Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 7:45

Kupowanie opon w celu poprawy ekonomiki paliwowejGospodarka paliwowa

Czy zauważyliście, że wasze zużycie paliwa zmniejsza się z czasem? Dzieje się tak, ponieważ opony, których używasz w swoim pojeździe, są jednym z czynników, które mogą mieć wpływ na zużycie paliwa.

Zgodnie z prawem, każda sprzedawana opona jest podzielona na kategorie pod względem tego, jak bardzo jest ekonomiczna dla środowiska, które mieszczą się w przedziale od A-G (A jest najbardziej ekonomiczna i G jest najmniej ekonomiczna).

Dlaczego opony są ważne dla oszczędności paliwa

Większość producentów opon produkuje szereg energooszczędnych opon, aby zapewnić kierowcom niższe opory toczenia. Dzięki temu użytkownicy dróg powinni mieć możliwość oszczędzania paliwa bez wpływu na przyczepność.

Opony paliwooszczędne łączą w sobie gumę i wypełniacz, który został zaprojektowany tak, aby oprzeć się ruchowi, który jest niepożądany dla opony. Mieszanki te zmniejszają masę i wpływ na zużycie paliwa przez oponę.

Podczas gdy zwykłe opony nie kładą nacisku na zmniejszenie tarcia między oponą a nawierzchnią drogi, co prowadzi do nieoptymalnego zużycia paliwa. Opony oszczędzające paliwo zmniejszają to tarcie, co oznacza, że samochód potrzebuje mniej paliwa do poruszania się i z tego powodu opony zużywają się w mniejszym stopniu. Zaoszczędź trochę pieniędzy na paliwie i wymianie opon, kupując opony paliwooszczędne (o niskim oporze toczenia).

Jakie czynniki są ważne

To, jak efektywne są Twoje opony, zależy od tego, jak dbasz o opony i jakie typy opon kupujesz. Opór toczenia (na który wpływa waga, struktura i kształt bieżnika), odpowiada za około 15% całkowitego zużycia paliwa, dlatego też niskie opory toczenia pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze.

Co więcej, droga hamowania i przyczepność na mokrej nawierzchni są również czynnikami wpływającymi na zużycie paliwa. Szczególnie ważne jest, aby pojazd mógł zatrzymać się w odpowiednim momencie na mokrej nawierzchni, jednak ostre hamowanie może znacząco wpłynąć na oszczędność paliwa, co z kolei spowoduje wypalenie dziury na Twoim koncie bankowym.

Samochody elektryczne i niskie opory toczenia

Opona o niskim oporze toczenia wymaga mniej energii do obracania się. Wiadomo, że samochody elektryczne są bardziej przyjazne dla środowiska, dlatego zakup opon o niskim oporze toczenia ma wiele sensu. Samochód elektryczny wyposażony w opony o niskim oporze toczenia będzie miał mniejszy wpływ na środowisko naturalne, a także zaoszczędzi Ci konieczności wielokrotnego ładowania pojazdu.

Dlaczego warto przestawić się na opony o niskim oporze toczenia

Mówiąc wprost, są one lepsze dla środowiska, oszczędzając na kosztach paliwa i zmniejszając emisję CO2 przez pojazdy. Ważna jest również dobra pielęgnacja opon. Pamiętaj, aby sprawdzać pojazd przynajmniej raz w miesiącu, aby upewnić się, że ciśnienie w oponach jest zgodne z zaleceniami zawartymi w przewodniku producenta pojazdu.