Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 8:42

Jak nauczyć nastolatka bezpiecznej jazdy?Nauczenie nastolatka prowadzenia samochodu może przyprawić większość rodziców o dreszcze. Nie pomaga fakt, że "ryzyko wypadków samochodowych jest wyższe wśród nastolatków w wieku 16-19 lat niż w jakiejkolwiek innej grupie wiekowej", jak podaje Center For Disease Control.

Dobra wiadomość: dzięki odpowiedniej nauce jazdy i kilku podstawowym zasadom możesz pomóc przygotować nastolatka do dalszej drogi. Nauczenie nastolatków bezpiecznej jazdy, zrozumienia podstawowych zasad dbania o samochód oraz wyrobienie dobrych nawyków na samym początku może pomóc im uniknąć wypadków, którym można zapobiec w przyszłości. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące podstawowego bezpieczeństwa na drodze dla początkujących kierowców.

jazda samochodem

Zacznij od podstaw

Oprowadź swojego nastolatka po samochodzie i upewnij się, że rozumie on podstawowe elementy, takie jak kontrolki na desce rozdzielczej, funkcje bezpieczeństwa w pojeździe i co robi każdy pedał! Przed uruchomieniem samochodu zapoznaj się z listą kontrolną. Upewnij się, że wykonałeś następujące czynności:

  1. Sprawdź przednie i tylne światła, aby upewnić się, że działają. Sprawdź opony i upewnij się, że są odpowiednio napompowane i mają dobry bieżnik. Upewnij się, że w samochodzie jest paliwo i że sprawdzono stan oleju. Wyreguluj siedzenie. Zapnij pasy bezpieczeństwa. Wyreguluj lusterka, aby zapewnić widoczność. Sprawdź, czy na desce rozdzielczej nie świecą się żadne lampki ostrzegawcze. Jeśli któraś z kontrolek jest włączona, udaj się do najbliższego Tires Plus na diagnostykę. Sprawdź hamulce i upewnij się, że prawidłowo używasz hamulca postojowego.

Nie spiesz się

Zacznij od ćwiczeń na pustym parkingu w pogodny dzień. Naucz swojego nastolatka najważniejszych zasad bezpiecznej jazdy. Na początku wpajaj dobre nawyki - gdy tylko nastolatek wsiądzie do samochodu, każ mu zapiąć pasy i ustawić lusterka, zanim ruszy.

Gdy już zaczną jeździć, nie spiesz się. Staraj się nie przekraczać prędkości 10 mil na godzinę na parkingu. Gdy już wygodnie jeździć na parkingu, można przejść do jazdy po osiedlach o małym natężeniu ruchu.

Ćwicz jazdę w każdych warunkach

Jedną z najważniejszych wskazówek dla nowych kierowców jest zapewnienie im dużego doświadczenia. Kiedy już poczują się pewnie za kierownicą, każ nastolatkowi jak najczęściej jeździć po śniegu i deszczu. Jeden raz nie wystarczy. Ważne jest, aby wiedział, jak zachować bezpieczną odległość od innych kierowców, dostosować prędkość do ogłoszonych ograniczeń i warunków drogowych oraz zachować kontrolę nad samochodem.

Bądź w pełni świadomy

Według National Highway Traffic Safety Administration, dziewięć procent śmiertelnych wypadków samochodowych wśród nastolatków wiąże się z prowadzeniem pojazdu w stanie rozproszenia uwagi. Twój nastolatek nie będzie świadomy wszystkiego, co się dzieje, więc to do Ciebie należy przypomnienie mu o bezpieczeństwie na drodze dla początkujących kierowców.

Ważne jest, abyś dawał przykład i nigdy nie prowadził samochodu w stanie rozproszenia uwagi, a także ograniczył korzystanie z telefonu w samochodzie. Dodatkowo, zachęcaj nastolatków, aby w pierwszych miesiącach jazdy nie korzystali z radia lub Bluetooth do odtwarzania dźwięku.

Należy pamiętać, że w większości stanów obowiązuje obecnie prawo zakazujące używania telefonu komórkowego lub innego urządzenia trzymanego w ręku podczas jazdy. Naucz swojego nowego kierowcę, aby nawykowo wyłączał telefon przed włączeniem samochodu.

Sprawdź, czy nie ma martwych pól

Jeśli Twój samochód jest wyposażony w tylne kamery lub światła ostrzegawcze, wyłącz je, aby nastolatek nie był od nich uzależniony. Są miejsca, które mogą przeoczyć, więc naucz je, jak patrzeć przez ramię podczas cofania.

Upewnij się, że nastolatek jest świadomy obecności samochodów przed nim i obserwuje skrzyżowania ulic, aby zobaczyć samochody, które mogą nagle wyjechać. Podczas cofania przypomnij mu, aby sprawdził całe otoczenie i swoje martwe pola.

Pomóż im poznać i zrozumieć pojazd

Nie musisz uczyć nastolatka, jak być mechanikiem, ale musi on znać podstawowe zasady konserwacji pojazdu, takie jak sprawdzanie oleju. W przypadku większości pojazdów:

  1. Wyłącz silnik i otwórz maskę. Wyjmij bagnet i wytrzyj go. Ponownie włożyć bagnet, aż znajdzie się na całej długości. Wyjmij bagnet i sprawdź poziom oleju. Jeśli jest poniżej minimalnego punktu, czas na wymianę oleju.

Regularnie przypominaj nastolatkom o konieczności sprawdzenia oleju i poinstruuj ich, aby zabrali samochód na wymianę oleju, zanim zapali się kontrolka check engine. Wymiana oleju jest jedną z najważniejszych profilaktycznych czynności serwisowych, jakie nastolatek może zaplanować dla swojego pojazdu. Ignorowanie rutynowej wymiany oleju może spowodować niepotrzebne problemy z pojazdem, takie jak nadmierne zużycie silnika, uszkodzenia, a nawet całkowita awaria silnika. Im bardziej podkreślisz znaczenie dbałości o samochód i powody, dla których się ją wykonuje, tym lepiej będzie się ona trzymać.

Dbaj o konserwację z Tires Plus

Nauczenie nastolatka prowadzenia samochodu to jedno - ale nauczenie go prawidłowej konserwacji pojazdu to zupełnie inne wyzwanie! Na szczęście, Tires Plus sprawia, że konserwacja pojazdu jest łatwa. Twój lokalny Tires Plus to kompleksowy warsztat samochodowy i serwis, który ułatwia wykonanie potrzebnych usług w jednym miejscu.

A Tires Plus sprawia, że dbanie o samochód staje się jeszcze prostsze dzięki aplikacji Tires Plus. Śledź swoje poprzednie przeglądy i otrzymuj przypomnienia o zbliżających się sugerowanych przeglądach, zgodnie z harmonogramem przeglądów producenta pojazdu. Zaplanuj wizytę w najbliższym punkcie Tires Plus już dziś, aby zapewnić bezpieczeństwo Twojemu nowemu kierowcy na drodze!