Najnowsze wiadomości

1 października 2023 14:53

Jak długo powinien wytrzymać akumulator samochodowy?Kiedy kupujesz nowy akumulator samochodowy, wydaje się, że dostajesz niejasny przedział lat, jak długo powinien on wytrzymać. Istnieje jednak wiele zmiennych, które należy rozważyć w odniesieniu do żywotności akumulatora samochodowego, takich jak temperatury w Twoim regionie, długość podróży i wiele innych! Dowiedz się o czynnikach, które wpływają na żywotność akumulatora samochodowego, jak często należy go wymieniać oraz poznaj wskazówki, jak przedłużyć jego żywotność.

Jak długo powinien działać akumulator samochodowy?

Ogólnie rzecz biorąc, akumulatory samochodowe wystarczają na 3-5 lat. Istnieje jednak wiele czynników wpływających na żywotność akumulatora samochodowego, a każdy z nich może wpłynąć na to, jak długo będzie on działał. Uniknij niespodzianki w postaci rozładowanego akumulatora, wykonując bezpłatny test akumulatora w najbliższym Tires Plus.

Czynniki wpływające na żywotność akumulatora samochodowego

Czas

Ilość czasu spędzonego na jeździe podczas jednej podróży może wpłynąć na żywotność Twojego akumulatora. Jazda przez krótkie, częste okresy może zaszkodzić akumulatorowi, w przeciwieństwie do jazdy przez dłuższy czas. Dzieje się tak dlatego, że ładowanie akumulatora zależy od alternatora, a jeśli alternator działa tylko przez krótki czas, akumulator zużyje więcej energii na rozruch samochodu, niż jest w stanie "odzyskać" podczas pracy silnika.

Dodatkowo, czas pomiędzy kolejnymi jazdami również może mieć wpływ na żywotność akumulatora. W pojazdach zaparkowanych przez dłuższy czas bez uruchamiania może dojść do rozładowania akumulatora.

Temperatura

W niektórych przypadkach żywotność akumulatora może być krótsza niż przewidywana ze względu na klimat, w którym mieszkasz. Skrajne temperatury - gorące lub zimne - mogą dodatkowo obciążać akumulator, prowadząc do jego słabej wydajności i skrócenia żywotności.

Wibracje

Nadmierne drgania akumulatora pod maską mogą spowodować uszkodzenie wewnętrznych komponentów. Aby zminimalizować wibracje, upewnij się, że akumulator jest odpowiednio zainstalowany, odwiedzając specjalistę w celu bezpłatnego sprawdzenia lub wymiany akumulatora w lokalnym sklepie Tires Plus. Dodatkowo, staraj się unikać zbyt agresywnej jazdy, zwłaszcza z brakującymi lub poluzowanymi elementami akumulatora.

Jak wydłużyć żywotność akumulatora samochodowego

Aby maksymalnie wydłużyć żywotność akumulatora w Twoim samochodzie, spróbuj:

  • Ograniczać krótkie przejazdy Używać elementów mocujących, aby utrzymać akumulator szczelnie zamocowany pod maską Wyłączać światła, muzykę i pomocnicze urządzenia elektroniczne przed wyłączeniem lub opuszczeniem pojazdu Utrzymywać zaciski akumulatora wolne od korozji Przestrzegać zaleceń serwisowych zalecanych przez producenta pojazdu.

Kiedy należy wymienić akumulator samochodowy

Aby uzyskać dokładny odczyt, użyj woltomierza lub skorzystaj z bezpłatnego testu akumulatora, jeśli podejrzewasz, że nadszedł czas na nowy akumulator samochodowy. Dodatkowo, zwróć uwagę na inne sygnały ostrzegające o umierającym akumulatorze.

  1. Akumulator jest stary. Większość kierowców przeocza drobne problemy związane z wydajnością akumulatora, dlatego w wielu przypadkach kierowcy nie wiedzą, że mają problem z akumulatorem, dopóki ten nie padnie na dobre. Jeśli nie wystąpiły żadne problemy lub znaki ostrzegawcze, ale Twój akumulator zbliża się do granicy 3 lat, warto go sprawdzić. Najlepiej jest zainstalować nowy akumulator, zanim stary padnie, aby nie zostać zepchniętym na boczny tor podczas następnej podróży. Silnik wolno się uruchamia. Wolno pracujący silnik może wskazywać na to, że akumulator nie jest wystarczająco naładowany, zwłaszcza jeśli jeździsz starszym samochodem. Rozrusznik powoli uruchamia silnik, a przed włączeniem silnika może być słyszalne kliknięcie lub warkot. Można również zauważyć, że lampki wewnętrzne i na desce rozdzielczej zapalają się i przygasają w tym samym rytmie, co przy rozruchu silnika. Światła są przyciemnione lub występują problemy elektryczne. Akumulator zasila wszystkie światła, urządzenia elektroniczne i dodatkowe gadżety w samochodzie. Gdy akumulator się zestarzeje, może stracić zdolność do zasilania wszystkich tych urządzeń. Jeśli zauważysz przygasające światła lub problemy z elektryką, winny może być wadliwy akumulator. Najlepiej jest odłączyć wszelkie dodatkowe gadżety - takie jak ładowarki do telefonów, kable pomocnicze lub telewizory w zagłówkach - do czasu sprawdzenia akumulatora i układu elektrycznego. Zaciski akumulatora są skorodowane. Akumulator z białym, niebieskim lub zielonym, popielatym kwasem na zaciskach jest skorodowany i prawdopodobnie wymaga naprawy lub wymiany. Skorodowane zaciski akumulatora mogą powodować problemy z napięciem, co może prowadzić do problemów z uruchomieniem samochodu. Pachnie jak zgniłe jajka. Zapach siarki - lub zgniłych jaj - dochodzący spod maski może oznaczać, że akumulator jest nieszczelny lub ma inny problem, który wymaga natychmiastowej uwagi. Jeśli coś śmierdzi zgnilizną, najlepiej wezwać pomoc drogową w celu odholowania samochodu do najbliższego punktu Tires Plus. Świeci się kontrolka check engine. Kontrolka "check engine" może wskazywać na wiele różnych problemów motoryzacyjnych, ale jest to idealny moment na sprawdzenie akumulatora. Po przywiezieniu pojazdu do serwisu w celu odczytania kodu kontrolki silnika, technik Tires Plus powinien sprawdzić poziom naładowania akumulatora, aby określić jego napięcie. Dodatkowo, niektóre samochody posiadają specjalną kontrolkę akumulatora, która zapala się w przypadku problemów z elektrycznością. Obudowa akumulatora odkształca się. Wystawienie na działanie ekstremalnych temperatur może spowodować, że obudowa akumulatora spęcznieje lub pęknie. Jeśli obudowa akumulatora jest wypaczona lub pęknięta, nadszedł czas na serwis lub wymianę akumulatora.

Czy nadszedł czas, aby sprawdzić stan akumulatora w Twoim pojeździe? Tires Plus ma wszystko pod kontrolą! Pomożemy Ci rozwiązać problemy związane z objawami ostrzegawczymi, abyś wiedział, czy nadszedł czas na wymianę akumulatora.

Kontroluj stan swojego akumulatora z Tires Plus

Szukając lepszych sposobów na przedłużenie żywotności akumulatora samochodowego, nie szukaj dalej niż w lokalnym Tires Plus! Bez względu na to, czy potrzebujesz testu diagnostycznego akumulatora, czy nowego akumulatora, mamy wszystko pod kontrolą. Już dziś umów się na wizytę serwisową w najbliższym salonie Tires Plus, aby skorzystać z usług ekspertów w dziedzinie pielęgnacji akumulatorów samochodowych.