

Nie tylko na oponach, które są zamontowane w Twoim pojeździe, musisz dbać. Opony zapasowe należy zawsze przechowywać w chłodnych, suchych i wentylowanych pomieszczeniach, które nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, co jest szczególnie ważne w przypadku opon zimowych, które są gotowe na zmianę sezonu. Odradza się również ustawianie opon jeden na drugim przez dłuższy czas, ponieważ spowoduje to powstanie niepożądanego ciśnienia w oponach, które spowoduje ich pękanie.

Unikaj przeciążania opon

Maksymalne obciążenie, jakie opony mogą przenosić, będzie znajdowało się na ścianie bocznej opony. Jeśli prowadzisz pojazd, który regularnie przewozi i transportuje ciężkie ładunki, upewnij się, że masz zamontowane opony, które są specjalnie przystosowane do dużych obciążeń. Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach pozwoli również upewnić się, że opony są w stanie bezpiecznie przenosić duże obciążenia.

Starzenie się opon

Opony ulegną zniszczeniu, nawet jeśli nie były używane w Twoim pojeździe. Guma zacznie pękać i starzeć się, powodując w końcu jej pęknięcie i utratę właściwości mechanicznych. Najczęstszym objawem wskazującym na pogorszenie się jakości opony jest blaknięcie czarnej gumy.

Upewnij się, że sprawdzasz swoje opony i regularnie przeprowadzasz kontrole stanu zdrowia, aby utrzymać i śledzić ich stan dla bezpieczeństwa własnego i innych osób.