Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 8:32

Lista kontrolna dotycząca pielęgnacji oponSpędzasz godziny myjąc i polerując swoje najcenniejsze rzeczy - swój samochód?

Jeśli poświęcasz czas na perfekcyjne zagruntowanie nadwozia swojego samochodu, powinieneś również dbać o jedną z najważniejszych cech swojego samochodu - opony samochodowe.

Niektórzy właściciele samochodów zapominają jednak, jak ważne dla ogólnego stanu zdrowia samochodu jest utrzymanie opon. Nie zajdziesz daleko w tym błyszczącym nadwoziu, jeśli Twoje opony nie są w dobrym stanie!

Dla tych, którzy nie są do końca pewni, od czego zacząć, gdy opony są gotowe na doskonałe osiągi, oto kilka najważniejszych nawyków pielęgnacyjnych, do których należy się szkolić:

Sprawdzanie głębokości bieżnika

Te rowki w powierzchni opony nazywane są "bieżnikiem" i muszą mieć określoną głębokość, jeśli chcesz być bezpieczny na drodze. Australijskim prawnym minimum dla głębokości bieżnika jest 1,6 mm, więc opony z czymś mniejszym niż to powinny być wymienione natychmiast. Ogólnie rzecz biorąc, nowe opony mają głębokość bieżnika 8 mm i zalecamy, aby w ogóle nie dopuszczać do tego, aby głębokość bieżnika osiągnęła ustawowe minimum - w rzeczywistości, kierowcy powinni zacząć szukać nowych opon o głębokości 3 mm.

Zapewnienie im równowagi

Niewyważone opony mogą powodować wibracje przez kierownicę, a tym samym prowadzić do zmęczenia kierowcy, nie wspominając już o tym, że guma zużyje się znacznie szybciej niż to konieczne. Aby uniknąć zagrożenia na drodze (i wydawania gotówki na nowe opony), wyważyć opony przez profesjonalistę, jeśli pojawią się takie objawy lub użyć ich jako przewodnika co 20 000 km.

Utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach

Opony muszą być napompowane do odpowiedniego ciśnienia, aby były bezpieczne na drogach. Ponadto, jazda z właściwym ciśnieniem w oponach może nawet przynieść oszczędności paliwa! Aby dowiedzieć się, jakie jest zalecane ciśnienie w oponach twojego samochodu, zapoznaj się z instrukcją obsługi. Powinna ona również znajdować się po wewnętrznej stronie klapki paliwa. Wpadnij w nawyk regularnego sprawdzania ciśnienia i uzupełniania go podczas wizyty na stacji benzynowej, czego nie powinieneś robić aż tak dużo, jeśli Twoje opony mają właściwe ciśnienie!

Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach

Ponieważ każda z opon znajduje się w innym miejscu samochodu, mogą one pełnić różne funkcje podczas jazdy. Oznacza to, że niektóre opony znajdują się pod innym ciśnieniem niż inne i mogą ulec nierównomiernemu zużyciu. Aby uniknąć zużywania się opon w różnym tempie, należy je regularnie obracać - zalecamy to robić co 10 000 km. Oferujemy nawet przypomnienie o rotacji opon - nie ma więc wymówki, aby zapomnieć o tej kontroli opon!

Zwracanie uwagi na problemy

Oprócz poświęcenia czasu na przeprowadzenie tych niezbędnych kontroli, dobrym pomysłem jest również przejechanie oka nad kołami, gdy tylko jest to możliwe. Zwróć uwagę na wszelkie nieprawidłowości, takie jak nierównomierne zużycie lub nadmierne zużycie w niektórych miejscach. Nie musisz czekać z wymianą opon przez zalecany okres pięciu lat - jeśli są one zużyte, mogą wymagać wcześniejszej wymiany.

Sprawdź, czy nie ma wycieków

Jeśli będziesz musiał stale uzupełniać powietrze w oponach, możesz mieć małe przebicie. Mimo, że niewielka utrata powietrza jest z czasem normalna, jeśli dzieje się to zbyt regularnie, to coś może być nie tak. Potwierdź to, mieszając płyn do mycia samochodu z wodą i rozrzucając go po całej oponie. Jeśli zobaczysz wydostające się małe pęcherzyki powietrza, to właśnie tam znajduje się przebicie i będziesz wiedział, że czas zainwestować w nową oponę.

Skonsultuj się z profesjonalistą

Jeśli nie ufasz, że będziesz dobrze dbał o swoje opony, nie wahaj się zlecić sprawdzenia ich przez specjalistę.