Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 6:41

Po co ci odpowiednia geometria kół?Świat opon może być dość trudny do zrozumienia. Dla większości z nas są okrągłe, czarne koła z gumy. Dla inżynierów, którzy je projektują i rozwijają, dzieje się o wiele więcej. Wysiłki te są niezbędne dla naszego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia na drodze, radzenia sobie ze wszystkim, od hamowania po prowadzenie na mokrej nawierzchni i nie tylko.

Faktem jest, że choć większość z nas nie wie zbyt wiele o oponach, to co one robią (czyli zapewniają nam bezpieczeństwo na drodze) jest niezwykle ważne. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednią oponę do swojego samochodu i potrzeb kierowcy, ale równie ważne jest, aby upewnić się, że opony są prawidłowo ustawione.

Wyrównanie to kompleksowa regulacja kątów związanych z zawieszeniem, położeniem każdej opony i podwoziem pojazdu. Najczęściej nieprawidłowa wycentrowanie powoduje szybsze i często nierównomierne zużycie opon (przy większym zużyciu zewnętrznej lub wewnętrznej strony bieżnika opony). Jeśli jednak Twój samochód jest bardziej niewyrównany, może to mieć również negatywny wpływ na prowadzenie i osiągi Twojego samochodu. Wszystko to ma również wpływ na ogólne zużycie paliwa.

Widzisz więc, że koszty wynikające z niewłaściwego ustawienia zbieżności sumują się dość szybko, co może mieć również wpływ na Twoje bezpieczeństwo na drodze. Najczęściej zbieżność kół zmienia się stopniowo podczas jazdy. Zazwyczaj zawieszenie pojazdu zmienia się w miarę zużywania się poszczególnych elementów, takich jak przeguby kulowe czy sprężyny, co powoduje zmianę zbieżności. Osiowanie będzie miało również wpływ na uderzenia zagrożeń drogowych, takich jak wyboje, lub przejechanie przez obiekt o odpowiedniej wielkości (np. chodnik).

Dlatego też uważamy, że aby jak najlepiej wykorzystać opony, należy zawsze mieć wykonaną korekcję geometrii przy zakupie nowych opon. Z tego właśnie powodu oferujemy stałe ceny online za nasze osiowanie. Ponadto zalecamy sprawdzanie geometrii co 10 000 km (co daje w przybliżeniu dwa razy w roku). Ważne jest również, aby sprawdzać geometrię w razie wypadku (nawet przy małej prędkości), zagrożenia na drodze (jak powyżej), "ciągnięcia" kierownicy w jednym kierunku lub nietypowego lub nierównomiernego zużycia opon.

Chcemy, abyś jak najlepiej wykorzystał swoje opony, przez cały okres ich użytkowania. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał wątpliwości, zadzwoń do nas, porozmawiaj z nami online lub wpadnij do jednego ze swoich sklepów, aby uzyskać odpowiednie porady na temat tego, co jest najlepsze dla Ciebie, Twojego samochodu i Twojego bezpieczeństwa.