Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 6:44

Co zrobić, gdy masz przebitą oponęMasz płaskie opony. Co teraz?

Pierwsza rzecz, którą musisz zrobić, to zjechać z drogi, jak tylko będzie to bezpieczne. Nawet z płaską oponą, możesz zwolnić samochód do około 25 mph i wciąż być w stanie utrzymać samochód pod kontrolą.

Jeśli kupisz płaską oponę, tutaj znajdziesz instrukcje krok po kroku:

 1. Zwolnij i znajdź bezpieczne miejsce, w którym możesz się zatrzymać. Zjedź jak najdalej od drogi, na najbardziej płaskim i twardym podłożu.
  uziemione, jak widzisz. Im bardziej płaska i solidna ziemia, tym lepiej. Zadzwoń po pomoc, jeśli znajdujesz się na pasie awaryjnym lub centralnym przy głównej ulicy lub autostradzie. Praca przy samochodzie nie jest bezpieczna, chyba że jesteś z dala od drogi i masz dużo miejsca do pracy.
 2. Ustaw samochód na parkingu i włącz hamulec bezpieczeństwa. Jeśli masz ręczną skrzynię biegów, zostaw samochód na 1. biegu lub wstecznym.
 3. Znajdź coś, o co opona będzie się opierać, aby zapobiec toczeniu się opony. Jeśli nie masz czegoś, poszukaj dużej skały lub kłody.
 4. Poluzuj nakrętki Lug Nuts. Pierwsza korbka jest najtwardsza; zrób to zanim podniesiesz samochód. Pomiń wszystkie pozostałe nakrętki mocujące do momentu poluzowania wszystkich nakrętek mocujących. Pamiętajcie: "prawoskrętne, lewoskrętne, luźne".
 5. Umieść podnośnik pod pojazdem zgodnie z instrukcją obsługi pojazdu, pamiętając, aby nie zaklinować go na listwie bocznej ani na elastycznym podłożu.
 6. Całkowicie zdjąć nakrętki mocujące i wyjąć oponę, pociągając ją od razu z samochodu. Opona może być ciężka, więc rób to powoli i bądź ostrożny.
 7. Zamontować oponę zapasową na wtyki śrub, wyłożąc śruby otworami w oponie. Należy pamiętać, że zawór powietrza powinien być skierowany na zewnątrz. Nakrętki mocujące przykręcaj ręcznie, na przemian z każdą z nich, tylko do momentu, aż wszystkie będą zabezpieczone. Następnie wróć z narzędziem i dokręć je lekko.
 8. Wymień nakrętki złączne i postaraj się dokręcać je równo, aby zapasowe były równomiernie zamontowane. Obróć je w prawo, aby je dokręcić i użyj trochę siły.
 9. Opuść podnośnik i daj każdej z końcówek jeszcze jeden obrót, aby mieć pewność.