Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 7:26

Kiedy należy sprawdzić ciśnienie w oponachOpony są jedynym elementem pojazdu, który przez cały czas ma kontakt z nawierzchnią drogi. Dlatego ważne jest, aby były one w optymalnym stanie. Upewnij się, że regularnie przeprowadzasz podstawowe kontrole w celu sprawdzenia stanu opon. Kiedy więc należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Weźmy na przykład rowerzystów. Wszyscy rowerzyści będą wiedzieć, że jeśli spróbujesz jeździć na rowerze z niedopompowanymi oponami, będzie to wymagało znacznie większego wysiłku i okaże się uciążliwe. Dlatego też będą musieli poświęcić znacznie więcej energii. W ten sam sposób zmarnowałbyś paliwo i wytworzyłbyś dodatkową ilość emisji CO2. Dzieje się tak po prostu dlatego, że nie udało Ci się prawidłowo napompować opon.

Kiedy opony są zimne

Ciśnienie powietrza w oponach w przewodniku producenta pojazdu jest podane dla opon zimnych. Zatem "zimne" opony oznaczają, że samochód nie powinien być prowadzony przez kilka godzin. Ma to na celu zapewnienie właściwego ciśnienia w oponach po ich napompowaniu.

Przed i po długiej jeździe

Ważne jest, aby sprawdzać opony przed i po długich dystansach. Jest to spowodowane tym, że ciśnienie podczas długiej jazdy może się wahać. Zawsze upewnij się, że Twoje opony są napompowane zgodnie z zaleceniami producenta. Pozwoli to na uzyskanie optymalnych osiągów twoich opon.

Jak sprawdzać ciśnienie w oponach

Jazda z przepełnionymi lub niedopompowanymi oponami jest jedną z najbardziej niebezpiecznych rzeczy, jakie może zrobić kierowca. Nadmierne ciśnienie w oponach może stanowić zagrożenie dla Twojego pojazdu. Wynika to z ich skłonności do zapewnienia Ci ograniczonej przyczepności, co wiąże się ze znacznym ryzykiem wydmuchiwania. Zaniedbanie właściwego ciśnienia w oponach może spowodować poważne uszkodzenia i zagrożenie życia. Dlatego ważne jest, aby prawidłowo sprawdzać ciśnienie w oponach.

Musisz dowiedzieć się, jakie jest ciśnienie w oponach, co można znaleźć w przewodniku producenta pojazdu. Większość producentów zaleca inne ciśnienie w oponach, zarówno tylnych, jak i przednich. Należy przy tym wziąć pod uwagę dodatkową wagę silnika. Dodatkowo, w zależności od tego, gdzie znajduje się on w Twoim samochodzie.

Alternatywnie, większość stacji benzynowych oferuje pompowanie opon za niewielką opłatą. Jedyne, co musisz zrobić, to zdjąć kołpaki zaworów opon przed włożeniem pieniędzy. Nie chcesz tracić czasu na ich zdejmowanie po włożeniu pieniędzy do automatu!

Ustaw sprężone powietrze na właściwe ciśnienie w oponach, umieść wąż na zaworze opon i pozwól maszynie napełniać oponę powietrzem. Gdy to zrobisz, upewnij się, że wyzerowałeś ciśnienie w oponach przednich lub tylnych, jeśli mają one różne zalecane wartości ciśnienia.

Ważne jest, aby sprawdzać ciśnienie w oponach i ich bieżnik co najmniej raz na dwa tygodnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku jazdy na długich dystansach. Kontrola opon trwa zaledwie kilka minut, a jej przeprowadzenie może potencjalnie uratować życie.

Oto, jak najlepiej sprawdzić ciśnienie w oponach i kiedy to zrobić.