Najnowsze wiadomości

18 maja 2024 16:02

Radzenie sobie z lepkimi sytuacjami związanymi z jazdąNikt nie chce wpaść w lepką sytuację podczas jazdy, ale ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że zagrożenia są realne i mogą uderzyć w każdej chwili - dlatego najlepiej jest być przygotowanym i wiedzieć, z czym mamy do czynienia.

Na przykład, czy słyszałeś o hydroplaningu, czasami znanym również jako aquaplaning? To może być przerażające zjawisko i zdarza się, gdy warstwa wody między drogą a oponami samochodu prowadzi pojazd do utraty trakcji i zaczyna się ślizgać po drodze. Ponieważ nadal jest zima, a drogi są bardziej mokre niż zwykle, warto zdawać sobie sprawę z tego zagrożenia, które może mieć poważne konsekwencje.

Krok pierwszy to przede wszystkim unikanie hydroplaningu, poprzez wolniejszą i ostrożniejszą jazdę w czasie deszczu. Do czynników ryzyka związanych z hydroplanowaniem należą: głębsza woda i wyższe prędkości, mniejsza głębokość bieżnika, szersze opony i lekkie pojazdy, a także mniej efektywna konstrukcja bieżnika na oponach. Wszystkie samochody, bez względu na to, jaka jest ich marka i w jakie opony są wyposażone, są w stanie stracić kontrolę na mokrej nawierzchni i na hydroplanach. Opony z bieżnikiem kierunkowym są jednak najbardziej efektywne w usuwaniu wody z opon.

Ale co z wydmuchiwaniem opon? To wtedy, gdy opona samochodowa wydaje się pękać i tracić ciśnienie. Takie rozerwanie może się czasami zdarzyć, gdy opona nie ma wystarczającego ciśnienia powietrza i przegrzewa się i - cóż, znasz całą resztę.

Wydmuchnięcia mogą się również zdarzyć w wyniku uszkodzenia opon w wyniku krawężnika, przeciążenia samochodu, przebicia lub przecięcia gumy. Podczas jazdy syczenie powietrza może być jedną z pierwszych oznak, że coś jest nie tak - w przeciwnym razie możesz zostać ostrzeżony o wydmuchu po prostu przez głośny huk i nagłą utratę kontroli nad pojazdem. Kiedy już zdasz sobie sprawę z tego, co się dzieje, możesz zachować pewną kontrolę nad pojazdem, ostrożnie kierując nim, aby przeciwdziałać rozdmuchowi opony, a następnie zjechać na pobocze w celu zmiany opony lub wezwać pomoc.

Pamiętaj, że droga to niebezpieczne miejsce, więc musisz utrzymywać pojazd i jego opony na wysokim poziomie, aby mieć jak największe szanse na pokonanie wszelkich przeszkód.