Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 7:26

4 oznaki wskazujące na to, że potrzebujesz nowych oponWymiana opon jest często pomijana, ale jest niezwykle istotnym elementem konserwacji samochodu. Dzieje się tak, ponieważ opony są jedyną częścią pojazdu, która rzeczywiście styka się z drogą. Skąd więc wiesz, kiedy Twój samochód potrzebuje nowych opon?

Wielu kierowców nie wie, jak sprawdzić opony i jak często kupować nowe. Dlatego zebraliśmy 5 wskazówek, które pomogą Ci ustalić, czy potrzebujesz nowych opon.

Nieefektywna głębokość bieżnika

Nowe opony mają co najmniej 8 mm głębokości bieżnika. Pozwala to na utrzymanie doskonałego kontaktu z nawierzchnią drogi. Z czasem jednak bieżnik zaczyna się zużywać. W takim przypadku obowiązkiem użytkownika jest dopilnowanie, aby głębokość bieżnika opon nie spadła poniżej 1,6 mm.

Sposobem, w jaki można to sprawdzić, jest przeprowadzenie testu 20p. Polega on na pobraniu monety 20p i umieszczeniu jej w głównym rowku bieżnika. Jeśli widzisz zewnętrzny pierścień (lśniącą obręcz monety), oznacza to, że opona jest zbyt zużyta. Można to powtórzyć kilka razy na całym obwodzie, aby ustalić, czy opona zużyła się nierównomiernie.

Alternatywnie, większość profesjonalistów i warsztatów samochodowych posiada mierniki głębokości bieżnika opony. Dlatego też, jeśli chcesz mieć pewność, że opony są bezpieczne lub zbyt niebezpieczne dla zdrowia, możesz sprawdzić głębokość bieżnika za ich pomocą lub poprosić specjalistę, aby pokazał Ci jak to zrobić.

Pamiętaj, że jeśli zostaniesz złapany na oponach, których głębokość bieżnika jest mniejsza niż dopuszczalna przez prawo, zostanie ona zaklasyfikowana jako niebezpieczna i możesz otrzymać mandat i punkty na licencji. Maksymalna grzywna wynosi 10 000 funtów i może wynosić do 12 punktów.

Stare opony

Z drugiej strony, opony o dużej głębokości bieżnika mogą również wymagać zmiany. Szczególnie dla użytkowników dróg, którzy używają swoich samochodów częściej niż inni. Z czasem opony będą narażone na szereg warunków zewnętrznych, takich jak lód, promienie UV. chemikalia i sole drogowe, które mogą powodować pogorszenie jakości.

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan opon w ramach standardowych kontroli samochodów. Powinieneś jednak postarać się, aby po ukończeniu 5 roku życia został on sprawdzony przez specjalistę.

Podobnie, nawet nieprawidłowe przechowywanie pojazdu może spowodować znaczne pogorszenie jego stanu zdrowia i zniszczenie opon. Dlatego ważne jest, aby sprawdzać opony nawet wtedy, gdy pojazd stoi przez długi okres czasu.

Większość opon dostępnych na rynku zacznie ulegać degradacji po 10 latach. Warto jednak zauważyć, że inne opony mogą zacząć się znacznie szybciej rozkładać. Może to zależeć od Twojego samochodu i stylu jazdy. Co więcej, jeśli nie jesteś pewien, jaki jest wiek Twoich opon, sprawdź przewodnik producenta pojazdu lub czterocyfrowy kod na ścianie bocznej opon.

Doświadczanie złych wibracji

Jeśli zauważysz, że Twój samochód wibruje podczas jazdy, może to oznaczać, że geometria kół jest nieskuteczna. Może to być spowodowane przez amortyzatory, ale może też być problemem z oponami.

Aby sprawdzić, czy czujesz więcej wibracji z drogi niż zwykle, poszukaj nowej nawierzchni. Jeśli podczas jazdy po gładkim asfalcie nadal wibruje i jest głośno, trzeba będzie to jak najszybciej sprawdzić.

Jeśli głębokość bieżnika nie jest wystarczająca, niemalże można mieć gwarancję wyboistej jazdy. Same wibracje nie oznaczają, że trzeba zmienić opony. Może to jednak oznaczać, że uległy one nadmiernemu i długotrwałemu zużyciu. Dlatego też należy jak najszybciej przyjrzeć się wszelkim formom wibracji. Można to zrobić, zabierając pojazd do specjalisty, który dokładnie przyjrzy się stanowi opon.

Pęknięcia i dziury w bieżniku

Podczas kontroli opon należy zwracać uwagę na wszelkie pęknięcia w oponach. Pęknięcie w ścianach bocznych opon może być sygnałem wczesnego ostrzegania o możliwości ich rozerwania. Jeśli uda Ci się go złapać we właściwym czasie, zapobiegasz bardzo niebezpiecznemu wypadkowi. Jest to szczególnie istotne, jeśli masz zamiar jechać z dużą prędkością.

Ponadto, jeśli w bieżniku jest duża dziura, należy ją jak najszybciej wymienić. Tego typu uszkodzenia mogą z czasem ulec pogorszeniu. Dlatego też ustępuje miejsca wielu problemom, takim jak zła przyczepność, trakcja i brak kontroli.

Jak często należy sprawdzać opony? Mówi się, że najlepiej sprawdzać je raz w miesiącu. Jeśli jednak planujesz długą podróż, zawsze upewnij się, że sprawdzasz je przed i po. Dodatkowo, zwróć szczególną uwagę na płyny silnikowe, hamulce, światła i wycieraczki.

Ważne jest, aby Twoje opony były w optymalnym stanie, zanim zmienią się warunki pogodowe. Surowa jazda, taka jak śnieg, lód i deszcz może pogorszyć istniejące problemy z oponami. Te proste kroki mogą uniemożliwić nałożenie kary pieniężnej, otrzymanie punktów karnych i uchronić Ciebie i innych użytkowników dróg przed wypadkami lub obrażeniami. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zabierz swój pojazd do specjalisty samochodowego.

Tam go masz. Wiesz dokładnie, na co należy zwracać uwagę przy sprawdzaniu opon.