Najnowsze wiadomości

23 kwietnia 2024 19:53

Opony niskobudżetowe, klasy średniej i premium - które wybrać?Wybór opony zastępczej, gdy stara opona jest zbyt zużyta, powinien być teoretycznie łatwy, ale gdy już zacznie się przyglądać wszystkim wyborom, wkrótce może stać się przytłaczający. Jeśli zaufasz swojemu lokalnemu warsztatowi samochodowemu, możesz zapytać go o opinię i prawdopodobnie będzie miał swoje ulubione marki, ale i tak będziesz musiał zdecydować, czy zdecydujesz się na ekonomiczne, średniej klasy opony klasy premium. Jakie są więc dokładnie różnice? Czy warto wydawać więcej na opony klasy premium, czy też tanie opony są wystarczające dla Twoich potrzeb? Przyjrzyjmy się bliżej i dowiedzmy się więcej. Zrozumienie różnych typów opon sprawi, że dokonasz właściwego wyboru.

Opony Premium

Opony Premium, jak można się spodziewać, są najdroższym rodzajem opon. Od razu rozpoznasz nazwy opon Premium, takie jak Pirelli, Continental i Bridgestone. Ale w przypadku opon, nie chodzi tylko o nazwę. Możesz kupić designerską koszulkę i zapłacić podwójną cenę tylko dlatego, że jest na niej fajne logo, a jakość koszulki jest identyczna z jakością znacznie tańszych koszul. Z oponami Premium otrzymujesz logo, ale to logo oznacza wysoką jakość. Opony Premium są fabrycznie montowane w samochodach, więc jeśli kupujesz te same opony, które BMW lub Mercedes zaufały, że będą montowane w ich samochodach, możesz być pewien, że są to porządne opony.

Opona klasy premium będzie musiała przejść wiele prac rozwojowych podczas jej tworzenia. Do produkcji opon zostaną użyte najwyższej jakości mieszanki i zostaną one bardzo dobrze przetestowane. Możesz więc polegać na oponie klasy premium, która jest odporna na zużycie, a przez to trwała, a także zapewnia dobre osiągi.

Opona premium początkowo będzie Cię kosztować więcej, ale jeśli stać Cię na jej zakup, to na dłuższą metę może okazać się bardziej opłacalna, ponieważ prawdopodobnie będzie działać dłużej niż tańsza opona. Ponadto, jeśli codziennie podróżujesz, pada deszcz lub świeci, być może dojeżdżasz do pracy, wtedy spokój ducha opon premium może być również korzystny, wiedząc, że masz najlepsze opony do jazdy w trudnych warunkach pogodowych. W każdym momencie przeciętna opona styka się z drogą tylko z tą samą powierzchnią, co dłoń, więc odrobina spokoju ducha, że kupiłeś najlepsze opony, może przejść długą drogę.

Opony średniego zasięgu

Chociaż nie ma wątpliwości, że opony premium będą najlepsze, jakie można kupić, co zrobić, jeśli trzeba będzie wymienić wszystkie cztery, a cena jest po prostu zbyt kosztowna dla oka? Opony średniej klasy są często warte uwagi, jednak ten środkowy grunt może być dość mylący i wymaga nieco badań, jeśli chcesz mieć pewność, że podejmiesz właściwą decyzję.

Teoretycznie, przyzwoita opona klasy średniej powinna być dość dobrej jakości, wystarczająco wytrzymała dla przeciętnego kierowcy i niezbyt droga. Ale musisz być ostrożny. Niektóre niesławne warsztaty sprzedają Ci oponę, którą nazywają "średniej klasy", gdy jest to właściwie opona budżetowa, cicho chowająca różnicę w cenie dla siebie. Dlatego zawsze warto znać swoje opony, aby mieć pewność, że nie zostaną wykorzystane.

Nie daj się od razu zniechęcić tylko dlatego, że oferuje się Ci opony z marką, o której nigdy nie słyszałeś. Istnieją bardzo dobrzy producenci opon średniej klasy, oferujący produkty o przyzwoitej jakości, ale nie mają takiego rozgłosu jak Pirellis i Michelins, więc nie wykluczaj ich, przejrzyj je i sprawdź recenzje. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy opony, na które patrzysz, są dobre, jest sprawdzenie, czy są to opony OE (Original Equipment). To znaczy, jeśli któryś z producentów zdecyduje się na montaż fabryczny w swoich pojazdach. Możesz być pewien, że masowe firmy motoryzacyjne nie będą po prostu montować żadnych starych opon w swoich fabrycznie nowych samochodach, ale przeprowadzą swoje badania i wiele testów, więc będzie to opona, której zakupu nie pożałujesz. Choć nie jest to opona tak tania, jak ta budżetowa, to jednak w porównaniu z oponami klasy premium pozwoli Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Opony ekonomiczne

Jak sama nazwa wskazuje, opony ekonomiczne są najtańszym rodzajem opon, jakie można kupić. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz nowej opony, to opona ekonomiczna będzie najbardziej przystępna cenowo. Nie zawsze możemy wiedzieć, kiedy będziemy musieli wymienić oponę, na przykład w przypadku nieoczekiwanego przebicia, a więc nie zawsze możemy zaplanować budżet na takie ewentualności. W takim przypadku, mając niewiele gotówki do stracenia, opona budżetowa jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż opona zużyta lub ponownie bieżnikowana, która prawdopodobnie nie wytrzyma długo i może być nawet niebezpieczna.

Kierowanie z dala od części zużytych opon

Zdecydowanie wskazane jest wybranie opony ekonomicznej i unikanie jej częściowego zużycia. Problem z częściowo zużytymi oponami polega na tym, że choć może się wydawać, że w oponach pozostało jeszcze trochę życia, po prostu nie znamy historii opony i może ona ulec uszkodzeniu. Małe kawałki szkła lub gwoździe w oponie mogą spowodować jej rozerwanie, a to z kolei może być przyczyną poważnego wypadku. To po prostu nie jest warte ryzyka. Z oponą budżetową, choć nie będzie to opona najlepszej jakości, wiesz przynajmniej, że jest ona nowa i nie doznała żadnych uszkodzeń, o których nie wiesz.

Więc jakie opony powinieneś wybrać?

Im więcej wydajesz, tym lepsza jest opona. Opona premium zawsze będzie więc niezawodnym wyborem. Dłużej utrzymają się i Ty, więc nie powinieneś przez jakiś czas ponosić kosztów wymiany. Nie zapominaj, że jeśli nie będziesz miał pewności, że samodzielnie wymienisz opony, będziesz musiał ponieść koszty robocizny warsztatu, a także samych opon, więc choć tanie opony mogą wydawać się okazjonalne, to na dłuższą metę mogą nie zaoszczędzić Ci wiele pieniędzy.

Czy są jakieś okoliczności, w których opona budżetowa byłaby najlepszym wyborem? Cóż, jeśli po prostu nie masz pieniędzy, to tak. Są one z pewnością lepszym rozwiązaniem niż zagłębianie się w dość mroczną głębię rynku opon bieżnikowanych lub częściowych. Byłyby też w porządku, gdybyś rzadko używał swojego samochodu. Być może jest to drugi samochód, tylko siedzący w garażu na wypadek sytuacji awaryjnych, lub używasz go tylko do jazdy do lokalnego sklepu raz w tygodniu. W tych okolicznościach, może ci się udać z oponami budżetowymi. Opony z czasem ulegają degradacji. Guma pogarsza się i mogą pojawić się pęknięcia, więc być może nie chciałbyś wydawać dużo pieniędzy na opony, jeśli rzadko używasz swojego samochodu. Ale dla każdego zwykłego kierowcy samochodu o wiele lepiej jest kupić opony klasy średniej lub premium, jeśli Cię na to stać.

Kilka innych ważnych kwestii

W grę wchodzi kilka innych czynników, o których być może będziesz chciał pomyśleć przy wyborze opon.

Zachowaj równowagę

Po pierwsze, twoje opony muszą być wyważone. Oznacza to, że muszą one być takie same lub podobne, w przeciwnym razie możesz spowodować spore uszkodzenia i doprowadzić do nierównomiernego zużycia opon, co oznacza, że wcześniej trzeba będzie je wymienić. Jeśli więc masz w samochodzie cztery opony klasy premium i musisz wymienić dwie, to naprawdę powinieneś wymienić je na opony klasy premium. W tej sytuacji prawdopodobnie lepiej będzie wymienić je wszystkie na opony niskokosztowe, niż mieć taki niedopasowany typ. Zaleca się wymianę wszystkich opon na raz, ale oczywiście będzie to kosztowne i nie wszyscy będą chcieli tego robić, inną opcją jest zamontowanie najnowszych opon na przednich kołach samochodu, a starszych - na jego tylnej części.

Ciśnienie jest włączone.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że im lepsza opona, tym lepsze będzie jej utrzymanie ciśnienia w oponach. Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu w oponach będziesz jeździł wydajniej, a tym samym będziesz mógł przejechać więcej mil do galonu. Dobre opony pozwolą Ci zaoszczędzić na kosztach paliwa.

Zawsze czytaj etykietę

Opony, wprowadzone na mocy przepisów europejskich w 2012 r., muszą być teraz opatrzone etykietami umożliwiającymi łatwe odczytanie informacji na temat efektywności paliwowej, poziomu hałasu i przyczepności na mokrej nawierzchni. Oznakowanie to jest wymogiem prawnym i dlatego należy być bardzo ostrożnym, jeżeli oferuje się opony, które nie posiadają takiego oznakowania. Efektywność paliwowa jest oceniana od A do G, przy czym A jest najbardziej efektywną oponą. Przyczepność na mokrej nawierzchni jest również oceniana w skali od A do G, przy czym A to opona oferująca najlepsze osiągi na mokrej nawierzchni, a poziom hałasu jest podawany zarówno w decybelach jako wartość liczbowa, na przykład 72 dB, jak i wizualnie jako 1, 2 lub 3 częściowy obraz, podobny do tego, który widać po sile sygnału Wi-Fi lub telefonu komórkowego. Etykiety te mogą naprawdę pomóc Ci dokonać wyboru między podobnymi oponami, więc warto je sprawdzić.

Lepsza jazda z oponami premium

Mówi się, że około 50% tego, w jaki sposób samochód prowadzi, zależy od opon. Możesz więc mieć luksusowy samochód sportowy, ale załóż na niego tanie opony, a od razu stracisz to poczucie jakości. Na odwrót, przyklej opony premium do swojego poobijanego, starego samochodu, a dasz mu nowe życie, będzie się czuł o wiele lepiej podczas jazdy, więc to również może być czynnikiem decydującym o tym, czy zdecydujesz się na opony premium czy nie. Nie myśl tylko, że ponieważ Twój samochód jest stary, nie jest tego wart, ale może mieć duże znaczenie.

Jak długo będą trwały moje opony?

Jest to pytanie, na które nie sposób odpowiedzieć, ponieważ w grę wchodzi tak wiele czynników, począwszy od sposobu jazdy i tego, jak dobrze utrzymany jest pojazd, a skończywszy na stanie dróg, po których się porusza, ale można bezpiecznie powiedzieć, że im lepsza jakość opony, tym dłużej będzie ona działać. Producent samochodów Michelin proponuje, abyś co roku zlecał kontrolę opon specjalistom i spodziewał się wymiany opon co pięć lat. Mówi również, że nawet jeśli opony nie są zużyte, to i tak powinny być wymieniane po dziesięciu latach, ponieważ z czasem mogły ulec degradacji, nawet jeśli wyglądają dobrze.

Istnieją pewne sposoby na wydłużenie żywotności opon, uzyskanie większej ilości pieniędzy poprzez zapewnienie ich jak najdłuższej żywotności.

Więc podsumowując...

Więc, podsumowując, wybierzcie najlepsze opony na jakie was stać. Zrób swoje badania i czytaj recenzje, wybierz opony o dobrej reputacji. Jeśli składki są zbyt drogie, wybierz oponę średniej klasy. Budżet powinien być ostatnią deską ratunku, ale jest o wiele lepszy niż w przypadku częściowo zużytych opon. Zainwestowanie trochę więcej w opony teraz, może zaoszczędzić Ci pieniędzy na dłuższą metę, będą bezpieczniejsze, a Twój samochód będzie czuł się lepiej do jazdy.