Najnowsze wiadomości

18 maja 2024 14:18

Konserwacja twojego samochodu na wiosnęWyboje. Zimny deszcz. Pudła śniegu i błota pośniegowego! Twój samochód dużo przeszedł tej zimy. Czy jest gotowy na sezon pęcherzowych upałów i epickich rodzinnych wycieczek drogowych? Przygotuj swoją jazdę na ciepłą pogodę dzięki tym niezbędnym wiosennym usługom konserwacyjnym.

Oto serwis samochodowy, którego naprawdę pragniesz.

1. Zainwestuj w wymianę ropy.

Olej silnikowy Twojego pojazdu wykonuje bardzo ważną pracę: smaruje on ruchome części silnika i chroni go przed przegrzaniem. Po miesiącach zimowej pogody Twój olej silnikowy i filtr oleju są zatrute, zużyte i nie są już tak skuteczne, jak kiedyś. Wymiana oleju przygotuje Twój pojazd do wiosny, a kupony na wymianę oleju pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze!

2. Sprawdź niezbędne płyny.

Olej nie jest jedynym płynem, który może wymagać odświeżenia na wiosnę. W regularnych odstępach czasu należy również sprawdzać płyn chłodzący, hamulcowy i przekładniowy. Podobnie jak olej silnikowy, te płyny mogą z czasem stać się mniej skuteczne. Zapoznaj się z zalecanym harmonogramem konserwacji pojazdu i pamiętaj: zmiana pór roku to idealny moment, aby sprawdzić, czy te płyny również wymagają wymiany.

3. Wymienić pióra wycieraczek i uzupełnić płyn do wycieraczek.

Jeśli była śnieżna i lodowata zima, wycieraczki pracowały w nadgodzinach. Zużyte wycieraczki ograniczają widoczność, co jest niezwykle ważne podczas jazdy. Jak podaje Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne (American Optometric Association), zdumiewające 90% wszystkich decyzji dotyczących jazdy opiera się wyłącznie na sygnałach wizualnych.

Przed uderzeniem wiosennego prysznica należy wymienić pióra wycieraczek i napełnić zbiornik wycieraczek, aby wyraźnie widzieć drogę.

4. Szorować światła przednie.

Mówiąc o dobrej widoczności... mocne, jasne reflektory są również kluczowe dla bezpiecznej jazdy. Jeśli zauważyłeś, że Twoje światła wydają się niewyraźne, mogą po prostu wymagać dobrego szorowania. Do czyszczenia reflektorów używaj pasty do zębów, szczoteczki do zębów, czystej szmatki i wody. Jeśli po dokładnym oczyszczeniu światła nadal wydają się niewyraźne, być może będziesz musiał wymienić żarówki.

5. Zatrzymaj się, aby przeprowadzić test baterii.

Czy jesteś zmęczony po srogiej zimie? W takim razie możesz się zrelaksować przy pomocy akumulatora samochodowego. Ekstremalne temperatury (w obu kierunkach) obciążają akumulator w Twoim samochodzie, ponieważ spowalniają jego reakcje chemiczne i utrudniają jego pracę.

Zatrzymaj się przy najbliższym zakładzie Tires Plus, aby bezpłatnie sprawdzić stan akumulatora. Nasz zespół ekspertów poinformuje Cię, o ile dłużej może pracować Twój akumulator samochodowy. Możemy nawet przewidzieć, jakie zakresy temperatur mogą spowodować awarię akumulatora.

6. Oceń paski i węże pod samochodem.

Pasy i węże w Twoim samochodzie mają bardzo ważne zadania, od zapewnienia, że Twój silnik nie przegrzeje się do kontroli wspomagania kierownicy. Jeśli nie masz przeszkolonego oka samochodowego, to jest to jedno z zadań, które najlepiej pozostawić profesjonalistom! Zatrzymaj się w najbliższym zakładzie Tires Plus, aby przeprowadzić kompletną kontrolę pojazdu, a jeden z naszych techników przeprowadzi ręczną kontrolę pasów, węży, elementów układu kierowniczego i innych ważnych układów.

7. Wymień różne filtry.

Twój filtr oleju nie jest jedynym filtrem, który wymaga wymiany, lecz sprężyną.

  • Twój filtr powietrza usuwa kurz i zanieczyszczenia z powietrza zanim dostanie się do silnika.
  • Filtr powietrza w kabinie oczyszcza powietrze, zanim przepłynie przez klimatyzator, nie dopuszczając do tego, aby twarz była pełna pyłków, kurzu i innych zanieczyszczeń.
  • Filtr paliwa zapobiega blokowaniu i zatykaniu przewodów paliwowych przez brud, kurz i inne zanieczyszczenia.

8. Sprawdź ciśnienie w oponach i bieżnik.

Czy wiesz, że opona może zyskać lub stracić jeden funt na cal kwadratowy na każdą 10-stopniową zmianę temperatury Fahrenheita? Temperatura wpływa na ciśnienie w oponach, a zarówno niedopompowane, jak i nadmiernie napompowane opony mogą powodować problemy na drodze. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach w miarę zmian pogody. Zalecane ciśnienie w oponach można znaleźć w instrukcji obsługi producenta lub za pomocą narzędzia do monitorowania ciśnienia w oponach Tires Plus.

Gdy jesteś w pobliżu opon, zrób test za grosze, aby sprawdzić głębokość bieżnika. Pamiętaj, że zużyte opony mogą zwiększyć Twoje szanse na spłaszczenie lub utratę trakcji.