Najnowsze wiadomości

24 lutego 2024 17:39

4 Czynniki, które mogą mieć wpływ na odległość zatrzymaniaIstnieje wiele warunków, które mogą mieć wpływ na drogę hamowania pojazdu. Łączna odległość, jaką przejeżdża kierowca przed uruchomieniem hamulców, a także odległość, jaką przejechałby, gdyby hamulec zwolnił pojazd.

Prędkość

Czas, jaki zajęłoby Ci zatrzymanie się, nie jest obliczany tylko na podstawie czasu potrzebnego na naciśnięcie pedału hamulca. W rzeczywistości, prędkość odgrywa ogromną rolę w tym, co determinuje drogę hamowania według kodeksu drogowego. Hamulce twojego samochodu mogą zwalniać tylko o określoną ilość na sekundę. Oznacza to, że im szybciej jedziesz, tym dłużej zajmie Ci zatrzymanie.

Przy prędkości 30 mph, droga hamowania wynosi około 14 metrów. Jednak gdy jedziesz z prędkością 70 mph, Twoja droga hamowania przeskoczy do ogromnych 75 metrów (prawie tak długich jak londyński autobus).

Widok na drogę

Zła pogoda będzie miała wpływ na zdolność opon do wystarczającej przyczepności na drodze. Może się to również pogorszyć z powodu słabej widoczności, co powoduje, że prędkość reakcji również spada. Widoczność jest jednym z niezliczonych czynników, które będą hamować Twój dystans myślenia. Dzieje się tak dlatego, że im dłużej zajmie Ci dostrzeżenie zagrożeń na drodze, tym więcej czasu upłynie, zanim będziesz mógł uderzyć w pedał hamulca.

Brudna przednia szyba ograniczy również Twoją widoczność na drodze. Dlatego ważne jest, aby stale uzupełniać płyn do mycia przedniej szyby i aby wycieraczki były w pełni sprawne. Uszkodzone wycieraczki jeszcze bardziej ograniczą widoczność, ponieważ będą rozmazywać brud w całym polu widzenia.

Co więcej, podczas jazdy ważne jest również, aby kierowcy nie korzystali z telefonów komórkowych ani satnavów. Okradałoby to ich uwagę z widoku drogi przed nami. Zmniejszyłoby to czas potrzebny na zastanowienie się, odwracając uwagę od wszelkich zagrożeń, które mogły zostać umieszczone na drodze. Zawsze upewnij się, że muzyka, telefony komórkowe i inne elementy rozpraszające uwagę są odkładane na później, aby zapewnić lepsze i bezpieczniejsze wrażenia z jazdy.

Pogoda

Droga hamowania podczas deszczu może być dłuższa, gdy drogi są mokre. Może to nawet spowodować podwójny skok drogi hamowania w mokrych warunkach. Co więcej, mokre hamulce mogą być mniej skuteczne. Dlatego też, gdy pada deszcz, upewnij się, że używasz swoich hamulców lekko, ale regularnie, tak aby wysychały.

W obliczu zmieniających się warunków pogodowych w Wielkiej Brytanii, warunki drogowe mogą mieć negatywny wpływ na ogólną drogę hamowania. W przeciwieństwie do innych czynników, pogoda nie jest czymś, co możemy kontrolować. Niestety, może ona wpływać na sposób, w jaki opony oddziałują na nawierzchnię drogi i niewiele można z tym zrobić.

Bieżnik

Zasada mówiąca, że minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Należy jednak pamiętać, że głębokość bieżnika opon może mieć znaczną różnicę w drodze hamowania na długo przed osiągnięciem tego minimum.

Większość żywotności opon zaczyna się od około 8 mm bieżnika. Zużywa się on tym bardziej, im bardziej są one używane. Bieżnik opony zaczyna się obniżać, podobnie jak zdolność opony do utrzymania przyczepności na drodze.

Jeśli Twoje opony wykazują jakiekolwiek oznaki pęknięć, wybrzuszeń lub innych uszkodzeń, ważne jest, abyś sprawdził je u specjalisty.