Najnowsze wiadomości

18 maja 2024 16:38

Dlaczego miałbyś wyważać koła samochodowe?Równoważenie twoich opon samochodowych, gdy dostajesz je wyrównane jest powszechną radą, ale niewiele osób wie, co to jest równoważenie kół. Zasadniczo, twoje opony i koła mają na sobie malutkie kawałki metalu. Te kawałki metalu znajdują się w określonych miejscach, aby upewnić się, że zużycie opon jest równe i zapewnić równomierny rozkład ciężaru. Gdy te kawałki metalu się przemieszczają lub są gubione, występuje nierównomierne rozłożenie ciężaru na całej oponie.

Dlaczego warto wyważać opony samochodowe?

Wyważanie opon jest jedną z wielu sztuczek mających na celu wydłużenie ich żywotności. Niewyważone opony mogą prowadzić do nierównomiernego zużycia bieżnika i tworzyć niebezpieczne warunki jazdy dla Twojego pojazdu. Niezależnie od tego, czy są to opony samochodowe, ciężarowe czy mini-wan Harris Tire, sprawdzi Twoje opony i określi, czy wymagają one rotacji i wyważenia.

Pozwól oponom Harris Tire wyważyć swoje opony:

  • Zwiększyć bezpieczeństwo pojazdu
  • Zapewnij sobie bardziej komfortową jazdę
  • Zdejmij nacisk ze swojego układu kierowniczego
  • Zmniejszenie zużycia opon

Wyważanie opon korygować będzie wibracje

Częstym problemem samochodowym są drgania w samochodzie, szczególnie przy dużych prędkościach. Wibracje te są zazwyczaj spowodowane jednym z czterech problemów: niewyważeniem opon, złym ustawieniem kół lub felg, wygiętymi kołami lub felgami, lub złymi końcówkami drążków kierowniczych.

Różnica w wadze, która może powodować nadmierne wibracje w kierownicy, może być bardzo mała. Większość dzisiejszych wyważarek do opon jest ustawiona tak, aby wykrywać i korygować wibracje powodowane przez zaledwie 1/4 uncji różnicy masy.

Dla wielu osób wibracje te są prawdziwym bólem i są szybko naprawiane. Jednak nawet jeśli nie są one dla Ciebie od razu bardzo uciążliwe, mogą powodować uszkodzenia opon i zespołów kół, które będą się stopniowo pogarszać. Pomnóż te małe wibracje przez setki i setki mil i przekonaj się, dlaczego może to stanowić problem.

Jak odbywa się wyważanie opon?

Twoje koła zostaną indywidualnie umieszczone na urządzeniu zwanym spin balancer. Urządzenie to obraca Twoją oponę z dużą prędkością i określa, gdzie należy umieścić małe obciążniki. Zazwyczaj zajmuje to tylko kilka chwil na jedną oponę, dlatego nie jest to kosztowna naprawa.

Kiedy powinienem wyważyć swoje opony?

Ludzie często zauważają niewyważone opony, gdy znajdują się na przednich kołach, ponieważ wibracje przenoszone są przez kierownicę na ręce kierowcy. Te same wibracje mogą występować również z tyłu, ale nie są tak zauważalne. Zaleca się zrównoważenie każdej nowej opony po jej zamontowaniu, przedniej lub tylnej.

Najczęściej wyważenie jest wykonywane po uzyskaniu zbieżności kół, ponieważ wiele objawów jest takich samych. Pomiędzy właściwym wyważeniem a geometrią można naprawić większość poważnych problemów z wibracjami.

Jak często należy sprawdzać wyważenie opon?

Opony będą się zużywać i jeśli przez cały czas nie będziesz jeździł po płaskiej drodze w linii prostej, bieżnik opony będzie się prawdopodobnie zużywał nierównomiernie. Stopniowe zużywanie się, które jest nierównomierne, będzie w końcu powodować niewyważenie opon i wibracje.

Dobrym pomysłem jest wyważanie opon za każdym razem, gdy dochodzi do ich rotacji, która zwykle wynosi od 4 000 do 6 000 mil. Jeśli w międzyczasie dojedziesz do serwisu opon lub naprawy opon, możesz skorzystać z możliwości wyważenia opon. Opony Harris Tire zawierają dodatkowe wyważenie za każdym razem, gdy opony są serwisowane lub naprawiane.

Wyważanie opon poprawi bezpieczeństwo i zapewni płynną jazdę. Upewnij się, że zawsze wyważasz nowo zamontowane opony i świeżo obrócone. Jeśli zauważysz dużo wibracji, upewnij się, że opony zostały sprawdzone pod kątem wyważenia.

Wyważanie opon nie tylko zapewni Twojemu pojazdowi bezpieczeństwo, ale także poprawi komfort, z którym będziesz jeździł. Regularnie kontroluj wyważenie swoich opon, zanim zaczniesz dostrzegać problemy z ich wyważaniem.