Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 7:10

Co oznacza migająca kontrolka Check Engine?Jeśli coś jest nie tak z Twoim samochodem, na pewno chcesz o tym wiedzieć. Mimo to, nagłe i niespodziewane zapalenie się kontrolki check engine może wywołać wyjątkowe poczucie strachu. Pomijając nasze obawy, samochód próbuje nam powiedzieć, że coś jest nie tak, i dobrze by było, gdybyśmy zwrócili na to uwagę, gdy zapali się kontrolka. Ale co, jeśli okaże się, że kontrolka check engine miga? Czy to lepiej, czy gorzej?

Cel kontrolki Check Engine

Twój samochód posiada system czujników monitorujących różne podzespoły i czynności, który jest w stałym kontakcie z komputerem pokładowym pojazdu. Komputer analizuje sygnały z czujników, aby dokonać niezbędnych zmian za pomocą elementów wykonawczych w systemie. Gdy coś jest nie tak, czego nie może skorygować, daje o tym znać, zapalając lampkę na desce rozdzielczej.

Kontrolka może zapalić się z powodu czegoś konkretnego, np. przebicia opony lub niskiego poziomu płynu chłodzącego, ale istnieje wiele problemów z silnikiem, które można rozpoznać po zapaleniu się kontrolki "check engine". Kiedy to się dzieje, komputer rejestruje kod błędu w pamięci, które mogą być dostępne za pomocą skanera OBD II. Wiele sklepów będzie uruchomić ten skan dla Ciebie, ale jest to również dość proste, aby kupić skaner i wyciągnąć kody na własną rękę. Należy pamiętać, że samo posiadanie kodu nie oznacza, że zidentyfikowałeś problem. Kod może pomóc skierować Cię we właściwym kierunku, ale prawdopodobnie potrzebna będzie dalsza diagnostyka i naprawa.

Stała lampka a lampka migająca

Czasami stała kontrolka check engine zapala się z powodu czegoś mniej istotnego, jak poluzowany korek gazu, ale częściej jest to spowodowane czymś poważniejszym, a ty po prostu nie będziesz wiedział, co jest przyczyną, dopóki nie zrobisz skanowania. Upewnij się, aby uzyskać skanowanie tak szybko, jak to możliwe, dzięki czemu można zacząć dowiedzieć się, czy masz poważny problem, czy nie.

Migająca kontrolka check engine ma za zadanie zwrócić Twoją uwagę i prawdopodobnie wskazuje na coś, co nie może czekać. W rzeczywistości, jeśli kontrolka silnika miga, może warto rozważyć zmianę planów i natychmiast udać się do mechanika. Twój pojazd nie obiecuje, że dotrzesz do celu, gdy ta kontrolka miga, więc może być potrzebne nawet holowanie.

Sprawdź, sprawdź

Migająca kontrolka check engine często wskazuje na niewypał, lub że przynajmniej jeden z cylindrów nie przechodzi prawidłowo przez cykl spalania. Może to oznaczać, że w silniku gromadzi się dużo niespalonego paliwa i nadmiar ciepła. Poza tym, że jest to przepis na podpałkę, może to również spowodować poważne uszkodzenie kosztownych elementów, takich jak katalizator, jeśli będzie się utrzymywać. Podczas gdy migająca kontrolka check engine może wydawać się małym problemem, może on szybko przekształcić się w większy, jeśli zostanie zignorowany.

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie tego problemu jest regularne wykonywanie przeglądów. Upewnienie się, że świece zapłonowe i przewody są sprawne, wymiana filtrów paliwa i sprawdzenie, czy wtryskiwacze nie są zatkane, może pomóc w zapobieganiu błędom zapłonu.

Podobnie jak kontrolki serwisowe i stałe kontrolki silnika, migająca kontrolka check engine ma związane z nią kody, do których można uzyskać dostęp za pomocą skanera. Możesz użyć skanera, aby uzyskać kody do celów diagnostycznych, ale nie uruchamiaj pojazdu dłużej niż musisz, lub możesz ryzykować poważniejsze uszkodzenia. Najbezpieczniejszą opcją jest wizyta u mechanika tak szybko, jak to możliwe. Powinien on być w stanie zdiagnozować i naprawić problem, abyś mógł przywrócić swój samochód na drogę.

Sprawdź wszystkie narzędzia i urządzenia diagnostyczne dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat migającej kontrolki check engine, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Flickr.